Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa operacja serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Lekarze uratowali życie 74-letniemu choremu

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Unikatowy zabieg ratujący życie wykonali lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pan Andrzej, 74-letni pacjent żyje obecnie z dwoma urządzeniami regulującymi pracę serca. To jeden z nielicznych tego typu zabiegów w Polsce. Zobacz zdjęcia w galerii oraz obejrzyj film, by dowiedzieć się więcej

Niesamowitym szczęściem może pochwalić się pan Andrzej Połątkiewicz, 74-letni pacjent, który trafił na kardiologów z Pracowni Elektrofizjologii Ośrodka Chorób Serca. Lekarze zdecydowali o ratowaniu jego życia przez innowacyjną operację. Z powodu niewydolności serca, pan Andrzej przeszedł kilka lat wcześniej zabieg wszczepienia podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Jednak jego zdrowie pogarszało się z każdym dniem, zaczęły się duszności i problemy ze snem. Jak poradzili sobie z tym lekarze z Wrocławia?

Wyjątkowa operacja serca, która ratuje życie

Pacjentowi wszczepiono implant kolejnego urządzenia, tym razem stymulatora serca. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii lekarze wprowadzili bezpośrednio do serca pana Andrzeja stymulator bezelektrodowy Micra. Do wyboru mieli także stymulator klasyczny, który wprowadzany jest przez układ żylny, jednak wybrali 10-krotnie mniejsze i bardziej zaawansowane urządzenie wszczepiane bezpośrednio do serca z dostępu przez żyłę udową. Kardiolodzy musieli być precyzyjni już na etapie planowania umiejscowienia kardiowertera tak, by stare i nowe urządzenie nie zakłócały sobie wzajemnie pracy.

-Technika, której użyliśmy, by wszczepić stymulator bezelektrodowy, była innowacyjna, ponieważ od klasycznego zabiegu rożni się sposobem umieszczenia go w ciele pacjenta. Przy standardowej procedurze nacinamy skórę pod obojczykiem, nakłuwamy żyły i wprowadzamy elektrodę przez układ naczyniowy. Natomiast tutaj stymulator jest wszczepiany bezpośrednio do prawej komory serca, a system wprowadzający, umieszczany wcześniej w żyle udowej w pachwinie, jest usuwany - mówi prof. Dariusz Jagielski, zastępca dyrektora oddziału Kardiologii z Ośrodka Chorób Serca.

Operację serca w Wojskowym Szpitalu Klinicznym będą mogli oglądać przyszli studenci

Lekarze ze szpitala podczas zabiegu skorzystali, jako pierwsi w Polsce, z nowoczesnego urządzenia rejestrującego LinkOr. Kamery i ekran znajdujące się w specjalnych okularach służą do rejestracji zabiegu oraz ewentualnej konsultacji ze specjalistą z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu zestawowi urządzeń optycznych skorzystają choćby przyszli studenci Politechniki z Kierunku Medycznego, którzy będą mogli zobaczyć zabiegi takie jak ten.

Pan Andrzej ma się świetnie i wraz z córką są bardzo wdzięczni za zaangażowanie kardiologów z Ośrodka Chorób Serca. Zobacz zdjęcia z konferencji oraz film ze szczegółami operacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska