Wygrodzenia i miejsca parkingowe, czyli jak zyskać więcej przestrzeni w budynkach wielorodzinnych?

Materiał informacyjny DR Construct
Mieszkając w domu, istnieje możliwość wydzielenia pewnej przestrzeni do przechowywania rzeczy. Inaczej natomiast jest w blokach oraz budynkach wielorodzinnych, w których częstym problemem jest brak miejsc parkingowych czy piwnic. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wolnej przestrzeni lokatorskiej, wygradzając miejsca dla siebie. Podobnie w przypadku parkingu podziemnego, dobrze wygrodzić przestrzeń dla swojego samochodu.

Jak zyskać więcej przestrzeni?

Nowoczesne budownictwo ma wiele zalet, jednak nie jest wolne od wad. Bardzo często projektanci pomijają bowiem bardzo istotny aspekt, jakim jest wydzielenie przestrzeni do przechowywania rzeczy czy pojazdów. Niegdyś popularne garaże czy boksy dziś już odchodzą w niepamięć, przez co lokatorzy muszą zastanawiać się, gdzie je właściwie postawić, aby były bezpieczne. Tymczasem sporo przestrzeni wspólnej w blokach czy budynkach wielorodzinnych pozostaje niewykorzystanej. Warto wtedy pomyśleć o wydzieleniu komórek lokatorskich, w których można postawić jednoślady bądź przechowywać rzeczy prywatne. Ciekawym rozwiązaniem jest także wydzielenie miejsca do parkowania na parkingu podziemnym, które pozostanie do dyspozycji tylko jednej osoby - właściciela konkretnego mieszkania.

Wspólna przestrzeń, własne cele?

Lokatorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że do ich mieszkania przynależy tak zwana komórka lokatorska, która stanowi integralną część nieruchomości. Stanowi ona własność osoby posiadającej mieszkanie, nawet jeśli nie leży w bezpośrednim sąsiedztwie (na przykład za ścianą). Regulacje dotyczące komórek lokatorskich znaleźć można w Kodeksie Cywilnym oraz w Ustawie o własności lokali. Okazuje się więc, że zgodnie z obowiązującym prawem, z przestrzeni wspólnej można wygospodarować miejsce dla swoich rzeczy. Komórka lokatorska może znajdować się w piwnicy, lecz równie dobrze może być usytuowana na strychu. Niestety, zarządca budynku nie ma obowiązku wydzielać przestrzeni poszczególnym lokatorom. Niemniej jednak mają oni prawo postawić ścianki działowe lub boksy, za pomocą których skutecznie ochronią swoją własność przed kradzieżą. Komórkę lokatorską, co do zasady, można wykorzystać na różne sposoby. To właściciel mieszkania decyduje, czy będzie w niej parkował jednoślad (tutaj jednak istnieje pewne ograniczenie w postaci możliwości wjazdu do budynku), suszył pranie czy przechowywał rzeczy, których nie używa na co dzień. 

Jak wydzielić komórkę lokatorską?

Kwestia komórki lokatorskiej powinna zostać dokładnie uregulowana w księgach wieczystych. Niemniej jednak, nawet jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, to często trzeba ją wydzielić, ogradzając tym samym od pozostałych. Dobrym przykładem komórek lokatorskich są tradycyjne piwnice - w starym budownictwie zazwyczaj jedna piwnica przynależała do jednego mieszkania. Dziś sprawa komórek dla lokatorów może wyglądać nieco inaczej, w zależności od wybranych przez projektanta rozwiązań architektonicznych. Chcąc odgrodzić się od innych, warto skorzystać z oferty  firmy Dr Construct. Znajdziemy w niej nie tylko komórki lokatorskie, lecz także boksy garażowe - doskonałe dla właścicieli pojazdów. Zastosowanie konkretnych rozwiązań zależy w dużej mierze od specyfikacji całego budynku, dlatego warto przede wszystkim umówić się na rozmowę ze specjalistą, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Należy jednak pamiętać, że wszystkie komórki lokatorskie wykonane są ze stalowych elementów, co sprawia, że ich postawienie jest możliwe w krótszym czasie i przy znacznym ograniczeniu kosztów. Bardzo istotna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza, która zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu. Stalowe, nowoczesne konstrukcje stanowią doskonałą alternatywę dla murowanych ścian, które są przede wszystkim kosztownym rozwiązaniem. 

Komórka lokatorska, własne miejsce parkingowe - dla większego komfortu mieszkania w bloku

W ostatnich latach coraz więcej osób przenosi się do domów jednorodzinnych, które można zaprojektować zgodnie z własnymi potrzebami. Niemniej jednak nie każdy ma możliwość zamieszkać na swojej działce, dlatego sporo z nas wybiera mieszkanie w bloku lub domu wielorodzinnym. Choć rozwiązanie to ma sporo zalet, nie jest wolne od wad, a jedną z nich jest brak przestrzeni do przechowywania. Kolejną natomiast będzie konieczność poszukiwania wolnego miejsca parkingowego - obecnie na jedno mieszkanie często przypada więcej, niż jeden samochód, podczas gdy ilość miejsca do parkowania jest ograniczona. Dlatego też, zamiast codziennie szukać wolnego miejsca na parkingu podziemnym, warto zainwestować w boks, który odpowiednio je wydzieli. Podobnie jak w przypadku komórek lokatorskich, jego konstrukcja pozwala na szybkie postawienie, co dla wielu lokatorów jest niezwykle istotne. Komfort mieszkania w bloku oraz domu wielorodzinnym można więc w prosty sposób poprawić, zdobywając dla siebie więcej przestrzeni. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż do jego mieszkania przynależy tak zwana komórka lokatorska. 

Wygrodzenia i miejsca parkingowe, czyli jak zyskać więcej przestrzeni w budynkach wielorodzinnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska