Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne fantomy, wirtualne prosektorium i symulatory zastrzyków. Tak wygląda nowy Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
od 16 lat
Po rocznych przygotowaniach, w poniedziałek 4 września Politechnika Wrocławska otworzyła Wydział Medyczny. Studenci będą kształcić się na zawodowych lekarzy w nowo wyremontowanym budynku przy ul. Hoene-Wrońskiego. Nacisk nastawiony będzie na naukę praktyczną. Z pomocą przyjdą najnowocześniejsze symulatory oraz ścisła współpraca ze szpitalami.

Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej. Przyszli lekarze będą uczyć się na symulatorach...

Mieszczący się w budynku C-20 Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej to ponad 40 sal wyposażonych w m.in.:

  • wirtualne prosektorium (multimedialne stoły do nauki anatomii z dotykowym ekranem),
  • laboratorium żywych tkanek,
  • laboratorium wirtualnej rzeczywistości,
  • pracownię wirtualnej mikroskopii,
  • symulatory i trenażery,
  • fantomy do nauki intubacji czy sztuczne ręce, gdzie studenci nauczą się sztuki wkłuwania igły w żyłę.

60 przyszłych lekarzy

- Studentów, którzy niedługo zaczną tutaj zajęcia, jest 60. Wydział wyposażyliśmy w dużą ilość sprzętu. Oczywiście są to rzeczy, które będą potrzebne do nauki na pierwszym roku. W miarę, jak będziemy wchodzili w następne lata, centrum symulacji na pewno będzie intensywnie się rozbudowywało – mówi „Gazecie Wrocławskiej” prof. Dariusz Jagielski, pełniący obowiązki dziekana Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej, lekarz kardiolog 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W przyszłości Politechnika Wrocławska planuje wprowadzić jeszcze m.in.:

  • stomatologię,
  • ratownictwo medyczne,
  • czy pielęgniarstwo.

Teraz na Wydziale Medycznym PWr funkcjonuje jeden kierunek: lekarski. Zajęcia tutaj będą głównie praktyczne, aby studenci mogli osobiście przekonać się, jak trudna i odpowiedzialna jest praca z pacjentem.

Przy łóżku chorego

Oprócz najnowszych symulatorów i technologii medycznych, już na pierwszym roku studiów będą mieli bliski kontakt z pacjentami, ich rodzinami i personelem medycznym. Jest to możliwe za sprawą współpracy wydziału z ośmioma wrocławskimi placówkami:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii,
  • Dolnośląskim Szpitalem Specjalistycznym im. T. Marciniaka,
  • Szpitalem Specjalistycznym im. A. Falkiewicza,
  • Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym - Ośrodek Badawczo-Rozwojowy przy ul. Kamieńskiego,
  • Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej,
  • 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką,
  • Medinetem (Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Religi),
  • Dolmedem.

Studenci oczywiście nie mogą badać i leczyć ludzi. W szpitalach będą uczyć się rozmowy z pacjentami oraz podstawowych czynności, jak przeprowadzenie wywiadu medycznego lub nawiązywania kontaktu z personelem medycznym.

Nowoczesne zajęcia z medycyny w 100-letnim gmachu

- Z tego co wiem, trudno było się dostać na ten kierunek. Ja nie miałam większych problemów, bo byłam w programie międzynarodowym, gdzie przeliczniki są dużo korzystniejsze. Rozmawiałam z różnymi znajomymi lekarzami, wszyscy twierdzili, że Politechnika Wrocławska to dobry wybór. Jest to dopiero co otwarty wydział, na pewno będzie duży zapał do pracy. Jest nas tylko 60, co gwarantuje indywidualne podejście na zajęciach. Budynek jest nowy, na pewno umili naukę na wydziale – mówi Paulina Piesch, studentka Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

Wydział Medyczny funkcjonuje w sąsiedztwie Wydziału Matematyki, w zabytkowym kompleksie szpitalnym przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c, wybudowanym według projektu Maxa Berga, słynnego niemieckiego architekta. W pochodzącym z 1911 r. gmachu początkowo znajdował się Miejski Szpital Dziecięcy. Po II wojnie światowej działały w nim m.in. Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii.

Budynek należał do Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który po przeniesieniu klinik wystawił gmach na sprzedaż. W 2015 r. kupiła go Politechnika Wrocławska. Wymagał kompleksowego remontu, który rozpoczął się w 2019 r. Odremontowano elewację, wymieniono dach oraz przeprowadzono częściową termomodernizację. Inwestycja zakończyła się na początku 2023 r. Od 4 września funkcjonuje tutaj Wydział Medyczny. Zobacz na zdjęciach, jak prezentuje się w środku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska