Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Wrocławia urośnie las kieszonkowy. To pierwszy taki projekt w stolicy Dolnego Śląska

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Mikrolas wyrośnie na placu przed Szkołą Podstawową nr 71 na Podwalu. Miejsce jest już przygotowane. 21 marca zostanie posadzonych tutaj ponad 600 sadzonek.
Mikrolas wyrośnie na placu przed Szkołą Podstawową nr 71 na Podwalu. Miejsce jest już przygotowane. 21 marca zostanie posadzonych tutaj ponad 600 sadzonek. Konrad Bałajewicz / Polska Press
Na niewielkim, porośniętym trawą placu przy skrzyżowaniu ul. Podwale i Kołłątaja powstanie pierwszy we Wrocławiu las kieszonkowy. Zostanie posadzony specjalną metodą, dzięki której drzewa będą rosły szybciej, poprawiając m.in. retencję i wychwytując więcej dwutlenku węgla.

Pierwszy las kieszonkowy w centrum Wrocławia ma urosnąć zaraz obok Szkoły Podstawowej nr 71 przy ul. Podwale 57, naprzeciwko Fosy Miejskiej. Na niewielkim, niezagospodarowanym placu o powierzchni 200 metrów kwadratowych wkopane w ziemię zostanie ponad 600 sadzonek z około 30 rodzimych gatunków drzew i krzewów.

Zobacz też:

W mikrolesie nie będzie parkowej infrastruktury, jak nowe ławki czy place zabaw. Rośliny zostaną posadzone metodą japońskiego botanika i ekologa Akiry Miyawakiego, opracowanej jeszcze w latach 70. XX wieku. Polega na zalesianiu niewielkiej przestrzeni rodzimymi gatunkami roślin, uwzględniając interakcje i zależności, jakie między nimi zachodzą. Drzewa sadzone taką metodą rosną bardzo blisko siebie, co pozwala na ich szybki wzrost - wielowarstwowe lasy powstają w 10 lat, zamiast standardowych 100. Sposób ten jest popularny przede wszystkim w Azji, USA i Australii. W Europie głównie w Holandii. Aby uzyskać efekt mikrolasu, konieczna jest późniejsza pielęgnacja, jak wyrywanie chwastów (mniejsza konkurencja o zasoby) czy dbanie o ściółkę.

Las kieszonkowy we Wrocławiu

W Polsce takich kieszonkowych lasów jest stosunkowo niewiele. Pierwszy z nich został posadzony jesienią 2021 roku w Rozwarowie (województwo zachodniopomorskie). Teraz przyszedł czas na Wrocław. To inicjatywa firmy Endress+Hauser i Zarządu Zieleni Miejskiej, w ramach programu dla darczyńców "Zielony Mecenat". Organizatorzy informują, że oprócz produkcji tlenu i wychwytywaniu CO2, mikrolas zapewni siedlisko dla zwierząt, poprawi retencję i stworzy ścianę akustyczną, obniżając okoliczny hałas o nawet 10 dB.

- Jedną z głównych strategii rodziny Endress jest społeczna odpowiedzialność biznesu, ochrona środowiska oraz wsparcie lokalnych społeczności. Dlatego w naszym wrocławskim oddziale zdecydowaliśmy się sfinansować pierwszy w mieście las kieszonkowy. Chcemy stworzyć wyjątkową zieloną przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańców, która będzie służyła przez lata - mówi Nadia Golda, Marketing Communication Manager z Endress+Hauser.

Sadzenie lasu kieszonkowego rozpocznie się 21 marca, o godz. 11. Mikrolas w centrum Wrocławia będzie rósł tutaj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska