Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław fatalnie wypada w rankingu smogowym? Tym gorzej dla rankingu - urzędnicy rozprawiają się z zestawieniem Szwajcarów

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Wrocław fatalnie wypada w rankingu jakości powietrza. Urzędnicy chcieli więc podważyć wiarygodność zestawienia
Wrocław fatalnie wypada w rankingu jakości powietrza. Urzędnicy chcieli więc podważyć wiarygodność zestawienia Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W rankingu IQAir pokazującym jakość powietrza w blisko 100 miastach na świecie Wrocław wypada źle. Ranking ten denerwuje Jacka Sutryka, który w tamtym roku nazwał go “durnowatym”. Ranking powstaje według określonych, jasnych zasad, które nie są tajemnicą. Jednak teraz urzędnicy miejscy spróbowali podważyć jego wiarygodność. Czy im się to udało? Sami piszą “trudno jednoznacznie odpowiedzieć”.

Wrocławscy urzędnicy postanowili się rozprawić ze smogiem, wykazując że światowy ranking jakości powietrza, w którym Wrocław często zajmuje bardzo wysokie miejsca, jest nierzetelny. Chodzi o ranking publikowany na szwajcarskiej stronie IQAir. Ten ranking, który prezydent Wrocławia Jacek Sutryk był uprzejmy nazwać w ubiegłym roku “durnowatym”. Wtedy też portal GazetaWroclawska.pl wyjaśniał m.in. jak działa ten ranking, skąd brane są dane, jak wiarygodne jest to źródło oraz to, że zestawienie opracowuje sprzedawca oczyszczaczy powietrza.

Rankingi, konkursy i zestawienia mają to do siebie, że przedstawiają rzeczywistość przefiltrowaną przez kilka przyjętych przez ich twórców parametrów. Nie są naukowym, branżowym opracowaniem, raczej mają dawać ogólny zarys sytuacji osobom, które specjalistami w danej dziedzinie nie są. IQAir pobiera dane zarówno z czujników z sieci profesjonalnych, jak i amatorskich (które mogą być nieskalibrowane) i prezentuje wyniki “z chwili”. Oznacza to, że są momenty, gdy w miastach z najgorszym powietrzem (w ujęciu rocznym) jest akurat lepsze powietrze, a we Wrocławiu fatalne, w rankingu te miasta występują obok siebie.

- To jest chwilowy ranking, podający klasyfikację z ostatniej godziny. I nie ma się co denerwować, tylko nagłaśniać te najbardziej krytyczne momenty, żeby ratować życie ludzi - mówił w styczniu 2021 r. Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, a naukowcy wskazywali, jak powstaje IQAir i gdzie szukać bardziej szczegółowych danych.

Koniecznie trzeba przeczytać:Ranking jakości powietrza psuje Jackowi Sutrykowi wizerunek Wrocławia. Prezydent stwierdził więc, że to “durnowaty ranking”

Prezydentowi ranking się nie podoba, bo Wrocław wypada w nim bardzo mizernie. Urzędnicy pospieszyli z wyjaśnianiem społeczeństwu, jakie (złe) jest to zestawienie. Wprawdzie autorzy obszernego tekstu sami przyznają, że nie zrozumieli metodyki rankingu (“Rozumiecie już, jak działa ranking na stronie IQAir? My ciągle nie[…]”), ale nie przeszkadza im to w dowodzeniu, że działa źle.

To dziwne, ponieważ sami przytaczają znalezione na stronie IQAir wyjaśnienie, że w prezentowanym rankingu ujętych jest około 90 “głównych” miast oraz że na tej liście są jedno, dwa “lub więcej” miast na kraj, co zdaniem autorów rankingu pozwala pokazać ogólnoświatowy kontekst. Takie założenia ustalili twórcy rankingu i zgodnie z nimi tworzą swoje zestawienie. Jednak założenia te urzędnikom się nie podobają. Chcąc wykazać słabość rankingu Szwajcarów stwierdzili - przy pominięciu pewnych parametrów, dodaniu innych, rozszerzeniu zakresu - w dniu, kiedy według IQAir Wrocław był na 9 miejscu na świecie pod względem najgorszego powietrza (9 stycznia), powinien być na miejscu 59.

Czy teraz wrocławianom lepiej się oddycha? Tego pytania urzędnicy w swoim tekście nie zadają. Zadają natomiast inne: “Czy strona IQAir wprowadza w błąd swoich czytelników, internautów?” i sami sobie odpowiadają: “Ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie”. Jakby tego było mało, na koniec dużego, mającego 16 tysięcy znaków tekstu piszą to, czego nigdy nie kryli autorzy rankingu IQAir, a wręcz jest to atutem tego zestawienia: “opisana powyżej sytuacja z pozycją Wrocławia w zestawieniu odnosi się do jakości powietrza w konkretnej chwili (godzinie) i nie można wykluczyć, że trafi się taki dzień, moment, gdzie jakość powietrza we Wrocławiu może być chwilowo bardzo zła - a nawet o zgrozo najgorsza” Na szczęście w tym samym tekście urzędnicy przyznają też, że jakość powietrza jest we Wrocławiu często jest zła, a czasem bardzo zła.

Ranking IQAir ma pokazywać jakość powietrza w wybranych kilkudziesięciu miastach świata w danym momencie. Są inne zestawienia, które pokazują, jaka jest jakość powietrza w ujęciu długookresowym. Po jeszcze inne dane sięgną naukowcy i eksperci.

Jest niezwykle ważna korzyść dla wrocławian płynącą z tego rankingu. Na stronach miejskich zaczęły pojawiać się informacje o jakości powietrza. Władze miasta nie mogły dłużej udawać, że Wrocław nie ma problemu ze smogiem.

Omawiany tekst urzędników:Światowy ranking IQAir a jakość powietrza we Wrocławiu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska