Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra pod kontrolą. Inspektorzy środowiska badają wodę w Odrze. Zobaczcie, jak wygląda monitorowanie rzeki

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Wideo
od 16 lat
Odra przez cały rok objęta jest stałym nadzorem specjalistów od ochrony środowiska. Próbki wody pobierane są do badań w wielu punktach na całej długości rzeki. Działa też automatyczny system monitorujący Odrę całodobowo. W których miejscach badany jest wrocławski odcinek Odry? Jak to się robi i jaka jest obecnie jakość wody w rzece? Przeczytajcie poniżej i zobaczcie film.

Badania wody w Odrze prowadzone są przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zanim to nastąpi, z rzeki trzeba pobrać próbki. Działają też automatyczne stacje monitorujące.

- Badania takie prowadzone są w ramach państwowego monitoringu środowiska, monitoringu interwencyjnego, ale także pilotażowego, całodobowego monitoringu – mówi rzecznik GIOŚ Maciej Karczyński.

Próbki z Odry pobierane są na całej jej długości w 28 punktach obejmujących również jej dopływy, starorzecza i Kanał Gliwicki.

Zobacz też:

Gdzie i jak badany jest wrocławski odcinek Odry?

Jednym z takich punktów jest zalew w Prężycach, mieszczący się na zachodnich obrzeżach Wrocławia. To rozlewisko Odry, i popularne miejsce wśród wędkarzy, a latem również wśród plażowiczów szukających ochłody nad wodą. Próbki z wrocławskiego odcinka rzeki, oprócz zalewu w Prężycach, pobierane też są stale:

  • w Czernicy
  • z zalewu Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim,
  • oraz Łacha w Jelczu,
  • a także ze Śluzy Osobowice w samym Wrocławiu.

- Zaletą pobierania próbek z zalewów Odry jest fakt, że w takich miejscach nie ma nurtu i woda jest spokojniejsza. Przekroczenie niekorzystnych parametrów jakości wody będzie więc tu bardziej "skumulowane", a tym samym szybciej zmierzone i zbadane – tłumaczy Jakub Wawrzków z wrocławskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Zobacz też:

Podczas pokazu zorganizowanego przez GIOŚ mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób pobierana jest woda do analizy z zalewu Prężyce.

Próbki pobierane są specjalnymi przyrządami z łodzi motorowej Państwowej Straży Pożarnej, która stale uczestniczy zarówno w prewencyjnym, jak i interwencyjnym monitorowaniu czystości rzeki. Próbki te następnie przekazywane są do laboratorium min. we Wrocławiu, gdzie badanych jest wiele parametrów chemicznych, biologicznych i fizycznych jakości wody. Takie stałe badania prewencyjne wykonywane są minimum raz w tygodniu.

- Częstotliwość poboru próbek zwiększa się, w zależności od stopnia zagrożenia. Stopień zagrożenia określany jest m.in. na podstawie wyników badań laboratoryjnych – mówi Lidia Czerwińska z Krajowego laboratorium Referencyjnego ds. Jakości Wód Powierzchniowych GIOŚ.

Oprócz tego, pilotażowo działa już całodobowy system monitorujący jakość i czystość wody. Pod Wrocławiem odbywa się to w automatycznej stacji pomiarowej na stopniu wodnym w Malczycach. Podobne sondy zainstalowane są też w innych punktach na Odrze.

Jaka jest jakość wody w Odrze we Wrocławiu?

Aktualnie sytuacja w Odrze jest stabilna. Zagrożenie występowania w wodzie złotej algi zmienia się w zależności od ilości wody w rzece. Ubiegłotygodniowe badania wykazały odchylenia w dwóch punktach: w zbiorniku w Czernicy pod Wrocławiem i w Januszkowicach na Opolszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska