MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław z największą liczbą nieletnich przestępców w kraju. Dlaczego w naszym regionie od lat jest ich najwięcej?

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Według statystyk Komendy Głównej Policji we Wrocławiu jest najwięcej nieletnich przestępców w kraju. Nie zmienia się to od 9 lat. Zapytaliśmy policję o przyczyny. Zdjęcie ilustracyjne
Według statystyk Komendy Głównej Policji we Wrocławiu jest najwięcej nieletnich przestępców w kraju. Nie zmienia się to od 9 lat. Zapytaliśmy policję o przyczyny. Zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski / Polska Press
Każdego roku policja udostępnia dane o przestępczości nieletnich. Przez ostatnie 11 lat Dolny Śląsk znajdował się na niechlubnym podium regionów, gdzie młodzi popełniają najwięcej zbrodni. Dlaczego tak jest?

W 2011 roku aż 11,88% przestępstw w województwie dolnośląskim zostało popełnionych przez młodzież, która nie ukończyła 17 roku życia. Przez kolejne osiem lat na terenie całego kraju można było zaobserwować znaczną tendencję spadkową. Obecnie nieletni odpowiadają średnio za 2,2% czynów karalnych.

Dane Komendy Głównej Policji z 2021 roku pokazują jasno, że nastolatkowie na Dolnym Śląsku złamali prawo aż 3 170 razy, co oznacza, że Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu po raz dziewiąty z rzędu zgłosiła najwyższy odsetek zbrodni popełnianych przez nastolatków w kraju (3,7%). W ubiegłym roku podobne wskaźniki odnotowały m.in.: KWP w Łodzi (3,3%) i KWP w Poznaniu (3,2%), które również utrzymują się w ścisłej czołówce. Co ciekawe najniższą liczbę zgłosiła placówka z sąsiedniego województwa. KWP w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że było to około 0,5%.

Co na to policja?

Zainteresowani tematem skontaktowaliśmy się z Rzecznikiem Komendy Głównej Policji. Zastanawiało nas, czy przeprowadzono analizy statystyk, dzięki którym można powiedzieć, dlaczego dolnośląski odsetek przestępczości wśród nieletnich utrzymuje się na najwyższym poziomie w kraju.

Ilość czynników determinujących zachowania, które należą do niezgodnych z prawem wśród dzieci i młodzieży, jest niezliczona. To nie tylko środowisko rodzinne, w którym wychowują się nieletni, ale także środowisko szkolne, problem alkoholizmu oraz przynależność do grup rówieśniczych - twierdzi insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.

Napisaliśmy również do rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z prośbą o komentarz w sprawie. Asp. Aleksandra Pieprzycka z Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu zwraca uwagę na miejsca, gdzie młodzież najczęściej dopuszcza się czynów karalnych.

- Rozłożenie przestępczości nieletnich na terenie województwa dolnośląskiego jest niejednorodne. Przestępczość nieletnich jest skoncentrowana wokół większych aglomeracji i wpływ na jej ilość ma bardzo wiele czynników - informuje asp. Aleksandra Pieprzycka z Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu.

Rzeczniczka dodała również, że na początku 2022 roku policjanci z Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu przeprowadzili badania w oparciu o dane z ostatnich 8 lat.

- Biorąc pod uwagę procentowy udział czynów karalnych w ogólnej przestępczości występującej w garnizonie, zauważalny jest spadek na przestrzeni lat i patrząc na rok 2021, trend ten nadal utrzymuje się. W porównaniu do roku 2012 (11,30%) udział czynów karalnych w stosunku do przestępczości osób dorosłych spadł do wartości (4,62%). Wyniki analizy wyraźnie wskazują, iż czynności prowadzone przez Policję wraz z innymi podmiotami, które również zaangażowane są w działania w tym zakresie, przynoszą widoczne efekty - informuje asp. Aleksandra Pieprzycka z Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu.

Dyrektor MOW wyjaśnia

Postanowiliśmy porozmawiać również z Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 we Wrocławiu. Izabela Górzyńska sugeruje, że czynnikiem warunkującym obecną sytuację może być środowisko. Dolny Śląsk jest zarówno skupiskiem dużych aglomeracji, jak i miast dotkniętych kryzysem ekonomicznym, gdzie przyczyny przestępczości są zupełnie inne.

W skupisku dużych aglomeracji miejskich prawdopodobieństwo znaczących przestępstw jest większe. Na ich terenie pewnie działają grupy przestępcze, do których mogą dołączać młodzi ludzie. Potencjalnie jest też więcej miejsc, w których takie przestępstwa mogą być popełniane, np. instytucje handlowe - galerie obfite w dobra materialne, zamożni mieszkańcy, których można okraść, instytucje rozrywkowe i łatwiejszy dostęp do środków psychoaktywnych (w tym alkoholu), co potencjalnie powoduje większą ilość zachowań niebezpiecznych, itd.

Statystyki i to co poza nimi

Z drugiej strony na Dolnym Śląsku są miasta ubogie, dotknięte bezrobociem, zmianami strukturalnymi i ekonomicznymi, jak np. Wałbrzych. Statystyki (podawane przez nas powyżej - przyp. red.) pokazują zdarzenia ujawnione przez policję. Nie mamy wiedzy, czy tych nieujawnionych jest więcej czy mniej - mówi Izabela Górzyńska, dyrektor MOW w ZPO nr 3 we Wrocławiu.

Jakie przestępstwa popełniają młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska?

KGP zgłosiła, że w 2021 roku złamano prawo 841 070 razy. 60,4% przestępstw miało charakter kryminalny, a 17 630 z nich zostało popełnionych przez nieletnich. Jak na tym tle wypadają nastolatkowie z Dolnego Śląska? Prawie co 18 złamanie przepisów jest efektem ich działań (5,4%). Daje to drugi najwyższy odsetek młodzieży dopuszczającej się czynów karalnych o charakterze kryminalnym w kraju. Więcej zgłosiła jedynie KWP w Łodzi - 5,9%. Tymczasem średnia dla Polski wynosi 3,5%.

Okazuje się, że za 92 rozboje, kradzieże rozbójnicze bądź wymuszenia w regionie odpowiadają nieletni. 671 nastolatków podjęło się ogólnej kradzieży cudzej rzeczy, a 567 połączyło kradzież z włamaniem, co stanowi najwyższy odsetek w Polsce (5,5%). 74 nieletnich z województwa dolnośląskiego uszkodziło cudze mienie, a 32 brało udział w bójce lub pobiciu. Najwięcej przestępstw było związanych z narkotykami. Brało w nich udział 936 nieletnich, którzy stanowili aż 11% ogółu zatrzymanych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska