Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przebadają uchodźców z Ukrainy. Chodzi o stres związany z wojną

oprac. Monika Fajge
W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat.
W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat. Magda Pasiewicz / Polska Press
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu sprawdzą, jak traumy wojenne, których już od ponad roku doświadczają uchodźcy z Ukrainy, wpływają na rozwój ewentualnych zaburzeń psychicznych. W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy.

Naukowcy z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu sprawdzą, jak na zdrowiu psychicznym obywateli Ukrainy odbił się stres związany z wojną.

Naukowcy z uniwersytetu przebadają Ukraińców

W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat. Chodzi o osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po rozpoczęciu działań wojennych. Na początek uchodźcy przejdą specjalistyczne testy, zostaną też poproszeni o wypełnienie dwóch kwestionariuszy:

  • traumy wojennej,
  • stresu emigracyjnego.

- Niezbędna jest nam wiedza, jak duży wstrząs przeżyły poszczególne osoby. Czym innym jest bowiem utrata dóbr materialnych, a czym innym bycie świadkiem śmierci czy tortur. Zależy nam też, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces aklimatyzacji uchodźców i jak sobie radzą w nowej rzeczywistości - wyjaśnia dr Julian Maciaszek z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Zweryfikujemy między innymi: jaką mają odporność na stres i strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach; czy doświadczyli traum wczesnodziecięcych oraz jakie style przywiązania, tworzenia relacji reprezentują - dodaje naukowiec i podkreśla, że wymienione czynniki psychologiczne mają ogromny wpływ na to, czy złe (w tym przypadku wojenne doświadczenia) wywołają objawy psychiczne.

Zależy nam też, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces aklimatyzacji uchodźców i jak sobie radzą w nowej rzeczywistości – wyjaśnia dr Julian Maciaszek
Zależy nam też, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces aklimatyzacji uchodźców i jak sobie radzą w nowej rzeczywistości – wyjaśnia dr Julian Maciaszek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Badania uchodźców będą wieloetapowe

Naukowcy sprawdzą też stopień obciążenia allostatycznego (AL) występujący u uchodźców. To reakcja organizmu na długotrwały stres, który może objawiać się nie tylko wspomnianymi lękami czy depresją, ale również zaburzeniem pracy wielu układów i narządów.

Osoba z przeciążeniem allostatycznym będzie miała:

  • nieprawidłową akcję serca,
  • zbyt wysokie tętno i ciśnienie,
  • rozchwianą gospodarkę lipidową (podwyższony cholesterol i trójglicerydy),
  • rozchwianą gospodarkę cukrowo-insulinową.

Uchodźcy zostaną też poddani badaniu rezonansem magnetycznym.

- Pod tym względem nasze badanie jest innowacyjne, nikt wcześniej nie sprawdzał, jak traumy wojenne wpływają na sieć neuronalną i funkcje mózgu uchodźców – mówi dr Julian Maciaszek.

Badanie, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, zakończy się publikacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska