Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław wprowadza zakaz ogrzewania kominkiem

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
.
. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Za 10 lat zostanie wprowadzony we Wrocławiu całkowity zakaz palenia węglem. Mieszkańcy nie będą mogli też ogrzewać swoich mieszkań kominkiem.

Władze województwa, po konsultacjach z samorządami i mieszkańcami, przygotowały pakiet uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska.

We Wrocławiu od 1 lipca 2018 nie będzie można palić w piecach najbardziej szkodliwymi odpadami węglowymi. Od tej daty będzie można montować jedynie piece wysokiej jakości - piątej klasy. Według projektu uchwały dopuszczona będzie możliwość palenia biomasą, czyli dobrej jakości drewnem, pelletem, ale tylko w piecach klasy piątej.

Władze województwa dopuszczają możliwość palenia w kominkach, ale tylko wtedy, kiedy nie są podstawowym źródłem ciepła.

Całkowity zakaz palenia węglem zostanie wprowadzony w 2028 roku. Wyjątkami będą tereny, do których nie da się fizycznie doprowadzić sieci ciepłowniczej lub gazowniczej . To zmiana, która została wprowadzona po konsultacji z gminą Wrocław.
Projektami uchwał zajmą się teraz wojewódzcy radni, którzy mogą jeszcze zgłosić poprawki. Uchwały antysmogowe ma przyjąć sejmik na sesji pod koniec listopada.

- Uchwała antysmogowa dla Wrocławia była bardzo długo i szeroko konsultowana. Teraz pracujemy nad jej ostatnimi zapisami. Po pierwsze jestem pewien, że w ostatecznym kształcie będzie dobrym impulsem dla władz miasta do podejmowania realnych działań w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Dziesięcioletni program wymiany starych pieców został zaprezentowany pod wpływem dyskusji, jaką uchwała wywołała, co bardzo cieszy - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

- Po drugie, uważam, że uchwała po zmianach, które w najbliższych dniach zaproponujemy, będzie dobrym kompromisem między możliwościami finansowymi i głośno artykułowaną przez mieszkańców potrzebą poprawy jakości powietrza. Myślę, że udało nam się zbudować jej społeczne poparcie, zarówno wśród wrocławian, jak organizacji proekologicznych - dodaje Michalak.

We Wrocławiu, im bliżej zimy, tym o smogu mówi się coraz głośniej. 15 lutego byliśmy światową stolicą smogu - przebiliśmy nawet Pekin. W pyłach, które tworzą z toksycznymi gazami smog, zawarte są metale ciężkie oraz toksyczne związki chemiczne. Pyły są szkodliwe dla zdrowia: przenikają do płuc a nawet do krwiobiegu – wywołując alergie, nieżyty dróg oddechowych oraz uszkadzając narządy wewnętrzne – w tym serce.

W stolicy Dolnego Śląska źródłem smogu są przede wszystkim domowe piece, opalane niskiej jakości węglem i niestety również odpadami. Wymiana pieców to tylko jedne z pomysłów na walkę ze smogiem w mieście. W październiku prezydent Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że jeśli Sejm stworzy podstawy prawne do wprowadzania zakazu wjazdu do centrów miast samochodów przekraczających normy emisji spalin, natychmiast wprowadzi taki zakaz. Mógłby on dotyczyć aut z silnikiem diesla mających więcej niż 6 lat i tych z silnikiem benzynowym, wyprodukowanych przed 2002 rokiem.

Pierwszym etapem walki urzędników ze smogiem będzie inwentaryzacja pieców. Ile ich dokładnie jest, będzie wiadomo na przełomie 2018 i 2019 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska