Rewolucja śmieciowa? Nie we Wrocławiu! (ZDJĘCIA)

  Rewolucja śmieciowa? Nie we Wrocławiu! (ZDJĘCIA)

  Magdalena Kozioł, Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Więzienna 20
  1/20
  przejdź do galerii

  Więzienna 20 ©MAG

  1 lipca miał być dniem wielkiej rewolucji śmieciowej. Od poniedziałku każdy, kto zadeklarował że będzie sortował śmieci, ma obowiązek to robić. Tyle, że we Wrocławiu wciąż nie jest to możliwe. W mieście praktycznie nie ma nowych koszy umożliwiających sortowanie śmieci. Wielu mieszkańców skarży się też, że ich śmieci w ogóle nie są wywożone. Według rzecznika magistratu Arkadiusza Filipowskiego, śmietniki w mieście kontrolowała dziś straż miejska. I w całym Wrocławiu naliczyła... jedenaście przepełnionych kontenerów. Brzmi to, jak kiepski żart.
  - Wrocławianie mogą domagać się od miasta obniżenia opłaty za śmieci, jeśli nie są one odbierane - twierdzi Jerzy Barański, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu. - Za wszelkie niedociągnięcia, wynikające z wprowadzenia w życie ustawy śmieciowej, należy się proporcjonalna obniżka.

  ZOBACZ: Wrocław tonie w śmieciach - skąd my to znamy? (ZDJĘCIA ARCHIWALNE)

  Opinia rzecznika jest o tyle istotna, że nowe przepisy weszły wczoraj w życie, lecz nie zapewniono nowych pojemników wszystkim mieszkańcom. Co gorsza - nie poznali oni harmonogramu wywozu odpadków. Nie zdołały się z tym uporać firmy, które wygrały przetargi: Trans-Formers i Chemeko System. Ich strony internetowe nie zawierały tych informacji. Sprawdziliśmy też, że nie można się było tam dodzwonić. Dodajmy, że chlubnym wyjątkiem było WPO Alba.

  Lista uchybień jest długa. Mieszkańcy Sępolna ucieszyliby się z dostarczonych żółtych worków na plastik, gdyby nie podrzucono ich bezmyślnie przed posesjami. Porwał je wiatr i fruwały potem po całym osiedlu. Na Biskupinie czy Strachocinie nie odebrano na czas worków z plastikiem, więc zalegały przepełnione przy ulicach. Przy ul. Więziennej znaleźliśmy pod śmietnikiem wielki stos odpadów.- Nikt się tym nie interesuje - mówi wrocławianka Marianna Chrostek. Miejscy strażnicy wysłani na kontrolę naliczyli w całym mieście tylko 11 przepełnionych śmietników. Nikt nie zauważył hałd śmieci np. przy ul. Partyzantów, Becka czy Inżynierskiej.

  Czy ten bałagan faktycznie uprawnia nas do starań o obniżenie opłaty? Wrocławski prawnik Krzysztof Buck tłumaczy, że nie będzie to proste. Prawnik: Skoro nie ma pojemników na śmieci, można domagać się zwrotu opłaty

  CZYTAJ TEŻ: Wrocław: Koniec umowy na sprzątanie ulic miasta. Czy zasypią nas śmieci?

  - Do tej pory odpady odbierano w poniedziałki i czwartki. Jest poniedziałek, a śmieciarki jak nie było, tak nie ma. Ludzie już usypują sterty odpadków wokół kubła - irytuje się Mariusz Jaratewski, prezes wspólnoty Pod Kasztanami z ul. Robotniczej 20 we Wrocławiu.

  Nie jest jedyny, który nie wie, czy śmieciarka do niego dojedzie. Starych worków już nie ma, a nowych jeszcze nie dostała Agata Błażejewicz z domu przy ul. Szajewskiego. - Mam jeden kubeł i do niego wszystko wyrzucam - przyznaje.

  Rewolucja śmieciowa we Wrocławiu na razie jest fikcją. Mieszkańcy narzekają na przepełnione kubły, brak informacji o terminach wywozu opadów. Wielu chciałoby segregować śmieci, ale nie mogą, bo brakuje pojemników. Urzędnicy patrzą na rzeczywistość inaczej. - Nie mamy sygnałów, że wrocławianie nie mają gdzie wyrzucać śmieci - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik magistratu.

  Trzy firmy śmieciowe, które obsługują Wrocław, mają czas do końca wakacji na podstawienie nowych kontenerów. Wrocławianie dostaną jeszcze wrzesień na naukę sztuki sortowania odpadów. Do października możemy odpadki wrzucać jak leci, do jednego pojemnika.

  Za co więc będziemy płacić, skoro na razie nie udało się zrealizować wszystkich usług świadczonych w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Jerzy Barański, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu, klaruje: - Zażądałbym proporcjonalnego obniżenia opłaty za wszelkie niedociągnięcia.

  Jednak radca prawny Krzysztof Buck oponuje, że nie jest to takie proste. - Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter publicznoprawny, jest ustalana na podstawie naszej deklaracji, tak jak podatki. Zawiera ona w sobie zarówno opłatę za wywóz, segregację i utylizację śmieci, jak i opłatę za dostarczone pojemniki - wyjaśnia Krzysztof Buck. Nawet ze względu na poważne niedociągnięcia w realizacji uchwał rady miejskiej, nie możemy sami żądać jej obniżenia.

  Wrocławski magistrat sam wyszedł w poniedziałek z korzystną propozycją do mieszkańców. - Do czasu, aż firmy śmieciowe nie postawią kontenerów do segregacji odpadów, wrocławianie będą płacić niższą stawkę, tak jakby śmieci segregowali- deklaruje Arkadiusz Filipowski.

  Czytaj więcej: Śmieciowy bałagan we Wrocławiu.

  Masz górę śmieci pod domem? Zobacz, co zrobić! (CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE)

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (163)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aneta

   Opłaty za śmieci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 22

   Różnica ceny jednego mkw przy zakupie mieszkania nie jest żadnym wyznacznikiem zamożności. Koszt mkw we Wrocławiu to 3000 - 8000 zł. Pomnóż ten koszt razy 20 mkw, to jest już chyba istotna różnica....rozwiń całość

   Różnica ceny jednego mkw przy zakupie mieszkania nie jest żadnym wyznacznikiem zamożności. Koszt mkw we Wrocławiu to 3000 - 8000 zł. Pomnóż ten koszt razy 20 mkw, to jest już chyba istotna różnica. Nie kwestionuję tutaj jednak zasadności Twojego przykładu. Ogólnie twierdzę, że wyliczenia są krzywdzące, dla wszystkich. Pamiętaj jednak, że dla Twoich wyliczeń:

   Dwie sytuacje:
   1. 2 osoby mieszkające na 53m2
   2. 2 osoby mieszkające na więcej niż 54m2

   opłata za śmieci: selektywnie nieposortowane

   1. 45,05zł 67,31zł
   2. 38zł 57zł

   w przypadku gdy urodzi Ci się jedno dzieciątko i rodzina będzie już 3osobowa:

   1. 45,05zł 67,31zł czyli bez zmian bo płacisz od mkw mieszkania
   2. 45,90zł 68,58zł czyli już zaczyna wzrastać

   dla rodziny 4osobowej
   1. 45,05zł 67,31zł
   2. 45,90zł 68,58zł

   natomiast dla osoby, która ma 75 mkw to odpowiednio:
   2 osoby: 38zł 57zł
   3 osoby: 63,75zł 95,25zł
   4 osoby: 63,75zł 95,25zł

   To jest chyba różnica dla takiej samej rodziny, ale dysponującej znacznie większym mieszkaniem.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   tu bardzo ciekawe porównanie stawek w zależności od tego czy są liczone:
   od osoby / od ilości zużytej wody / za metr kwadratowy...rozwiń całość

   tu bardzo ciekawe porównanie stawek w zależności od tego czy są liczone:
   od osoby / od ilości zużytej wody / za metr kwadratowy
   http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/699834,gminy_ustalily_oplaty_za_smieci_sprawdz_jak_ksztaltuja_sie_stawki.html#

   Wyraźnie widać, że sprawiedliwie jest tylko 'od osoby'.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   już prostuję

   aks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

   "Różnica ceny jednego mkw przy zakupie mieszkania nie jest żadnym wyznacznikiem zamożności" - mi nie chodziło o cenę za mkw tylko o ich ilość... bo chyba osoba którą stać na 100mkw ma trochę więcej...rozwiń całość

   "Różnica ceny jednego mkw przy zakupie mieszkania nie jest żadnym wyznacznikiem zamożności" - mi nie chodziło o cenę za mkw tylko o ich ilość... bo chyba osoba którą stać na 100mkw ma trochę więcej pieniędzy niż tak którą stać na 53mkw (granica rozliczania metraż/osoba to 27mkw/osobę).

   ale tu nie do końca chodziło mi o to bo metraż nie generuje śmieci jednakże dlaczego osoby w większym metrażem mają niższe ceny?!?

   dlaczego na granicy 27mkw na osobę ceny się nie zazębiają?

   27mkw*0,85=22,95 za selektywne
   27mkw*1,27=34,29 za nieposortowane

   przy cenach za osobę odpowiednio:
   19zł selektywne
   28,50zł nieposortowane

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedź

   Aneta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 25

   Nie można oceniać zamożności człowieka na podstawie mkw mieszkania, w którym mieszka.
   Mieszkanie można odziedziczyć, a ceny mieszkań na przestrzeni lat są bardzo zróżnicowane.
   Poza tym...rozwiń całość

   Nie można oceniać zamożności człowieka na podstawie mkw mieszkania, w którym mieszka.
   Mieszkanie można odziedziczyć, a ceny mieszkań na przestrzeni lat są bardzo zróżnicowane.
   Poza tym mieszkanie nie musi być Twoją własnością, możesz je wynajmować.
   Poza tym to nie metraż generuje śmieci, więc twierdzenie że osoby z większym metrażem płacą mnie jest co najmniej dla mnie dziwne.
   Śmieci generuje człowiek, niezależnie jaki jest zamożny.

   Przyjęte przez miasto naliczenie opłat za śmieci jest krzywdzące i niesprawiedliwe.
   Ani nie odzwierciedla tego metraż, ani ilość osób zamieszkałych.
   To jest indywidualna sprawa osoby, ile generuje odpadów.

   Poza tym jak chcesz porównać ceny za mkw i za osobę? Tego nie da się porównać.
   Skąd w ogóle pomysł aby uzależnić cenę od mkw mieszkania.
   Podatek śmieciowy powinien zawierać już produkt, który kupujemy.
   A śmieci powinny być odbierane za darmo. Co za różnica w jakiej formie narzucą nam ten podatek. Tylko sposób naliczania niech będzie sprawiedliwy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a wystarczyło...

   aks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 27

   a wystarczyło ustalić ceny za śmieci w zależności od zużytej wody. Studenty by się nie wymigały i problem z deklaracjami też by zniknął, ale w taki sposób nowo powołana spółka miejska nie miała by...rozwiń całość

   a wystarczyło ustalić ceny za śmieci w zależności od zużytej wody. Studenty by się nie wymigały i problem z deklaracjami też by zniknął, ale w taki sposób nowo powołana spółka miejska nie miała by co robić!!!

   Złodzieje!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a wystarczyło...

   aks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 32

   A wystarczyło wprowadzić ceny za śmieci naliczane od zużycia wody!!!!!!

   I problem ilości osób w mieszkaniu zostałby rozwiązany (studenty by się nie wymigały)
   Było by bardziej uczciwie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo nieuczciwe zasady

   aks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   Dwie sytuacje:
   1. 2 osoby mieszkające na 53m2
   2. 2 osoby mieszkające na więcej niż 54m2

   opłata za śmieci: selektywnie nieposortowane

   1. 45,05zł...rozwiń całość

   Dwie sytuacje:
   1. 2 osoby mieszkające na 53m2
   2. 2 osoby mieszkające na więcej niż 54m2

   opłata za śmieci: selektywnie nieposortowane

   1. 45,05zł 67,31zł
   2. 38zł 57zł

   Konkluzja: Ktoś ma pieniądze na większe mieszkanie to płaci mniej za śmieci?!?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gospodarka odpadami komunalnymi

   Aneta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 23

   Ustalone we Wrocławiu stawki za wywóz śmieci są nieuczciwe. Rodzina 4 osobowa w mieszkaniu 63 mkw zapłaci 53,55 zł jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, natomiast 2...rozwiń całość

   Ustalone we Wrocławiu stawki za wywóz śmieci są nieuczciwe. Rodzina 4 osobowa w mieszkaniu 63 mkw zapłaci 53,55 zł jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, natomiast 2 osoby w mieszkaniu 75 mkw 38 zł. Niesprawiedliwością jest przerzucanie opłat na osoby, które dysponują większym lokalem. Śmieci produkują osoby, nie powierzchnia. W dodatku przez ostatnie 2 lata gmina nie zrobiła właściwie nic aby nauczyć Wrocławian sortowania śmieci i zwiększyć świadomość w tym zakresie. Zwyczajnie nauczyć ludzi sortowania. Do tej pory nasza wspólnota licząca 250 lokali płaciła za wywóz sortowanych śmieci 3500 zł, obecnie po zmianach zapłacimy prawie 9000 zł. W dodatku śmieci gabarytowe są zbierane w postaci akcji na terenie osiedli, zatem nie możemy ich wynieść do śmietnika i zgłosić odbiór. Gabaryty od właścicieli budynków wielolokalowych będą odbierane co najmniej raz na dwa miesiące. Szkło i plastik są zbierane w 163 punktach w mieście.
   Miasto się chwali, że bezpłatnie możemy wywieźć posortowane śmieci do PSZOK-u jak również opony czy gruz, ale to przecież gmina jest zobowiązana do odbioru śmieci. Zwłaszcza za takie stawki, jakie przyjęła. W mojej opini sortowane śmieci nie powinny w ogóle podlegać opłatom, gmina powinna je odbierać za darmo albo za symboliczny podatek. Natomiast odpady niesortowane powinni podlegać wysokim opłatom. Obecna sytuacja jest bardzo kontrowersyjna. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kobieto zrozum że tu nie chodzi o sortowanie czy nie sortowanie

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 23

   Ustawa ta ma za zadanie głębsze drenowanie naszych portfeli i nic więcej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest jeszcze las który przyjmie dużo śmieci

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   jest las i mnóstwo innych miejsc które można zaśmiecić i to za darmo....a w ramach protestu śmieci będę zostawiał zawsze obok pojemnika nawet jeśli będzie pusty...płacę to niech za mnie wyrzucają...rozwiń całość

   jest las i mnóstwo innych miejsc które można zaśmiecić i to za darmo....a w ramach protestu śmieci będę zostawiał zawsze obok pojemnika nawet jeśli będzie pusty...płacę to niech za mnie wyrzucają śmieci...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 27

   W niektórych gminach płacą mniej niż do tej pory, a są też takie, w których nic nie muszą płacić, bo okazało się, że firmom opłaca się odbierać posegregowane śmieci.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   my mamy Dutkiewicza

   niestety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   nie u nas, tu wszyscy doją podatników, dobrze robią tylko przejezdnym, a mieszkańcy mają przewalone


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dutkiewicz to złodziej

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   dutkiewicz to złodziej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kamillo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 21

   A urzędnicy jak zwykle poza rzeczywistością "Nie mamy sygnałów, że wrocławianie nie mają gdzie wyrzucać śmieci." Chyba trzeba im usypać górę śmieci przed urzędem, to jak po miesiącu będą się...rozwiń całość

   A urzędnicy jak zwykle poza rzeczywistością "Nie mamy sygnałów, że wrocławianie nie mają gdzie wyrzucać śmieci." Chyba trzeba im usypać górę śmieci przed urzędem, to jak po miesiącu będą się potykać to może w końcu zauważą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Organizacja...

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

   Od zawsze twierdzilem, ze Polacy sa zlymi organizatorami.
   To nie pierwsze takie zamieszanie.
   To sie nazywa :"polska dziadowizna"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie jest zła organizacja.

   tonia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

   Zła organizacja jest, jak coś działa, ale z problemami. A tu nie działa nic. Po prostu samo się nie stało i nie wiadomo co teraz zrobić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam sygnał dla urzędu

   q (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   na Ołtaszynie wszystko jest, jak było. Zero jakichkolwiek koszy na sortowanie, poza niebieskimi na papier, które są już od 3 lat. Może w urzędzie ktoś się ocknie?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co ta panika???

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

   wyrzucajcie gdzie popadnie..płacicie to niech zbierają śmieci...jeśli każdy pomyśli i będzie wyrzucał śmieci obok pojemników (obojętnie czy sortowane czy nie)a one będą stały puste a wokół pełno...rozwiń całość

   wyrzucajcie gdzie popadnie..płacicie to niech zbierają śmieci...jeśli każdy pomyśli i będzie wyrzucał śmieci obok pojemników (obojętnie czy sortowane czy nie)a one będą stały puste a wokół pełno śmieci to razem rozwalimy tą głupią ustawę...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GDZIE MOJE DUDKI

   a tam~ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 18

   na śmietniku!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2 tygodnie opóźnienia

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

   to 2 tygodnie niczyich śmieci...

   Wrocłaiwanie! Macie 2 tygodnie na pozbycie się niechcianych śmieci bez konsekwencji! Później będziecie bulić na rzecz miasta a i Tusk uzbiera ładną sumkę na...rozwiń całość

   to 2 tygodnie niczyich śmieci...

   Wrocłaiwanie! Macie 2 tygodnie na pozbycie się niechcianych śmieci bez konsekwencji! Później będziecie bulić na rzecz miasta a i Tusk uzbiera ładną sumkę na zatkanie swojej dziury budżetowej

   Dlaczego koszt sortowanych śmieci jest teraz nawet wyższy niż niesortowanych dotychczas? Co za wał! Jakim cholera cudem koszt wywozu śmieci nagle i to drastycznie zdrożał? Dlaczego sortowanie śmieci nie może być tańsze niż dotychczasowe? Nie mówcie, że są inne sposoby naliczania opłaty śmieciowej ale dlaczego właśnie takie? To po prostu kolejne zdzieranie kasy z Polaków na rzecz nieudaczników z rządu. Precz z PO i ich kolesiami! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie chrzań

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

   Sortowanie nie musi oznaczać podwyżki za odbiór śmieci, w wielu gminach stawki wynoszą miesięcznie 6-10 zł za posortowane i 9-15 zł za nieposortowane. Są też takie gminy, gdzie za wywóz śmieci...rozwiń całość

   Sortowanie nie musi oznaczać podwyżki za odbiór śmieci, w wielu gminach stawki wynoszą miesięcznie 6-10 zł za posortowane i 9-15 zł za nieposortowane. Są też takie gminy, gdzie za wywóz śmieci mieszkańcy nie muszą nic płacić - było dzisiaj o tym w TV.
   To ile płacimy zależy od władz lokalnych, w naszym przypadku od Dutkiewicza i jego radnych, bo to oni mają większość w radzie. Ale owszem, we Wrocławiu wał jest ogromny.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci obok pojemników a te będą stały puste to razem rozwalimy tą ustawę i nawet jak dutkiewicz się weźmie do pracy i sam będzie zbierał te śmieci to nie dadzą rady i...rozwiń całość

   jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci obok pojemników a te będą stały puste to razem rozwalimy tą ustawę i nawet jak dutkiewicz się weźmie do pracy i sam będzie zbierał te śmieci to nie dadzą rady i ustawa bez sensu...wtedy albo posłuchają nas albo wrocław zaśmieconyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław to nie wyjątek

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

   można spokojnie powiedzieć, że połowa Polaków zapłaci więcej niż wcześniej, więc nie chrzanię


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niestety

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 22

   to właśnie wina pazernych władz lokalnych


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dajmy sie łupić

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci obok pojemników a te będą stały puste to razem rozwalimy tą ustawę i nawet jak dutkiewicz się weźmie do pracy i sam będzie zbierał te śmieci to nie dadzą rady i...rozwiń całość

   jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci obok pojemników a te będą stały puste to razem rozwalimy tą ustawę i nawet jak dutkiewicz się weźmie do pracy i sam będzie zbierał te śmieci to nie dadzą rady i ustawa bez sensu...wtedy albo posłuchają nas albo wrocław zaśmiecony zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dajmy sie łupić

   Miasto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   Nie rozwalisz ustawy bo posprzatamy a rachunek przyjdzie to bie zaplacic

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama