Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałda tygodnia, czyli archiwum z zagraconego wrocławskiego osiedla. Zamieszkali tam bezdomni

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Hałdy śmieci na Muchoborze Małym to prawdziwy koszmar dla mieszkańców tego wrocławskiego osiedla. Jeden z mieszkańców walczy z tym w nietypowy sposób... zobacz jaki.
Hałdy śmieci na Muchoborze Małym to prawdziwy koszmar dla mieszkańców tego wrocławskiego osiedla. Jeden z mieszkańców walczy z tym w nietypowy sposób... zobacz jaki. fot. Aneta Kolesińska/Polska/press
Strzegomska, Szwedzka, Szkocka, Hiszpańska, co łączy te ulice? Znajdują się na wrocławskim osiedlu Muchobór Mały, a ich mieszkańcy codziennie mijają ogromne stosy odpadów rozrzuconych dookoła śmietnikowych wiat. Problem trwa od dawna, zdarzyło się, że w porzuconych meblach zamieszkali bezdomni. Jeden z mieszkańców postanowił walczyć z problemem w Interniecie.

Spis treści

Problem zagraconych śmietników we Wrocławiu to norma, jednak zdarzają się takie podwórka, gdzie nagminnie wyrzucane są odpady wielkogabarytowe, które zalegają na śmietniskach nawet miesiącami.

Taki problem zauważył mieszkaniec osiedla Muchobór Mały, który poddał się w walce z urzędnikami, jednak postanowił kontynuować swoją batalię na własną rękę. Tak powstał internetowy dziennik Hałda Tygodnia, którą pan Michał prowadzi od września, choć jak sam twierdzi, problem jest dużo starszy.

Hałda Tygodnia, czyli internetowy dziennik zaśmiecania Wrocławia

W obrębie kilku ulic, gdzie stoją całkiem spore i zadbane wiaty śmietnikowe notorycznie pojawiają się meble, opony czy ubrania. Jeden z mieszkańców postanowił coś z tym zrobić, jednak jego prośby o wsparcie ze strony rady osiedla skończyły się odmową.

- Wielokrotnie zgłaszałem ten problem administracji i sugerowałem zainstalowanie monitoringu, ale jak widać nic nie wskórałem. Postanowiłem więc, że będę "walczył" z tym po swojemu, tak powstała Hałda Tygodnia - mówi pan Michał.

Stosy śmieci wielkogabarytowych potrafią zalegać tu naprawdę długo. "Znów koło Szwedzkiej 13 pojawiły się bezdomne meble. Póki co nie wkroczyły
Stosy śmieci wielkogabarytowych potrafią zalegać tu naprawdę długo.

"Znów koło Szwedzkiej 13 pojawiły się bezdomne meble. Póki co nie wkroczyły w światło rampy na patio. Niestety, wydaje się że temat jest "rozwojowy". Szwedzka 17 - niebieska kanapa obchodzi już miesięcznicę. Jak pisałem wcześniej, do wiosny powinna się ukorzenić." - czytamy we wpisie. fot. Michał Piasek

Skąd się biorą te śmieci?

Najbliższy PSZOK znajduje się na ulicy Michalczyka 9 a, około 6 kilometrów od zaśmieconego osiedla. Kolejny jest na ul. Janowskiej 51, jeszcze dalej. PSZOK owszem, odbiera odpady, jednak od mieszkańców, nie od firm prywatnych, które do pozbycia się gabarytów muszą mieć osobistą zgodę klienta. Zdecydowana większość mieszkańców uważa więc, że śmieci są "podrzucane".

- Czas zainstalować monitoring w miejscach na budynkach, gdzie najczęściej przywożone są tak wielkie gabaryty śmieci, uważam że śmieci takie przywożone są z zewnątrz - pisze pani Danuta.

W uzbieranych meblach zamieszkali bezdomni

We wrześniu 2023 roku ze śmietniska pełnego mebli na tyłach Hali Strzegomskiej skorzystali bezdomni. Po kilku dniach i interwencji policji i straży miejskiej "lokatorzy" opuścili swoje schronienie, jednak problem wciąż pozostał. Śmieci notorycznie tarasują chodniki i rampy dla niepełnosprawnych, w okolicy stale cuchnie stęchlizną, a wysokie hałdy stwarzają zagrożenie.

- Monitoring był przedmiotem analiz inwestycyjnych na osiedlu, był rozważany przez mieszkańców na zebraniu osiedla. Uznano, że nie stać nas na monitoring z grupą interwencyjną (b. duży koszt instalacji - ilość kamer, duży koszt utrzymania grupy obserwującej, interwencyjnej). Uznano, że bez tej grupy są to "zdjęcia pamiątkowe w bardzo wysokiej cenie". [...] Nam gmina nie dopłaca do niczego, natomiast mieszkańcy osiedla pełną garścią płacą podatki na rzecz gminy. Udziały w programach, akcjach, grantach itd. są ograniczone tylko do terenów miejskich - informował na Facebooka pan Robert Grabe ze spółdzielni mieszkaniowej Metalowiec.

We wrześniu 2023 roku na hałdę śmieci na ulicy Strzegomskiej "wprowadziły się dwie osoby w kryzysie bezdomności. Sytuacja ciągnęła się kilka
We wrześniu 2023 roku na hałdę śmieci na ulicy Strzegomskiej "wprowadziły się dwie osoby w kryzysie bezdomności. Sytuacja ciągnęła się kilka dni do interwencji służb, co pokazuje tylko ogromną skalę problemu. fot. Michał Piasek

- Pochwalam piętnowanie bałaganiarzy. Może gdy zaczniemy zauważać co nam przeszkadza, co szpeci osiedle będziemy mieć odwagę zwrócić uwagę tym, którzy nam to fundują - pisze pani Halina.

Mieszkańcy osiedla są zgodni, jedyne co im pozostało w tej sytuacji to obśmiać problem, którego rozwiązania nikt nie chce się podjąć.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska