Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie wody nad Odrą we Wrocławiu. Byli biskupi różnych wyznań i setki wrocławian. To święto Jordanu. Zobaczcie zdjęcia!

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Święto Jordanu to dla katolików obrządku wschodniego ważny moment w kalendarzu religijnym. Obchodzone jest w uroczystość Objawienia Pańskiego.
Święto Jordanu to dla katolików obrządku wschodniego ważny moment w kalendarzu religijnym. Obchodzone jest w uroczystość Objawienia Pańskiego. Maciej Rajfur
Tłum ludzi przyszedł na bulwar Dunikowskiego w sobotnie południe (6 stycznia). To wierni wyznania greckokatolickiego, którzy wzięli udział w niepowtarzalnym i pełnym symboli święcie Jordanu. Zobaczcie zdjęcia z niezwykłej ceremonii poświęcenia wody w uroczystość Objawienia Pańskiego.

6 stycznia przed południem tłum ludzi wyszedł z nabożeństwa w greckokatolickiej katedrze pw. św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu i przeszedł nad Odrę na bulwar Dunikowskiego.

Całej ceremonii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. W uroczystości wzięli udział także biskupi innych wyznań chrześcijańskich - rzymskokatolickiego oraz ewangelicko-augsburskiego.

Święto Jordanu to dla katolików obrządku wschodniego ważny moment w kalendarzu religijnym. Obchodzone jest w uroczystość Objawienia Pańskiego.
Święto Jordanu to dla katolików obrządku wschodniego ważny moment w kalendarzu religijnym. Obchodzone jest w uroczystość Objawienia Pańskiego. Maciej Rajfur

W tym roku pierwszy raz grekokatolicy w Polsce świętowali Objawienie Pańskie według kalendarza gregoriańskiego, czyli 2 tygodnie wcześniej niż zwykle. To oznacza, że Kościół katolicki obrządku wschodniego oraz rzymskokatolicki obchodzili w ten sam dzień tę uroczystość.

Zobacz też:

- W naszej wchodniej tradycji w Objawienie Pańskie chodzimy nad żywą wodę, by ją poświęcić. We Wrocławiu Święto Jordanu ma już od 20 lat ekumeniczny charakter. Biorą w nim udział duchowni różnych wyznań i kościołów. Zapraszamy wszyskich wiernych do procesji nad wrocławski Jordan, czyli nad Odrę. Cieszę się, że ta tradycja trwa i na wrocławskim gruncie się przyjęła. To szczególna chwila dla chrześcijan obrządku wschodniego, by pójść nad wodę, zaczerpnąć jej, wypić ją, pokropić swoje obejścia i bliskich. To znak Bożego błogosławieństwa, który spływa tego dnia na wszystkich nas - wyjaśnia bp Włodzimierz Juszczak.

Podczas ceremonii został odczytany fragment z Pisma Świętego. Duchowni pobłogosławili wodę, zanurzając w niej płonące świece, okadzając ją oraz poprzez tchnienie. Najbardziej wymownym znakiem było wypuszczenie przez nich gołębi.

Na bulwarze Dunikowskiego podczas obrzędu modliło się kilkaset osób. Część z nich zabrała poświęconą wodę do domu, część na miejscu się jej napiła.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska