Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robotem w chore kolano. Ortopedzi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jedyni w kraju, wykonują takie operacje

oprac. Faj
Ortopedzi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu korzystają z najnowocześniejszego robota, który wspiera ich przy endoprotezoplastyce stawów kolanowych.
Ortopedzi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu korzystają z najnowocześniejszego robota, który wspiera ich przy endoprotezoplastyce stawów kolanowych. USK Wrocław
Ortopedzi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu leczą pacjentom chore kolana przy użyciu nowoczesnego robota. "Rosa", bo tak nazywa się robot, wspiera lekarzy w endoprotezoplastyce stawów kolanowych. USK jest pierwszą w Polsce publiczną placówką zdrowia, do tego uniwersyteckim ośrodkiem, który korzysta z takiego rozwiązania.

Robot "Rosa" to najnowszy nabytek powstałej w czerwcu tego roku (2023) Kliniki Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki. Lekarze, którzy wykonują zabiegi robotyczne przeszli kilkutygodniowe specjalistyczne szkolenia w Berlinie, Kolonii i Genewie. Wszczepienie endoprotezy kolana jest teraz dużo łatwiejsze, a chorzy mogą wrócić do domu już po tygodniu.

– Cieszymy się z tego, że korzystamy ze wspomagania robotycznego, jako pierwszy uniwersytecki szpital kliniczny w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że robot jest zawsze narzędziem, bo to chirurg podejmuje ostateczną decyzję. Wspomaganie robotyczne daje nam możliwość uzyskania dużo większej precyzji i powtarzalności zabiegu, a także doskonałego planowania przed- i śródoperacyjnego oraz oceny balansu mięśniowego. To wszystko przekłada się na końcowy wynik leczenia i szybszy powrót pacjenta do sprawności, większą ruchomość stawu kolanowego, mniejszą możliwość obluzowania implantu. Wpływa to generalnie na satysfakcję pacjenta, a to ważne – podkreśla prof. dr hab. Paweł Reichert, kierujący Kliniką Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki USK we Wrocławiu.

Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana najczęściej wykonywany jest u osób starszych, doświadczonych chorobą cywilizacyjną, czyli zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, które powstają m.in. na skutek przebytych urazów, przeciążeń, chorób reumatycznych, a także wiążą się z wydłużeniem długości życia.

Ortopedzi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu korzystają z najnowocześniejszego robota, który wspiera ich przy endoprotezoplastyce stawów
Ortopedzi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu korzystają z najnowocześniejszego robota, który wspiera ich przy endoprotezoplastyce stawów kolanowych. USK Wrocław

Szpital stawia na robotykę

"Rosa" to kolejny robot, z którego korzystają specjaliści z USK. W lipcu tego roku w placówce rozpoczęto wykonywanie operacji urologicznych z użyciem robota "da Vinci" czwartej generacji. Do dziś wykonano już prawie 100 takich zabiegów.

– Kiedyś w tym szpitalu najlepsi chirurdzy operowali za pomocą skalpela, dziś młodzi wybitni chirurdzy operują za pomoc robota. Robot, co już zostało wspomniane, to tylko narzędzie, którego chirurg używa, po to, by operować lepiej, efekty leczenia były skuteczniejsze, a pacjent w szpitalu przebywał krócej. To kolejny krok, który realizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny w kierunku projektu medycznej uczelni badawczej oraz szpitala, który jest jego częścią. Kolejny bardzo ważny krok w rozwoju medycyny w szpitalu i w kraju – mówi prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska