Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP. „To dodatek do emerytury dla osób służących lokalnej społeczności"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
- Ustawa uregulowała wiele ważnych rzeczy dla strażaków-ochotników, ale najważniejszym z nich jest świadczenie ratownicze. Dla druhów-seniorów jest to dodatek emerytalny, który mogą pobierać co miesiąc po wysłudze lat. Chcemy zaapelować o to, aby strażacy-ochotnicy w wieku 60 lat lub starsi starali się o te środki - mówił poseł Paweł Hreniak w trakcie swojej wizyty w OSP Smolec.
- Ustawa uregulowała wiele ważnych rzeczy dla strażaków-ochotników, ale najważniejszym z nich jest świadczenie ratownicze. Dla druhów-seniorów jest to dodatek emerytalny, który mogą pobierać co miesiąc po wysłudze lat. Chcemy zaapelować o to, aby strażacy-ochotnicy w wieku 60 lat lub starsi starali się o te środki - mówił poseł Paweł Hreniak w trakcie swojej wizyty w OSP Smolec. Michał Perzanowski / Polska Press
Na nieco ponad rok po wejściu w życie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych stosunkowo wiele osób wciąż nie korzysta ze świadczenia ratowniczego dla Strażaków OSP. Komu przysługuje 200 zł miesięcznie z tytułu wieloletniej służby na rzecz społeczeństwa?

Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadziła świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat. Obecnie wynosi ono 200 złotych miesięcznie, choć 1 marca dojdzie do jego waloryzacji. Kwota wzrośnie wówczas do 230 złotych.

Komu przysługuje świadczenie ratownicze OSP?

Strażakowi ratownikowi, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach lub akcjach ratowniczych (co najmniej jeden wyjazd rocznie):

  • przez co najmniej 25 lat - w przypadku mężczyzn,
  • przez co najmniej 20 lat - w przypadku kobiet.

O świadczenie można ubiegać się po osiągnięciu 65. roku życia przez mężczyzn lub 60. roku życia przez kobiety. Co najważniejsze - wykazywane lata nie muszą zachowywać ciągłości. Świadczenie jest wypłacane co miesiąc, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

- Ustawa uregulowała wiele ważnych rzeczy dla strażaków-ochotników, ale najważniejszym z nich jest świadczenie ratownicze. Dla druhów-seniorów jest to dodatek emerytalny, który mogą pobierać co miesiąc po wysłudze lat. Chcemy zaapelować o to, aby strażacy-ochotnicy w wieku 60 lat lub starsi starali się o te środki - mówił poseł Paweł Hreniak w trakcie swojej wizyty w OSP Smolec.

Na Dolnym Śląsku osób pobierających świadczenie jest już 2220 osób. Co miesiąc otrzymują one środki z budżetu państwa. Jednak grupa, mogąca starać się o te pieniądze, jest znacznie liczniejsza. Dopiero wprowadzenie ustawy pomogło zrozumieć, ile takich osób może ubiegać się o świadczenie.

- W całej Polsce jest to to ponad 97 tysięcy druhen i druhów seniorów. W ciągu całego 2022 roku musieliśmy pilnie interweniować, aby środków wystarczyło dla każdego - mówił Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP województwa dolnośląskiego, Tomasz Stanowski.

- Pojawiła się potrzeba znowelizowania ustawy i zwiększenia środków finansowych. To był główny nacisk dla komend. Ustawa nie nakłada jednak dodatkowych zobowiązań finansowych na gminę, jednocześnie zwiększa jej możliwości w działaniu, choćby w kwestii zgłaszania i ubiegania się o świadczenia dla strażaków OSP, którzy przekroczyli już określony wiek - powiedział Zastępca Komendanta Głównego PSP, Adam Konieczny.

Z okazji przypomnienia o świadczeniu podsumowano również działania Państwowej Straży Pożarnej w kwestii poprawy bezpieczeństwa.

Są to:

  • szkolenie 50 tysięcy druhów,
  • 1300 zdanych egzaminów na prawo jazdy w ramach szkoleń komend wojewódzkich,
  • przewidziany kompleksowy zakup samochodów do nauki prawa jazdy,
  • 580 nowych samochodów dla ochotniczych straży pożarnych oraz rozdysponowanie ich najbardziej potrzebującym.

Zadaniami PSP na następne lata jest zachęcenie lokalnej społeczności do aktywnej służby w OSP.

- Najważniejszym obszarem funkcjonowania OSP jest kapitał ludzki. Oczywiście, inwestujemy w sprzęt, wymieniamy pojazdy i sprzęt ratowniczy, ale chcemy też inwestować w druhów, ich kompetencje, aby podnieść bezpieczeństwo samych strażaków, jak i całego społeczeństwa - tłumaczył ten Adam Konieczny.

Siła w młodzieży

W 2022 roku przeznaczono 25 milionów złotych na rozwój Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W tym roku kwota ta wyniesie 40 milionów złotych i zostanie całkowicie pokryta przez budżet państwa.

Jak przekazał prezes OSP w Smolcu Piotr Kubiak zachęta dla młodzieży w ochotniczej straży jest kluczowe w zachowaniu ciągłości służby. Usłyszeliśmy, że dla czynnych zawodowo strażaków regularna obecność grup dzieci i młodzieży to duża nobilitacja.

- Część z tych dzieciaków zostaje z nami na lata. Chcą pomagać sąsiadom, chcą służyć lokalnej społeczności. Mają oni szansę na wyjście z domu i spożytkowanie wolnego czasu w słusznym celu, bez korzystania ze smartfonów i komputerów - komentuje Piotr Kubiak.

Zadania Młodzieżowych Drużyn:

  • udział w zapobieganiu pożarom poprzez oddziaływanie na środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych; podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej;
  • organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej; rozwijanie sprawności fizycznej członków poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki;
  • podejmowanie i realizacja zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej i drużyny oraz macierzystej OSP.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska