Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z bezpłatnego zwiedzania Panoramy Racławickiej we Wrocławiu skorzystało prawie 3 tys. osób. "To była radosna kolejka"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
Z bezpłatnego zwiedzania jednej z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia skorzystało w ciągu jednego dnia prawie 3 tysiące osób. To turyści, ale także mieszkańcy miasta, którzy planowali zobaczyć Panoramę Racławicką od lat.

Równie ogromny co słynny obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka można było obejrzeć 4 kwietnia. To prezent od muzeum z okazji przypadającej tego dnia 230. rocznicy bitwy pod Racławicami.

Drzwi otwarte Panoramy Racławickiej rozpoczęły cykl podniosłych uroczystości, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje w związku z zaszczytem posiadania tego dzieła sztuki.

Z bezpłatnego wejścia skorzystało ponad 2700 osób. Pod charakterystycznym budynkiem ustawiła się długa kolejka, ale to nie zraziło chętnych. Bilet otrzymany 4 kwietnia uprawnia bowiem do bezpłatnego wejścia na wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu.

- Na co dzień bilet normalny kosztuje 50 złotych, a ulgowy 35. To dla wielu spora suma, dlatego warto było skorzystać z wejścia za darmo. Sporo osób przyszło, ale to była radosna kolejka. Byłem już w środku, ale dość dawno, dlatego cieszę się, że mogłem kolejny raz zobaczyć ten wspaniały obraz. Myślę, że każdy wrocławianin powinien choć raz tam zajrzeć – mówi Krzysztof Radzik.

Do tej pory Panoramę Racławicką obejrzało już 12 milionów osób

5 czerwca będziemy obchodzić rocznicę 130-lecia uroczystego udostępnienia Panoramy we Lwowie. Przypomnijmy, że monumentalny obraz Styka i Kossak namalowali w 9 miesięcy na przełomie lat 1893 i 1894. Z kolei 14 czerwca 2025 r. czeka nas świętowanie 40-lecia otwarcia Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

- Nigdy jakoś nie było okazji, żeby zwiedzić Panoramę i teraz się udało. Bezpłatne wejście na pewno zachęca i to dobry pomysł. Szczególnie, że do takiego muzeum warto wracać. Ten obraz można oglądać na setki sposób i zwracać uwagę na różne szczegóły. Nie powinien się znudzić po pierwszym razie – stwierdza Magdalena Zalewska.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał odznaczenia byłym członkom III Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej (1980–1985) i Stowarzyszenia „Społeczny Komitet Panoramy Racławickiej” (do 2020 r.).

W dniu 230. rocznicy bitwy pod Racławicami wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń wręczył Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prof. dr. hab. Kazimierzowi Czaplińskiemu i Elżbiecie Janinie Paradowskiej.

Do szczególnych zasług prof. Czaplińskiego należą systematyczne i skuteczne starania o dotacje finansowe na remonty, konserwację i działalność Panoramy Racławickiej. Zaś rozległe doświadczenie i wiedza Elżbiety Paradowskiej jako inżyniera włókiennika okazały się bezcenne w procesie przywracania do publicznego bytu wielkiego patriotycznego malowidła.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska