Trójkąt Bermudzki zmieni swoje oblicze. Miliony złotych na...

  Trójkąt Bermudzki zmieni swoje oblicze. Miliony złotych na remonty

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wizualizacja projektu podwórka przy ul. Prądzyńskiego
  1/6
  przejdź do galerii

  Wizualizacja projektu podwórka przy ul. Prądzyńskiego ©Wrocławska Rewitalizacja

  Trójkąt Bermudzki we Wrocławiu zmieni swoje oblicze. Wkrótce rozpocznie się remont sześciu podwórek i zaniedbanych ośmiu kamienic. Przedmieście Oławskie ma być bardziej przyjazne dla mieszkańców.
  Zabytkowe, ale zaniedbane Przedmieście Oławskie, które wciąż przez niektórych wrocławian kojarzone jest z niechlubnym Trójkątem Bermudzkim, zmienia się w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018. Jednym z elementów tego programu jest zagospodarowanie podwórek, których wygląd i funkcjonalność nie podoba się mieszkańcom sąsiadujących z nimi kamienic. W ramach programu zostanie wyremontowanych siedem podwórek.

  - Podwórka te miały najlepszy poziom przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, co było elementem istotnym w kontekście kryteriów wyboru projektów przez Urząd Marszałkowski w ramach konkursu – tłumaczy Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu miejskiej spółki Wrocławska Rewitalizacja, odpowiedzialnej za koordynację prac zagospodarowania podwórek. Dla 6 z 7 podwórek z Listy A złożono wnioski aplikacyjne. Są to podwórka w obrębie ulic:
  • Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Komuny Paryskiej, Pułaskiego;
  • Więckowskiego, Traugutta, Kościuszki;
  • Komuny Paryskiej, Prądzyńskiego, Traugutta;
  • Świstackiego, Więckowskiego, Kościuszki, Brzeska;
  • Komuny Paryskiej, Zgodna, pl. Zgody;
  • Prądzyńskiego, Kościuszki.

  Obecnie wnioski złożone przez gminę oceniają pracownicy urzędu marszałkowskiego. Jeżeli ocena będzie pozytywna, to urząd przyzna dofinansowanie ze wspomnianego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wysokość dotacji. Według wniosków, wartość wszystkich 6 projektów to 8 mln zł. Część da marszałek, pozostałą część dopłaci miasto – tak bowiem funkcjonuje Lokalny Program Rewitalizacji.

  Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to remont sześciu podwórek skończy się w pierwszym półroczu 2019 roku. Zakres prac zależy od kwoty dotacji, ale kompleksowe zagospodarowanie wnętrz kwartałów obejmuje m.in. remonty chodników, budowę miejsc postojowych, placów zabaw, skwerów, sadzenie zieleni czy wykonanie oświetlenia. - Zakres prac jest różny dla każdego podwórka, został opracowany w konsultacji z mieszkańcami kwartałów – wyjaśnia Adamczyk-Arns.

  Wszystko wskazuje na to, że pozostałe podwórka mieszczące się w ok. 31 kwartałach Przedmieścia Oławskiego będą musiały poczekać, bo gmina w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dysponuje 55 milionami złotych (w tym spodziewane dofinansowanie marszałka), a program obejmuje nie tylko podwórka, ale także kamienice wspólnotowe (do LPR na lata 2016-2018 mieszkańcy zgłosili ich ponad 40), place, skwery, Stadion Oławka, czy nabrzeże Oławy.

  - Na razie nie wiadomo, czy w obecnym okresie programowania będę jeszcze udostępnione środki na rewitalizację. Prowadzimy jednak analizy dotyczące wyboru kolejnych podwórek i zakresu koniecznych do wykonania tam prac – zapewnia prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

  Projekty, w formie wypełnionej ankiety, do Lokalnego Programu Rewitalizacji 2016-2018 można zgłaszać do 15 czerwca w biurze Wrocławskiej Rewitalizacji lub elektronicznie. Warto pamiętać, że program dotyczy przede wszystkim Przedmieścia Oławskiego i kontynuacji rewitalizacji Nadodrza.

  Na Liście A, jak wspomniano, jest ponad 40 kamienic wspólnotowych z Przedmieścia Oławskiego. Urząd wojewódzki w październiku rozstrzygnie konkurs, a tym samym zdecyduje o tym, którzy zarządcy budynków będą mogli składać wnioski aplikacyjne o dotację.

  Na Liście B jest 300 budynków mieszkalnych. Remontów części z nich chcą wspólnoty, a części miasto. W tym przypadku nie można starać się o dofinansowanie z Lokalnego Programu Rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Miastu udało się jednak pozyskać dofinansowanie od urzędu marszałkowskiego na remont zgłoszonych przez siebie ośmiu kamienic. Termomodernizacja obejmie budynki przy ulicach: Brzeskiej 27, 29, Chudoby 6, 8, 13, 14, 15 oraz Prądzyńskiego 35. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a potrwają do listopada 2018 r.

  - Ocieplenie ścian i stropów ostatnich kondygnacji, wymiana stolarki okiennej i wejściowej do budynków oraz zmiana systemu ogrzewania, dzięki czemu staną się bardziej ekologiczne – wymienia zakres prac Katarzyna Galewska ze spółki Wrocławskie Mieszkania. Remont ośmiu kamienic będzie kosztował blisko 5,5 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Przedmieście Oławskie jest wpisane do rejestru zabytków (ok. 47 zabytków). W jego obszarze mieszka ok. 24 tys. wrocławian. Duża część z nich w gminnych budynkach mieszkalnych, których na początku 2016 było 468, z czego 130 kamienic należy całkowicie do Gminy Wrocław. W 2014 roku tylko 8 z nich było w dobrym stanie technicznym.

  Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 29 Pusta trumna hrabiego Moncady

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trójkąt

   jojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "W jego obszarze". Błażeju O., zlituj się!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocławianin

   Najepsza Dzielnica (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trójkąt Banda !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy

   miasto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   będzie remontować wszystkie zaniedbane budynki w tym mieście czy tylko te do zwrotu żydkom?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz cos z głowa antysemito?

   Zal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Czy w zyciu ci nie wyszło i oskarżasz wszystkich w tym cyklistów i wegetarian?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trójkat Bermudzki - rewitalizacja

   Almaryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Zachodnia pierzeja placu Staszica oraz odcinki ulic Chrobrego i Poniatowskiego na Nadodrzu zostały pięknie odnowione, bez potrzeby wysiedlania mieszkańców. Podobnie może być przy Kościuszki i...rozwiń całość

   Zachodnia pierzeja placu Staszica oraz odcinki ulic Chrobrego i Poniatowskiego na Nadodrzu zostały pięknie odnowione, bez potrzeby wysiedlania mieszkańców. Podobnie może być przy Kościuszki i Traugutta. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   A kamery będą? To może skutecznie zniechecic różnych żuli wysiadujących na podwórkach i pijących tanie wina i piwo!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miasto przed planowanym remontem

   Daniel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   powinno dac mieszkańcom wybór: albo wykupują na własność albo wypad!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   blablabla

   press (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Taka mądra jesteś oj oj wypad żeby ktoś tobie w ciemnej ulicy nie zrobił wypad to mozesz ty z pl zrobić marianska cipo nie.ktorzy nie mają kasy na wykup nie.rzuca.sie wszystkich do.jednego.wora jak...rozwiń całość

   Taka mądra jesteś oj oj wypad żeby ktoś tobie w ciemnej ulicy nie zrobił wypad to mozesz ty z pl zrobić marianska cipo nie.ktorzy nie mają kasy na wykup nie.rzuca.sie wszystkich do.jednego.wora jak to co nie.ktorzy mocna .w necie plaska.w.świeciezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież

   mieszkaniec w 3cim pokoleniu(sic!) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przecież tam sama patologia mieszka, tylko żule i pijaki co to do dołu z wapnem się jedynie nadają. Pierwsi krzyczą "się należy!", a jak trzeba coś od siebie to niech kto inny dołoży bo on nie...rozwiń całość

   Przecież tam sama patologia mieszka, tylko żule i pijaki co to do dołu z wapnem się jedynie nadają. Pierwsi krzyczą "się należy!", a jak trzeba coś od siebie to niech kto inny dołoży bo on nie ma... Szkoda że na wódę zawsze znajdą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ,,Bermudzkie,, to jest Śródmieście

   bb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   ten w tytule to pryszcz.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twój komentarz bb

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Twój komentarz bb, bardzo wiele wniósł do dyskusji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najpierw komunikat oczyszczający z helikoptera:)

   potem te wszystkie denaturaty albo zdychają, albo nowe życie. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   co wy chcecie , pompować kasę w środowiska PATOLOGICZNE? ZAMALOWAĆ ten obrazek na mapie Wrocławia farbkami zł? przeciez tam trzeba zrobić czystkę mopsów i zalegających śmieci z budzetu...rozwiń całość

   co wy chcecie , pompować kasę w środowiska PATOLOGICZNE? ZAMALOWAĆ ten obrazek na mapie Wrocławia farbkami zł? przeciez tam trzeba zrobić czystkę mopsów i zalegających śmieci z budzetu miasta..albo się zmienią albo bombardowanie dzielnicy 13 :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   zen//// (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   To jest kropla w morzu potrzeb

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka prawda

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 7

   Decyzja bardzo dobra, tylko najpierw należy wysiedlić stamtąd patologię co tam mieszka.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama