Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie badania: Komunikacja miejska we Wrocławiu na słabą trójkę

Jerzy Wójcik
Wrocław, pasażerowie najgorzej ocenili czystość pojazdów komunikacji miejskiej
Wrocław, pasażerowie najgorzej ocenili czystość pojazdów komunikacji miejskiej fot. Janusz Wójtowicz
Wrocław i Poznań to dwa z największych polskich miast, gdzie mieszkańcy najgorzej oceniają komunikację miejską. Ogólnopolskie badania przeprowadziła firma ARC Rynek i Opinia Sp. z o.o. Okazuje się, że mieszkańcy Wrocławia najgorzej oceniają punktualność środków transportu, zwłaszcza autobusów oraz ich czystość. Najmniej zastrzeżeń mają do bezpieczeństwa środków komunikacji.

Okazuje się, że w badaniach przeprowadzonych w skali całej Polski wyniki diametralnie różnią się od tych prezentowanych kilka dni temu przez nasz urząd miejski. Przypomnijmy, że nasz magistrat chwalił się, że badania pokazały, że 70 proc. respondentów dobrze lub bardzo dobrze ocenia MPK. Tylko 15 proc. badanych ma inne zdanie oceniając przewoźnika źle lub bardzo źle.

CZYTAJ WIĘCEJ: WROCŁAWSKI MAGISTRAT CHWALI SIĘ MPK

W skali od jeden do pięciu czystość wrocławskich autobusów i tramwajów została oceniona na 3. Punktualność tramwajów respondenci ocenili na 3,31, ale już autobusów zaledwie na 2,96 - co zapewne bierze się z tego, że w wielu miejscach autobusy stoją w godzinach szczytu w długich korkach i brakuje wydzielonych pasów dla komunikacji miejskiej. Również komfort podróżowania w autobusach we Wrocławiu jest niższy (średnia 3,08) niż w tramwajach - 3,29.

Wrocławianie, podobnie jak ankietowani z innych ośrodków miejskich, mają zastrzeżenia do kultury osobistej kierowców i motorniczych - zgodnie oceniają ich zachowanie na 3 z plusem.

- Mieszkańcy Wrocławia raczej nie są zadowoleni z funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wskazują wprawdzie na pewne obszary, które działają lepiej - np. bezpieczeństwo czy częstotliwość kursowania tramwajów, jednak jest wiele obszarów wymagających poprawy i z pewnością powinno się do tej poprawy dążyć - mówi Marek Lekki z ARC Rynek i Opinia, firmy która przeprowadziła badania.

Jego zdaniem, mimo niesatysfakcjonującej oceny komunikacji miejskiej, wrocławianie w mniejszym stopniu niż mieszkańcy innych miast narzekają na ceny biletów. - Analizując wyniki badania warto zwrócić uwagę na fakt, że komunikacja miejska - podobnie jak np. służba zdrowia - zawsze jest narażona na krytykę ze strony jej użytkowników, gdyż sposób jej funkcjonowania wpływa wprost na komfort lub jego brak w naszym życiu na co dzień. Spóźniony lub przepełniony tramwaj lub autobus, nieprzyjemny zapach wewnątrz czy korek mogą skutecznie i negatywnie wpłynąć przynajmniej na pierwsze godziny naszego dnia oraz zepsuć ostatnie - kiedy wracamy do domu" - mówi Marek Lekki z ARC Rynek i Opinia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska