Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu śpią na zajęciach! Co to jest drzemkologia stosowana?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 7 lat
Studenci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zasypiają na zajęciach, jednak od niedawna mogą to robić legalnie, a nawet zdobyć dodatkowe punkty. Wszystko za sprawą nowego przedmiotu - drzemkologii stosowanej, która zdobywa coraz większą popularność wśród studentów. Sprawdź szczegóły i zobacz jak wyglądają zajęcia ze spania na zaliczenie.

Na tych zajęciach na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu studenci, zamiast notatników, przynoszą śpiwory, gaszą światło i... drzemią. Sprawdź, o co chodzi z drzemkologią stosowaną i zobacz jak wygląda w praktyce.

Pomysłodawczynią fakultetu jest dr. Maria Kmita, która uważa, że nauka zdrowych nawyków sennych jest niezwykle ważna.

– Lekarze i wielu innych pracowników ochrony zdrowia mają bardzo trudną pracę. Co więcej, uważam że jest to praca najbardziej zmęczonych ludzi w służbie najbardziej chorym ludziom. Na dodatek wymaga się od nich ogromnej odpowiedzialności, czujności i gotowości - mówi dr. Maria Kmita.

Gdy na drzwiach sali Centrum Symulacji Medycznej UWM wisi kartka "Nie przeszkadzać, tu śpią przyszli lekarze", to znaczy, że studenci są już w śpiworach. Nie ma listy obecności, ale jest obowiązek odłożenia telefonów. Najpierw 30 minut teorii, a potem godzinna drzemka.

Co daje studentom drzemkologia?

Zajęcia bazują m.in. na książce "Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych". Fakultety z drzemki mają pokazać przyszłym lekarzom, jak ważna jest umiejętność regeneracji w każdych warunkach.

– Zanim zgasimy światło mówię "dobranoc". Po jakimś czasie tu i ówdzie słyszę pochrapywanie. Kiedy kończymy drzemkę, witam ich słowami "dzień dobry". Studenci mówią, że ta drzemka pomaga im w czasie dnia, że czują się zregenerowani. Są zadowoleni i ciekawi mocy snu – przyznaje wykładowczyni.

Studenci podczas zajęć uczą się jak zasypiać i spać z korzyścią dla organizmu. Słuchają muzyki wpływającej na dobry sen, próbują spać po wypiciu kawy i na siedząco, aby zdobyć umiejętność odpoczynku w mniej wygodnych okolicznościach, np. w dyżurkach lekarskich.

W planach na fakultety są badania nad snem

Drzemkologia zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród studentów, ale i naukowców. Chęć współpracy w semestrze letnim wyraziło już kilka osób ze świata nauki nad snem. Podczas badań naukowcy wykorzystają specjalistyczne ankiety, a dodatkowo – jeśli uda się pozyskać – profesjonalne smartwatche monitorujące sen, dzięki którym przyjrzą się fazom snu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska