Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZOO Wrocław uratowało kolejny zagrożony gatunek! Oryksy można zobaczyć w ogrodzie. Jest ich 13 w stadzie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Oryks szablorogi jest imponującym gatunkiem występującym niegdyś licznie na obszarach północnej Afryki. Przystosował się on do skrajnych warunków pustynnych, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza.
Oryks szablorogi jest imponującym gatunkiem występującym niegdyś licznie na obszarach północnej Afryki. Przystosował się on do skrajnych warunków pustynnych, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. ZOO Wrocław
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ogłosiła właśnie, że obecny w ZOO Wrocław gatunek oryksa szablorogiego został przeklasyfikowany. Nie jest już wymarłym w dzikiej przyrodzie. To efekt dziewięcioletnich starań, w których zaangażowany był m.in. wrocławski ogród zoologiczny.

Oryks szablorogi - gatunek przywrócony. Można go zobaczyć w ZOO!

- To jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza dla nas informacja w tym roku. Oryksy szablorogie, ssaki kopytne z pięknymi długimi rogami, były jeszcze w tym tygodniu uznane za wymarłe w naturze. To już nieaktualne - informuje Weronika Skupin z ZOO Wrocław.

Zmiana statusu w IUCN była możliwa dzięki pracy ogrodów zoologicznych na całym świecie, w tym tego wrocławskiego, który wspierał program reintrodukcji. To proces, który polega na przywracaniu do natury gatunków, które kiedyś występowały na danym obszarze, ale z różnych przyczyn ich populacja przestała istnieć.

Zobacz też: Myszojeleń urodził się we wrocławskim zoo [FILM]

- Rola ogrodów zoologicznych polega na odbudowie liczby osobników danego gatunku, a następnie wprowadzenie ich na tereny dawnego bytowania. Wrocławskie zoo prowadzi hodowlę oryksów od 1984 roku. W tym czasie mieliśmy 100 osobników, w tym 86 urodzonych u nas. Aktualnie nasze stado jest całkiem liczne - zawiera 3 samców i 10 samic - dodaje Weronika Skupin.

Tak wygląda oryks szablorogi!

Do powrotu oryksów przyczynili się także goście

Wrocławski ogród dokonał tego wraz z Fundacją ZOO Wrocław - DODO oraz Sahara Conservation i Marwell Wildfire, ale prezes zarządu fundacji podkreśla, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie goście, którzy dokładali się do tych działań z każdym kupionym biletem.

– Każdy z Was dołożył do tego swoją "cegiełkę". Od lat wspieramy finansowo Sahara Conservation i Marwell Wildlife, które prowadzą projekty reintrodukcji oryksów szablorogich. Dopłacając 1 zł do biletu wstępu, lub wspierając naszą Fundację DODO macie realny wpływ na naszą planetę – mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Wrocławskie zoo uratowało kilka gatunków
To nie pierwszy przypadek gatunku uratowanego od zagłady dzięki ogrodom zoologicznym. Gdyby nie zoo, na świecie nie byłoby m.in. króla polskiej puszczy - żubra.

- Sto lat temu nie mieliśmy w naturze ani jednego osobnika. Populację żubra europejskiego odtworzono z puli tzw. 12 założycieli – osobników w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Dziś ich populacja jest zabezpieczona. Według Księgi Rodowodowej Żubrów pod koniec 2022 roku było ponad 10,5 tys. osobników na świecie i ponad 2,6 tys. w Polsce - wylicza Weronika Skupin, rzeczniczka ZOO Wrocław.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska