Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modern Football a Świat Kibiców VI - duży sukces

Jakub Guder, Mikołaj Fijałkowski
fot. materiały prasowe
Modern Football a Świat Kibiców VI. Dużym sukcesem zakończyła się VI konferencja „Modern Football a Świat Kibiców”. Jej uczestnicy usłyszeli 40 referatów autorów z całej Polski.

Modern Football a Świat Kibiców VI

Pięć poprzednich edycji organizował projekt „Kibice Razem”, który tym razem zwrócił się o pomoc do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i dra Andrzeja Ostrowskiego - doświadczonego dziennikarza a także wykładowcy tej uczelni. No i trzeba powiedzieć, że ten mariaż sprawdził się doskonale.

Przez dwa dni (środa i czwartek) uczestnicy konferencji usłyszeli 40 referatów, które poruszały przeróżne aspekty futbolu. Do Wrocławia zjechali ludzie z całej Polski i reprezentanci najważniejszych uczelni w kraju. Byli naukowcy m.in. z Poznania, Krakowa, Gdańska, Warszawy, Łodzi czy Rzeszowa. Nie zabrakło prelegentów z Wrocławia - w tym z Uniwersytetu czy Politechniki. Mówiono o kwestiach bezpieczeństwa, o psychologii trybun, o często trudnej sytuacji kobiet grających w piłkę, poruszano aspekty socjologiczne. Nie zapomniano o humanistach, a także niepełnosprawnych.

Pierwszego dnia referatów można było wysłuchać w sali konferencyjnej znajdującej się na Stadionie Wrocław. Najczęściej poruszaną kwestią było bezpieczeństwo meczów piłkarskich oraz towarzyszące imprezom sportowym zachowania grup kibicowskich. Sporo emocji wśród zebranych wywarła prezentacja dr. Konrada Maja z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Skupił się na psychologicznych przyczynach chuligaństwa stadionowego oraz sposobach walki z nim, co stało się bodźcem do burzliwej dyskusji. Ponad pięciogodzinne rozważania zostały zakończone panelem dyskusyjnym, który był poprzedzony zwiedzaniem wrocławskiego stadionu.

Czwartkowa część obrad została podzielona na dwa równoległe panele. Tym razem wszyscy spotkali się w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Liczba wystąpień i tematyczne urozmaicenie są dowodami na duży wymiar konferencji. Nie pominięto niepełnosprawności w świecie sportu, głównie w piłce nożnej. Jednym z prelegentów był Paweł Parus, założyciel i przewodniczący pierwszego w Polsce Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Podzielił się z uczestnikami refleksjami zw. z udziałem w wydarzeniach sportowych i możliwością dopingu ukochanej drużyny. Pokazał tym samym, że niepełnosprawność nie przeszkadza w realizacji swoich celów i pasji.

Na konferencji pojawili się goście specjalni - były sędzia międzynarodowy i prezes PZPN-u Michał Listkiewicz, a także mocno związany ze sportem wrocławski biznesmen Andrzej Kuchar.

- W mojej ocenie to była genialna konferencja. Trafiliśmy bowiem w niszę. Społeczeństwo interesuje się tymi kwestiami, ale nie miało to do tej pory zazwyczaj przełożenia na wymiar naukowy. Chodzi o to, aby dyskusje na takie tematy nie były tylko rozmowami kibiców przy stole, ale miały wymiar ogólnopolski - mówi Andrzej Ostrowski, który dodaje, że pozytywne sygnały po konferencji pokazały, iż taka inicjatywa była potrzebna.

- Dolnośląska Szkoła Wyższa ma Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a na nim kierunek „dziennikarstwo sportowe”, a to jest bardzo pomocne przy takich naukowych inicjatywach - kończy dr Ostrowski.

My też zajrzeliśmy na konferencję i potwierdzamy - było bardzo interesująco. Już czekamy na kolejną edycję.

Modern Football a Świat Kibiców VI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska