Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem nowych bibliotek powstanie we Wrocławiu. Zobaczcie, gdzie

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wrocławskie biblioteki wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców.
Wrocławskie biblioteki wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. UM Wrocław
Dane dotyczące czytelnictwa we Wrocławiu napawają optymizmem. Wrocławskie biblioteki wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Niedługo będzie ich więcej.

W zeszłym roku we Wrocławiu zarejestrowano 122 tysięcy aktywnych czytelników - wynika z danych 38 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Mieszkańcy wypożyczają średnio dwie książki rocznie. Nie zapominając, że do tej statystyki należy dodać kryminały, dramaty czy romanse kupione lub otrzymane w prezencie.

Siedem nowych bibliotek we Wrocławiu

We wrocławskich bibliotekach łącznie znajduje się 1,4 miliona sztuk wszystkich zbiorów, nie tylko książek, ale także e-booków, audiobooków i planszówek. Miasto planuje otworzyć siedem nowych bibliotek.

"Nowoczesne centra biblioteczne" mają powstać na peryferyjnych osiedlach Wrocławia, które intensywnie się rozbudowują. Na liście znajdują się:

  • Widawa/Lipa piotrowska/Świniary,
  • Zakrzów/Pawłowice,
  • Leśnica,
  • Wojszyce/Ołtaszyn/Partynice,
  • Tarnogaj/Gaj/Huby,
  • Gajowice (dawne liceum nr 5).

Do tego Brochów, na którym w ramach współpracy z TBS przy ulicy Mościckiego i Pakistańskiej ma powstać kilkusetmetrowy lokal dla filii MBP na parterze budowanego bloku mieszkaniowego. Ta inwestycja rozpocznie się najszybciej.

– Chcemy, aby te nowe biblioteki, które powstają, umożliwiały współpracę z różnymi podmiotami, m.in. właśnie z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu tworzą jeszcze szerszą i ciekawszą ofertę kulturalną dla mieszkańców Wrocławia - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor wydziału spraw społecznych.

We Wrocławiu z biblioteki korzysta co szósty mieszkaniec miasta

W ubiegłym roku zarejestrowano ponad milion czytelników. Najstarsza użytkowniczka biblioteki ma 103 lata, a pracownicy zanoszą jej książki osobiście w ramach projektu „Książka do domu”. Z kolei, najmłodszą osobą korzystającą z biblioteki jest Gaja, która urodziła się 9 listopada 2023 roku. Jej mama wypożycza od pierwszego dnia jej narodzin książeczki dla niemowlaków.

Rekordzista w 2023 roku wypożyczył 959 książek. Do tego wrocławianie wysłuchali, dzięki dostępowi z miejskiej biblioteki, 46 lat audiobooków i podcastów. Miejska biblioteka we Wrocławiu to prawie 900 tys. książek, audiobooków i e-booków, ale także ponad 500 tys. pozycji w oferowanym przez MBP dostępie do takich platform jak Legimi czy Empik Go.

– Nasza biblioteka zmienia się, dostosowuje do swoich użytkowników, próbując nadążyć za tempem ich życia. W tamtym roku, wychodząc naprzeciw potrzebom, uruchomiliśmy trzy wrzutnie, które umożliwiają zwrot zbiorów poza godzinami otwarcia. W tym roku powstanie książkomat nie tylko do zwracania książek, ale i ich wypożyczenia – opowiada Anna Janusz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska