Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzonolinowiec we Wrocławiu powoli się wyludnia. Politechnika Wrocławska rozpoczęła monitorowanie stanu technicznego budynku

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Do wyprowadzki z Trzonolinowca przygotowują się już pierwsze rodziny.
Do wyprowadzki z Trzonolinowca przygotowują się już pierwsze rodziny. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia
Do wyprowadzki z Trzonolinowca przygotowują się już pierwsze rodziny. Lokatorzy wybrali już mieszkania zastępcze, kolejni zapoznają się z ofertą urzędu miasta. Z tej oferty skorzystać może każdy z lokatorów charakterystycznego budynku. Jednocześnie rozpoczęły się pierwsze kontrole stanu technicznego budynku. Te wykonują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Lokatorzy opuszczają trzonolinowca

Trzonolinowiec ma 44 mieszkania. Pomocy w znalezieniu nowego lokum potrzebuje 69 osób z 37 lokali. Wiemy to z ankiet kolportowanych wśród mieszkańców. Z puli wszystkich mieszkań, 11 stanowi własność gminy.

- Prezydent Jacek Sutryk osobiście zdecydował, że miasto zaoferuje pomoc lokalową nie tylko mieszkańcom lokali komunalnych, ale też właścicielom prywatnym. Miasto ma w Trzonolinowcu 11 lokali komunalnych (w tym jeden był ostatnio pustostanem). Zamieszkuje je 19 osób. Wszyscy ci mieszkańcy otrzymali już oferty nowych mieszkań, oglądają je i zapoznają się z propozycjami. Mieszkańcy trzech lokali wybrali już mieszkania zastępcze – mówi Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Ze względu na jedną windę i wąską klatkę schodową w Trzonolinowcu, przeprowadzki będą sporym wyzwaniem logistycznym. Właśnie dlatego wykwaterowywanie podzielono kilka etapów. Mieszkańcom zostały zaproponowane mieszkania zastępcze we wrocławskich TBS-ach.

Politechnika zaczyna monitorowanie stanu technicznego

Konieczność wykwaterowania zawarto w ekspertyzie stanu technicznego opracowanej przez Politechnikę Wrocławską. Jasno wynika z niej, że budynek może być zamieszkały do lipca 2024 roku, ale pod warunkiem – nie rzadszego, niż co trzy tygodnie - monitorowania lin, na których opiera się konstrukcja. W czwartek (22 lutego) odbyło się pierwsze takie badanie.

- Ustaliliśmy już za pomocą obliczeń, że konstrukcja budynku jest przeciążona. Nośność jest przekroczona. Natomiast musimy jeszcze wiedzieć, jak Trzonolinowiec zachowuje się w czasie wiatrów. Tym pierwszym badaniem weryfikujemy częstość drgań lin skośnych i określimy tak zwany stan zerowy konstrukcji. Co trzy tygodnie będziemy weryfikować, czy i jak on się zmienia – wyjaśnia prof. Krzysztof Schabowicz z Politechniki Wrocławskiej, kierownik zespołu badawczego.

Wyniki poszczególnych pomiarów będą porównywane do siebie. Ostateczny czas użytkowania obiektu w obecnym stanie technicznym będzie uwarunkowany od tych pomiarów.

Lin głównych jest dwanaście. Na poziomie dachu są osłonięte metalowymi rurami, które specjaliści z uczelni muszą tymczasowo usuwać, by podpiąć aparaturę badawczą. Każdorazowo po badaniu liny będą ponownie zabezpieczane.

Inspektor nadzoru budowlanego jeszcze nie wydał decyzji o Trzonolinowcu

- Wciąż czekamy na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który na podstawie ekspertyzy politechniki określi, jak długo można użytkować Trzonolinowca w obecnym stanie. To decyzja PINB będzie prawnie obowiązująca w kwestii terminu wykwaterowania na czas remontu. Nadzór budowlany nie jest jednak w stu procentach związany z zaleceniami tej fachowej ekspertyzy. Może opierać się także na innych przesłankach. Wszystko wskazuje na to, że nadzór budowlany ogłosi decyzję do końca lutego – dodaje Michał Guz z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Do wyprowadzki z Trzonolinowca przygotowują się już pierwsze rodziny.

Trzonolinowiec we Wrocławiu powoli się wyludnia. Politechnik...

***

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska