Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielobarwny Orszak Trzech Króli w Oleśnicy. Były anioły, diabły, rycerze i wielbłąd. "To rodzinne święto"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Oleśniczanie od lat chętnie uczestniczą w orszaku 6 stycznia. Angażują się, by urozmaicić pochód.
Oleśniczanie od lat chętnie uczestniczą w orszaku 6 stycznia. Angażują się, by urozmaicić pochód. Maciej Rajfur
Uliczne jasełka, czyli Orszak Trzech Króli, przyciągnął tłum ludzi w Oleśnicy. Trzej Królowie jechali na koniach, a wśród uczestników szedł wielbłąd. Na trasie pochodu mieszkańcy odgrywali różne inscenizacje. Na koniec królowie i oleśniczanie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Zobaczcie zdjęcia!

6 stycznia po południu na ulicach w centrum Oleśnicy pojawił się kolorowy tłum. Mieszkańcy szli za trzema królami do stajenki betlejemskiej, by oddać pokłon dzieciątku. Te uliczne jasełka od kilku lat gromadzą w mieście całe rodziny.

Tradycyjnie przemaszerowano z rynku ulicami Wrocławską, Wały Jagiellońskie, Kilińskiego, by zakończyć pochód wspólnym kolędowaniem na placu Zwycięstwa. Królowie jadący na koniach złożyli pokłon Jezusowi. Wieńczącym akcentem był polonez, zatańczony przez uczniów szkoły w Borowej.

Po drodze mieszkańcy wystawiali krótkie scenki teatralne:

  • ostrzeżenia aniołów,
  • kuszenie diabłów,
  • dwór Heroda
  • i walkę dobra ze złem.

Zobacz też:

Kolorowy pochód w Oleśnicy

Wraz z oleśniczanami szedł bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej oraz księża z oleśnickich parafii.

Niewątpliwą atrakcją, która pojawia się co roku, był wielbłąd. Uczestnicy orszaku, w zdecydowanej większości, szli z koronami na głowie. Niektórzy byli przebrani za anioły, diabły, rycerze, czy dwórki. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej i wojska.

- Orszak to piękna inicjatywa. Sam chętnie biorę w niej udział, bo bardzo lubię kolędowanie. Dzięki temu, czas Bożego Narodzenia nie ogranicza się tylko do pierwszych dwóch dni świąt. Często używamy tego nieszczęśnego powiedzenia: „święta, święta i po świętach”. Poprzez orszaki dłużej przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego. A wspólne wędrowanie ulicami miast ma charakter rodzinny. To bardzo budujące – mówił bp Maciej Małyga.

Mieszkańcy nie ukrywają, że lubią kolorowy pochód w uroczystość Objawienia Pańskiego.

- W dobie podziałów, kłótni, polaryzacji takie wydarzenia potrafią łączyć. Pokazują, że Kościół, wiara i Bóg jest dla wszystkich. Trzej mędrcy, trzej królowie symbolizują ludy różnych kontynentów. Orszak, czyli te uliczne jasełka maja pokazać radość z wiary w Jezusa, która obejmuje nie tylko wybranych, ale wszystkich. Bez względu na wiek, pochodzenie, rasę, czy poglądy - stwierdza Kamil Urbaniak, mieszkaniec Oleśnicy.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska