Rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody we Wrocławiu...

  Rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

  Aurelia Szymon

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marsz Milczenia we Wrocławiu. Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej
  1/17
  przejdź do galerii

  Marsz Milczenia we Wrocławiu. Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej ©Paweł Relikowski

  Zakończyły się główne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej we Wrocławiu. Wrocławianie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Około 200 osób przeszło w Marszu Milczenia. - Czujemy się w obowiązku, żeby oddać hołd i czcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedzieli nam wrocławianie w drodze na cmentarz parafialny św. Rodziny przy ulicy Smętnej. - Przecież na pokładzie był nasz prezydent - dodawali.
  Na cmentarzu Świętej Rodziny przy ul. Smętnej zebrało się ponad stu wrocławian, którzy uroczystą mszą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy chcieli uczcić pamięć ofiar. - Mam tu wszystko rozpisane - mówiła Halina Latawiec, która na uroczystości przyjechała z mężem. - Oprócz mszy tutaj na cmentarzu, chcemy się jeszcze wybrać do katedry, no i oczywiście na Marsz Milczenia i Apel Pamięci na Rynku. - We Wrocławiu jesteśmy na obchodach rocznicy Smoleńskiej już po raz drugi, jeśli nie ma nas w Warszawie, to jesteśmy tutaj - dodawał jej mąż Ryszard Latawiec.


  ZOBACZ KONIECZNIE: 10 kwietnia 2010 r. Wrocław pogrążył się w żałobie (ZDJĘCIA, ARCHIWALNE WYDANIA GAZET)

  - Musimy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach, ja sobie tego nie wyobrażam, żeby zachowywać się, jak gdyby nigdy nic - mówił pani Anna, wrocławianka. - Chociaż są wśród moich znajomych czy sąsiadów ludzie, którzy tej ważnej dla nas rocznicy nie przeżywają. To smutne, ale nie mam na to wpływu - dodawała, składając kwiaty przy krzyżu upamiętniającym zbrodnię katyńską w 1940 i tragedię smoleńską w 2010 roku.

  We Wrocławiu podczas obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, o godzinie 17:30 złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy, związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Chodzi o tablice upamiętniającą Aleksandrę Natalli-Świat na Placu Solnym, Janinę Natusiewicz-Mirer przy budynku Panoramy Racławickiej, Władysława Stasiaka przy Szewskiej 49 oraz Jerzego Szmajdzińskiego przy Oporowskiej.

  O godzinie 18:30 we wrocławskiej katedrze odbyła się uroczysta msza w intencji ofiar katastrofy. Przewodniczył jej abp Józef Kupny. O 19:30 spod katedry na wrocławski Rynek ruszył Marsz Milczenia, zakończony na pl. Gołębim Apelem Pamięci.

  - Katastrofa smoleńska jest nadal mimo upływu lat wyzwaniem dla państwa polskiego. Wyzwaniem, w którym stawką jest prawda i szacunek, niezależnie od tego, z jak wielkim natężeniem emocjonalnym przychodzi nam dziś obchodzić szóstą rocznicę śmierci świętej pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w trakcie Apelu Pamięci, który odbył się po Marszu Milczenia. Na wrocławskim Rynku pojawiło się ponad 200 osób. Część z nich niosła zdjęcia osób, które zginęły przed sześcioma laty, część miała transparenty. Wśród nich także takie z wizerunkiem Ryszarda Petru, lidera partii Nowoczesna.pl czy Krzysztofa Mieszkowskiego, dyrektora Teatru Polskiego i z napisem "Wrocław przeprasza za tych gości".

  - Obowiązkiem Państwa Polskiego wobec tych, którzy odeszli jest stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Jest to dziś dla Państwa Polskiego sprawa honoru - dodał Paweł Hreniak. Po nim głos zabrał także m.in. poseł Jacek Świat, który podkreślał: - Żądamy i domagamy się prawdy, bo to niebywałe, żeby poważne Państwo nie tylko nie potrafiło zapewnić bezpieczeństwa głowie Państwa, ale również nie potrafiło rzetelnie całej sprawy wyjaśnić. Dodał, że wierzy, że niedługo katastrofa smoleńska nie będzie zbiorem hipotez, ale faktów, rzetelnie wyjaśnionych.

  Marsz Milczenia i apel na wrocławskim Rynku był ostatnią częścią obchodów we Wrocławiu z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej.

  ZOBACZ:
  - Rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody we Wrocławiu (PROGRAM)

  - Marsz milczenia wieczorem przejdzie przez Wrocław (TRASA, UTRUDNIENIA)

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chocholi taniec na trupach

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   czy i kiedy ktoś to powstrzyma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy normalny Polak wie,że to był zamach

   Marek Wro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Dyskusja z kodoniarzami, opętanymi nienawiścią do PiS nie ma sensu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hej

   MM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Marku, jeśli ktoś zieje nienawiścią to przede wszystkim prezes zakompleksiony Kaczyński czy takie tuzy intelektu jak Pawłowicz. Jaki zamach człowieku? Jakie są choćby najmniejsze dowody na zamach?...rozwiń całość

   Marku, jeśli ktoś zieje nienawiścią to przede wszystkim prezes zakompleksiony Kaczyński czy takie tuzy intelektu jak Pawłowicz. Jaki zamach człowieku? Jakie są choćby najmniejsze dowody na zamach? Połamana parówka? Co za paranoje.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cała prawda całą dobę

   Arnold (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jeśli ktoś zieje nienawiścią to przede wszystkim PO, PSL oraz KOD (Putinowskie Oddziały Dywersyjne) na zlecenie Putina i Merkel

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piotr

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Żenujące te transparenty typu, "zamach, przepraszamy za tych ludzi". Wydawałoby się że poważny pochód w zadumie za zmarłych. A wyszło prostactwo i fanatyzm. Wszędzie i do każdego kto ma inne...rozwiń całość

   Żenujące te transparenty typu, "zamach, przepraszamy za tych ludzi". Wydawałoby się że poważny pochód w zadumie za zmarłych. A wyszło prostactwo i fanatyzm. Wszędzie i do każdego kto ma inne zdanie szerzycie nienawiść. Wstyd!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   Maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   Halo halo, a o Katyniu ktoś jeszcze pamięta? O tysiącach osób z Polskiej elity, w tym wypadku faktycznie zamordowanych przez sowietów? Czy dla PiS to się liczy? Czy liczy się tylko polityczna farsa...rozwiń całość

   Halo halo, a o Katyniu ktoś jeszcze pamięta? O tysiącach osób z Polskiej elity, w tym wypadku faktycznie zamordowanych przez sowietów? Czy dla PiS to się liczy? Czy liczy się tylko polityczna farsa związana ze Smoleńskiem?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AMEN!

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   dokładnie,AMEN! o Katyniu nikt wczoraj nie wspomniał, tylko prywatne utarczki 96 ze Smoleńska.
   W Kościele, u Dominikanów wymienili w intencjach Smoleńsk,a o Katyniu ani słowa!
   No ale z Katynia...rozwiń całość

   dokładnie,AMEN! o Katyniu nikt wczoraj nie wspomniał, tylko prywatne utarczki 96 ze Smoleńska.
   W Kościele, u Dominikanów wymienili w intencjach Smoleńsk,a o Katyniu ani słowa!
   No ale z Katynia nie wyciagną na odnowe elewcji, od Ministerstwa Kultury teraz dotacja na bank zostanie przyznana. Serce pęka z żalu. Chcą wyprzeć pamięć o Katyniu ,Smoleńskiem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marsz miliona

   A ten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

   marsz poparcia dla partii to miał być we Wrocławiu czy w Warszawie, bo jakoś przegapiłem? Moja ulubiona posłanka Kryśka Pawłowicz pisała niedawno:

   10 kwietnia, w Warszawie - MARSZ MILIONA,
   marsz...rozwiń całość

   marsz poparcia dla partii to miał być we Wrocławiu czy w Warszawie, bo jakoś przegapiłem? Moja ulubiona posłanka Kryśka Pawłowicz pisała niedawno:

   10 kwietnia, w Warszawie - MARSZ MILIONA,
   marsz poparcia dla naszych władz wybranych w ostatnich demokratycznych wyborach.
   Targowica/opozycja organizuje przeciwko Polsce, przeciwko nam ośrodki zagraniczne, żąda by stosowały najcięższe sankcje wobec nas, POLAKÓW.
   Prawo i Sprawiedliwość, Sejm, Prezydent A.Duda, Premier B.Szydło i cały rząd wspierają swymi działaniami polskie rodziny, polskich przedsiębiorców, rolników - polskość.
   Dziś prosimy i wzywamy WSZYSTKICH patriotów, BY WSPARLI swe demokratyczne władze, które tego wsparcia dziś BARDZO POTRZEBUJĄ. By pokazali, że obecna polska TARGOWICA/opozycja-zdrajcy, kolejny raz w naszej historii knujący PRZECIWKO POLSCE jawnie, razem z naszymi zagranicznymi wrogami - NIE MA SZANS.
   PRZYBĄDŹCIE 10 kwietnia, w niedzielę, z najdalszych zakątków Polski, by pokazać targowicy i zagranicy, że Polska MA SWYCH OBROŃCÓW.Że jesteśmy spokojni, ale tego dnia pokażemy naszą polską liczebną siłę. POLSKA na nas liczy i oczekuje nas.
   ZOBACZYMY, KOGO JEST WIĘCEJ, Polaków, czy na kodowskich pikietach jej zdrajców.

   No i jak z tym milionem w końcu było?

   Wykorzystywać katastrofę do takich celów... wstyd pani Krysiu, wstyd!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pani krysia

   * (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nie ma wstydu, ona na nim siedzi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego tylko Smoleńsk

   Zdrowe spojrzenie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

   A gdzie inne katastrofy np kopernik i Kościuszko???!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta

   katastrofa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 23

   to szczególna zabito elitę Polski i Prezydenta RP wybranego w wyborach powszechnych.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   Maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   Zabito? Sam się zabił oraz pozostałe 95 osób, przez swoje wybujałe ego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest prawda!Amen!

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   i taka jest własnie prawda! PIS nadbudował teorie o spiskach,żeby odwrócić od tego uwage i wykreował swoja "PR-awdę". Dramat. Społeczna psychoza.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   Maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   To jest PR-awda zakompleksionego Jarosława, który jedzie na tragedii brata. Wyjątkowo podły człowiek, który oczernia legendy walki z komunizmem takie jak Frasyniuk, podczas gdy sam zrobił dla...rozwiń całość

   To jest PR-awda zakompleksionego Jarosława, który jedzie na tragedii brata. Wyjątkowo podły człowiek, który oczernia legendy walki z komunizmem takie jak Frasyniuk, podczas gdy sam zrobił dla wolności Polski tylko tyle, że jadł pewnie niedzielne obiadki z mamą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego tylko Smoleńsk

   Zdrowe spojrzenie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 14

   Nie rozumiem dlaczego tylko ofiary Smoleńska rozpamiętywane są co roku do rangi niemal świętości??! Czy w polskiej historii lotnictwa cywilnego nie było innych katastrof??? A co z ofiarami lotów...rozwiń całość

   Nie rozumiem dlaczego tylko ofiary Smoleńska rozpamiętywane są co roku do rangi niemal świętości??! Czy w polskiej historii lotnictwa cywilnego nie było innych katastrof??? A co z ofiarami lotów Kopernik z 1980 roku i Kościuszko z 1987 roku w lesie Kabackim? Czy ci ludzie byli mniej ważni od tych którzy zginęli w Smoleńsku?!!! Od razu widać klasyczny przykład segregacji społeczeństwa od prominencji iwarcholstwa do prostoty i pospólstwa przy czym ta druga klasa ludzi to tylko wspomnienie historii... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Baran jesteś czy z PO bo zadajesz głupie pytanie !

   Avo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 25

   bk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mało ludzi ...

   KzW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   Paliwo smoleńskie sie dopala ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porazka

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Ilosc bledow w tym artykule to jakas porazka!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poprawka

   major (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Nie Chreniak, a Hreniak. Wstyd, nawet biorąc pod uwagę, że to nie polski a polskojęzyczny portal.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama