Udany start play-offów. BC Polkowice i Ślęza o krok od półfinałów Orlen Basket Ligi

KGHM BC Polkowice potwierdził, że jest głównym faworytem do mistrzostwa Polski.
KGHM BC Polkowice potwierdził, że jest głównym faworytem do mistrzostwa Polski. PAP/Maciej Kulczyński
KOSZYKÓWKA. KGHM BC Polkowice i Ślęza Wrocław rozpoczęły udział w play-offach Orlen Basket Ligi od zwycięstwa. Oba zespoły od półfinałów dzieli jedna wygrana.

Oba dolnośląskie kluby wykonały pierwszy krok w kierunku znalezienia się w czołowej czwórce sezonu. BC pewnie pokonał Energę Polski Cukier Toruń 85:69. Zespół z Polkowic zaliczył kapitalne wejście w mecz - w pierwszej kwarcie zdobył aż 29 punktów (29:16). „Pomarańczowe” do końca spotkania zachowały kilkunastopunktowe prowadzenie. BC po pierwszej połowie wygrywał 45:30, a w kolejnych dwóch kwartach spokojnie kontrolował przebieg meczu.

Najskuteczniejszą koszykarką gospodyń w starciu z Energą okazała się Brianna Fraser, która rzuciła 18 punktów i zebrała 7 piłek. Drugim strzelcem była Liliana Banaszak (13), a Klaudia Gertchen do dorobku zespołu dorzuciła 12 punktów. Po drugiej stronie 40 minut na parkiecie spędziła Keishana Washington, kończąc spotkanie z dorobkiem 24 punktów, 2 zbiórek i 5 asyst.

Zwycięstwo na inaugurację play-offów Orlen Basket Ligi oczywiście może cieszyć trenera Karola Kowalewskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że jego podopieczne mają co poprawiać. Głównym problemem koszykarek z Polkowic była duża liczba strat (20). Ponadto sporo faulowały, dzięki czemu rywalki z Torunia miały aż 26 rzutów osobistych (z czego wykorzystały 23).

Emocje do ostatnich sekund spotkania
Znacznie więcej emocji przyniósł mecz w KGHM Ślęza Arenie, gdzie miejscowa ekipa pokonała MB Zagłębie Sosnowiec 74:70. Wrocławianki wygrały pierwszą kwartę 20:6, a po trzech „ćwiartkach” prowadziły 61:48 i wydawało się, że spokojnie dowiozą zwycięstwo do końca. Nic bardziej mylnego. Na pięć minut przed końcową syreną to przyjezdne wyszły na prowadzenie (66:64). Seria Ślęzy 9-2 sprawiła jednak, że gospodynie przechyliły szalę wygranej na swoją korzyść.

Koszykarki BC i Ślęzy nie mają wiele czasu na odpoczynek przed drugimi ćwierćfinałami, które zaplanowano na dzisiaj (oba o godz. 18). Tym razem dolnośląskie zespoły zagrają na wyjeździe - BC w Toruniu, a Ślęza w Sosnowcu. Transmisje przeprowadzi platforma internetowa Emocje.TV.

Warto zaznaczyć, że jeśli aktualny mistrz Polski - AZS UMCS Lublin - przegra w czwartek po raz drugi z VBW Arką Gdynia, pożegna się z rozgrywkami.

ORLEN BASKET LIGA KOBIET - PIERWSZE ĆWIERĆFINAŁY (do dwóch zwycięstw)
KGHM BC Polkowice - Energa Polski Cukier Toruń 85:69 (29:16, 16:14, 22:23, 18:16)
BC: Fraser 18, Banaszak 13, Gertchen 12, Piestrzyńska 10, Friškovec 10, Stanković 8, Kośla 6, Gajda 5, Kulińska 3, Zasada 0.
Energa: Washington 24, Maweja 12, Stankiewicz 12, Strong 11, Ossowska 6, Sobiech 2, Urban 2, Deura 0, Krupa 0.

Ślęza Wrocław - MB Zagłębie Sosnowiec 74:70 (20:6, 21:26, 20:16, 13:22)
Ślęza: Nunn 19, Baker 15, Mielnicka 15, Held 12, Pyka 5, Stefańczyk 5, Strautmane 3, Kurach 0, Wińkowska 0.
Zagłębie: January 23, Wojtala 15, Zempare 10, Urbaniak-Dornstauder 8, Jarząb 7, Wnorowska 6, Marciniak 1.

Pozostałe mecze: PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski - Enea AZS Politechnika Poznań 105:78, VBW Arka Gdynia - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 75:64.

Drugie ćwierćfinały (czwartek, Emocje.TV): Energa - BC (godz. 18), Zagłębie - Ślęza (godz. 18), Politechnika - AJP (godz. 20), AZS UMCS - Arka (godz. 20).