Złoto w płatkach i wyraziste kolory. Aula Leopoldyńska w...

  Złoto w płatkach i wyraziste kolory. Aula Leopoldyńska w remoncie. Co już zrobiono (RAPORT, ZDJĘCIA)

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Remont podium Auli Leopoldyńskiej ma zakończyć się do 17 listopada
  1/15
  przejdź do galerii

  Remont podium Auli Leopoldyńskiej ma zakończyć się do 17 listopada ©Marcin Kaźmierczak

  Trwa remont Auli Leopoldyńskiej. Jeszcze przez niespełna trzy tygodnie ma trwać renowacja podium najbardziej okazałej sali Uniwersytetu Wrocławskiego. W grudniu Aula Leopoldyńska ma lśnić nowym blaskiem.
  Prowadzone od lipca prace obejmują naprawę fresków, rzeźb, sztukaterii oraz mebli.
  – W ciągu ostatnich trzystu lat freski uległy wielu zniekształceniom. Stosowano choćby techniki, które odbiegały od malarstwa barokowego i przyczyniły się do wielu uszkodzeń czy zabrudzeń. To wszystko jest usuwane i na nowo uzupełniane. Chcemy przywrócić sklepieniom ich pierwotny blask – mówi Kamilla Jasińska z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego.


  Renowacji poddano także 17 rzeźb znajdujących się na podium Auli Leopoldyńskiej. Część z nich zostanie uzupełniona o brakujące elementy, które zaginęły w czasie wojny. Na przykład postać Industrii odzyska berło (widnieje ono na zdjęciach Rudolfa Jagusha z 1944 r., a po wojnie już nie wróciło na swoje miejsce).
  – Trzeba było usunąć niektóre uzupełnienia wykonywane podczas wcześniejszych renowacji i zastąpić je elementami znacznie bardziej odwzorowującymi stan pierwotny rzeźb. To skrupulatne odwzorowanie detali było możliwe dzięki zdjęciom Rudolfa Jagusha, które zostały wykonane w 1944 r. - informuje Jasińska.

  Wyraziste i głębsze kolory zyskują także kolumny i dekoracje na belkowaniach. Część sztukaterii doczekało się już świeżych złoceń.
  – Po wojnie te elementy były pokrywane tak zwanym szlagmetalem, który miał imitować złoto. Zostały one wyszlifowane, a teraz pokrywane są złotem w płatkach, co pozwolić zachować estetyczny wygląd nawet na sto lat – wyjaśnia Jasińska.

  Renowacja Auli Leopoldyńskiej ma się zakończyć 17 listopada (po tym terminie nastąpią jeszcze odbiory). Koszt prac wyniesie 870 tys zł. Jak wynika z szacunków uniwersytetu, na remont pozostałej części auli, a więc audytorium i emporium potrzeba jeszcze 7 mln zł. Na to jednak uczelni w tej chwili nie stać.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wreszcie aula będzie porządnie wyglądała

   Bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Gdyby remont odbywał się pod nadzorem mikstackiego partacza to by kosztował 1,870 mln, zakończyłby się za 2 lata i do tego wykonawca wytoczyłby proces po którym miasto musiałoby zapłacić dodatkowy...rozwiń całość

   Gdyby remont odbywał się pod nadzorem mikstackiego partacza to by kosztował 1,870 mln, zakończyłby się za 2 lata i do tego wykonawca wytoczyłby proces po którym miasto musiałoby zapłacić dodatkowy milion.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama