Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Masz kompostownik? Zapłacisz mniej. Tylko rzecznik nie pozwala...

MH
fot. Wikimedia
- Czy w przydomowym ogródku mogę posiadać kompostownik? Niedawno cytowaliście rzecznika Wrocławskich Mieszkań Rafała Bernasińskiego, który stwierdził, że zgodnie z przepisami na terenie ogródków przydomowych nie można samemu zagospodarowywać odpadów zielonych w tzw. kompostownikach. Tymczasem znalazłam przepisy, które mówią co innego - pisze Czytelniczka Julietta Jasińska. Odpowiedzi szukał reporter Marcin Hołubowicz.

Rzeczywiście. Wygląda na to, że stanowisko Wrocławskich Mieszkań kłóci się z tym, co zapisano w przepisach. Te nie tylko pozwalają na posiadanie kompostowników, ale i zachęcają do ich posiadania.

Faktycznie, Rafał Bernasiński, rzecznik prasowy Wrocławskich Mieszkań w autoryzowanym przez siebie tekście przekonywał, że dzierżawcy przydomowych ogródków nie mogli i wciąż nie mogą tworzyć kompostowników, gdyż jest to niezgodne z przepisami (zobacz ten tekst).
O jakich przepisach mówił rzecznik? Próbowaliśmy dziś go o to zapytać, ale nie odpowiedział nam na to pytanie. Stwierdził, że jest "zajęty pisaniem sprostowań".

Tymczasem regulamin utrzymania porządku i czystości we Wrocławiu (uchwała Rady Miejskiej Wrocławia nr XXXV/780/12 z dnia 29.11.2012r., nr XL/938/13 z 21.03.2013r.) mówi, że zarówno odpady zielone, jak i odpady kuchenne mogą być umieszczane "w przydomowych kompostownikach, pod warunkiem że zapewni im się prawidłowy przebieg procesu kompostowania w warunkach tlenowych".

ZOBACZ TEŻ: Uważaj! Miasto rozsyła bezpodstawne faktury za śmieci. Nie płać za nie!

Potwierdza to odpowiedzialna za gospodarowanie śmieciami we Wrocławiu miejska spółka Ekosystem. Jak informuje Anna Bytońska, rzeczniczka prasowa Ekosystemu, każdy, jeżeli tylko ma wyznaczone do tego miejsce, może utworzyć w przydomowym ogródku kompostownik. Mało tego! Może w ten sposób oszczędzić - w takim przypadku nie trzeba płacić za wywóz odpadów zielonych.

Już wcześniej miasto samo zachęcało do kompostowania, chociażby poprzez pilotażowy program udostępniania mieszkańcom kompostowników. Celem miała być edukacja mieszkańców w zakresie prawidłowego kompostowania odpadów, promocja kompostowania odpadów na własne potrzeby oraz zwiększenie ilości odpadów ulegających biodegradacji poddawanych odzyskowi, co ma zdaniem urzędników zredukować ilości odpadów komunalnych gromadzonych na terenie Wrocławia.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2012 roku odnośnie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów (Dz. U. poz. 676) nie zezwala na wliczenie tych odpadów, które ulegają biodegradacji w kompostownikach do ogólnej masy odpadów nieprzekazanych do składowania. Mówiąc prościej, właściciele nie muszą ich przekazywać gminie, a tym samym nie muszą za nie płacić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska