Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problematyczne podwórko na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Sterty gabarytowych odpadów i mnóstwo dziur!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Podwórko przy ul. Komuny Paryskiej 94A mierzy się z szeregiem problemów: dziurawą nawierzchnią, zalegającymi odpadami wielkogabarytowymi.
Podwórko przy ul. Komuny Paryskiej 94A mierzy się z szeregiem problemów: dziurawą nawierzchnią, zalegającymi odpadami wielkogabarytowymi. Paweł Relikowski / Polska Press
Podwórko przy ul. Komuny Paryskiej, zarządzane przez spółkę Wrocławskie Mieszkania, od co najmniej września mierzy się z kilkoma poważnymi problemami. Ktoś cały czas podrzuca na nie wielkogabarytowe śmieci, a dziury i wyrwy nie pozwalają swobodnie poruszać się osobom z niepełnosprawnościami. Na dodatek klatka wyremontowanej kamienicy praktycznie nie jest sprzątana. Czy te kłopoty uda się zażegnać?

Jeszcze w lipcu 2022 roku miasto mocno chwaliło się rewitalizacją stuletniej kamienicy przy ul. Komuny Paryskiej 94A. Za 3,3 mln zł wykonano nową elewację, wyremontowano klatkę schodową i mieszkania. Budynek został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Wewnątrz zamontowano tabliczki w języku Braille’a, dzięki którym niewidomi mogą bezpiecznie się przemieszczać. Odnowiona kamienica robi wrażenie, ale efekt burzy to, co dzieje się wokół niej oraz w jej wnętrzu.

- Do wyremontowanego budynku wprowadziłam się we wrześniu zeszłego roku. Jest rewelacyjny, ale od momentu wprowadzenia zauważyłam, że na podwórku bez przerwy zalegają wielkogabarytowe odpady. Stare lodówki przemysłowe, teraz kanapy. Od 2-3 tygodni zgłaszamy to do wywozu śmieci i administracji. Obiecują, że przyjadą, ale to się nie dzieje. Wszyscy umywają ręce. Teraz śmieci jest względnie niewiele, wcześniej było ich zdecydowanie więcej. Wielkogabaryty podrzucają mieszkańcy okolicznych domów. Nawet, jeśli ktoś je posprząta, zaraz pojawiają się nowe. Nie podstawiają tutaj kontenera – mówi nam pani Aleksandra Bressa, mieszkanka kamienicy.

Zaśmiecone i pełne dziur - podwórka na Przedmieściu Oławskim

Kolejne problemy to brak regularnego sprzątania części wspólnych budynku oraz liczne dziury na podwórku. Są tak głębokie, że uniemożliwiają osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim wyjście z domu.

- Cała administracja o tym wie, nikt z tym nic nie robi. Nikt nie respektuje grafiku sprzątania wnętrza naszego budynku, przed świętami musieliśmy sprzątać klatkę sami. Okna nie były myte ani razu. Tak samo jak lamperie, strych i piwnica. To jest w grafiku. Płacimy za sprzątanie, które się nie odbywa. Wprowadzając się tutaj, administrator obiecał nam, że nawierzchnia podwórka będzie wyrównana. Nadal nie można po niej przejść. Są dziury, kałuże. A budynek przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych. Pani, która tutaj mieszka i porusza się na wózku, jest uziemiona, nie może wyjechać. Tak samo inna pani, z wózkiem dla dzieci – opisuje pani Aleksandra.

Problemy przedstawiliśmy zarządcy terenu, miejskiej spółce Wrocławskie Mieszkania. Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Wrocławskich Mieszkań mówi, że powracające wielkogabaryty to nie tylko kłopot podwórka przy ul. Komuny Paryskiej.

Zobacz też: KGHM szuka pracowników. Miedziowy gigant daje umowę o pracę i pakiet benefitów. W ofercie ponad 50 wakatów!

- To problem, który przewija się w różnych częściach Wrocławia, nie tylko na Przedmieściu Oławskim. Za zbiórkę odpadów w mieście odpowiada Ekosystem, który podstawia kontenery w wyznaczonych terminach i miejscach. Mieszkańcy powinni stosować się do tych terminów. Wtedy można wystawić lodówki czy inny sprzęt. Natomiast teraz wielkogabaryty mieszkańcy wystawiają w dowolnym okresie i odpady zalegają, nie są odbierane. Zgłosimy to do Ekosystemu. Kontener na podwórku przy ul. Komuny Paryskiej powinien pojawić się w trakcie najbliższych dni – zapewnia Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Zaleca jednocześnie mieszkańcom zapoznanie się z harmonogramem Ekosystemu, kiedy w okolicy będzie wystawiony kontener i umieścić w nim większych rozmiarów niepotrzebny sprzęt czy meble.

- Jeżeli odpady wielkogabarytowe zalegają, wystarczy zgłosić ten fakt do Wrocławskich Mieszkań lub Ekosystemu, zlecić zabranie takich odpadów – wyjaśnia Katarzyna Galewska.

Podwórko do rewitalizacji

A co ze stanem nawierzchni podwórka, które mocno utrudnia życie osobom niepełnosprawnym?

- Wnętrze podwórza chcemy zrewitalizować. Robiliśmy dwukrotnie konsultacje z mieszkańcami, mamy koncepcję, na ukończeniu jest projekt. On zakłada m.in. utwardzenie nawierzchni, a wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, projektant będzie konsultował projekt z jednostką Wrocław Bez Barier. Powstaną ciągłe nawierzchnie, aby osoby poruszające się na wózku mogły robić to swobodnie – precyzuje szczegóły inwestycji Katarzyna Galewska.

Przetarg na wykonawcę remontu podwórka ma ruszyć pod koniec 2024 r. Według Wrocławskich Mieszkań, rewitalizacja powinna zająć kilka miesięcy. Przestrzeń ma stać się bardziej rekreacyjna, bez wstępu dla samochodów (wjazd będzie możliwy jedynie dla służb ratowniczych). Rzecznik prasowy Wrocławskich Mieszkań zapewnia także, że spółka skontroluje brak sprzątania klatki schodowej w zrewitalizowanej kamienicy.

- Skontrolujemy to. Sprzątanie wykonuje firma na zlecenie Wrocławskich Mieszkań. Poproszę administratora budynku, aby kontrował usługę. Jak trzeba będzie, naliczył również kary za nieprawidłowe wykonanie usług oraz zdyscyplinował firmę sprzątającą – mówi.

Problematyczne podwórko znajduje się tutaj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska