Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mówi i robi Kościół w temacie ekologii? Archidiecezja Wrocławska jest dobrym przykładem. Podjęła program termomodernizacji

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Podczas konferencji prezentowano nauczanie Kościoła na temat ekologii, które zaczęło się już kilkadziesiat lat temu. Pokazywano także współczesne przykłady ekologicznego działania Archidiecezji Wrocławskiej.
Podczas konferencji prezentowano nauczanie Kościoła na temat ekologii, które zaczęło się już kilkadziesiat lat temu. Pokazywano także współczesne przykłady ekologicznego działania Archidiecezji Wrocławskiej. Maciej Rajfur
Wydaje się, że Kościół i ekologia to tematy od siebie dość odległe. Na przykładzie działań Archidiecezji Wrocławskiej widać, że Kościół nie tylko sam jako instytucja wspiera ekologiczne rozwiązania, ale wręcz do nich zachęca wiernych w swojej nauce. Pokazała to ogólnopolska konferencja naukowa we Wrocławiu pt. „Realizacja praktyczna ochrony klimatu w działaniach Archidiecezji Wrocławskiej podjętych w latach 2016 -2023 w myśl Encykliki Papieża Franciszka Laudato Si”.

W wydarzeniu na Ostrowie Tumskim wzięło udział duchowieństwo archidiecezji, abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski, a także pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na czele z wiceprezesem Arturem Michalskim. Obecni byli także Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego oraz Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia.

Archidiecezja Wrocławska to dobry przykład działań eko

- Praktyka nie może istnieć bez teorii. Dzisiaj pokazujemy, jak ważna jest troska o świat powierzony nam przez stwórcę. Bo przecież na sądzie ostatecznym z tego też będziemy rozliczeni. Chrześcijańska koncepcja ekologii jest racjonalna, spójna i niezbędna w trosce o środowisko naturalne – mówił ks. dr Artur Szela, prezes fundacji Obserwatorium Społecznego, jednego z organizatorów konferencji.

Jedna z gałęzi Obserwatorium to Instytut Ekologii Integralnej, który właśnie zainaugurował działalność. Zajmuje się stworzeniem, w oparciu o encyklikę "Laudato si’", stanowiska Kościoła katolickiego, refleksji chrześcijańskiej na temat właściwie rozumianej ekologii.

Uczestnicy konferencji usłyszeli także o planach budowy farmy fotowoltaicznej, która będzie pierwszym tego typu obiektem na terenie Wrocławia. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było podpisanie umowy na termomodernizację obiektów wrocławskiej Caritas w Dobroszycach.

Prelegenci odnosili się do najnowszego dokumentu, który wydał papież Franciszek – to adhortacja apostolska Laudate Deum, mówiąca o kryzysie klimatycznym.

- Papież stwierdza tam, że jako ludzkość nie reagujemy dostatecznie, bo nasz świat się po prostu rozpada. On sam jest świadkiem lekceważących opinii na temat troski o naturę, które znajduje nawet w Kościele katolickim. Papież ma o to żal i wyraża go w adhortacji kilka razy – tłumaczył ks. dr hab. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Rzecznik wrocławskiej kurii jednocześnie przyznał, że archidiecezja wrocławska nie może być przykładem wspomnianego żalu papieża, a wręcz przeciwnie. Po wydaniu przez Ojca Świętego słynne encykliki "Laudato si’" przez kilkoma laty, archidiecezja zareagowała natychmiastowo.

- Pierwszym efektem był dokument abp. Jozefa Kupnego - apel w sprawie troski o jakość powietrza i środowisko naturalne. W nim metropolita uczulał, że zanim zastosujemy przepisy i technologie, musimy budować styl życia, mentalność, odrzucić lekkomyślność. Nasze wybory, także te związane z troską o środowisko, mają wymiar moralny, czyli można je uznać jako dobre lub źle, a zatem patrzeć na nie także w kategoriach grzechu – wyjaśniał ks. Kowalski.

Kościół troszczy się o środowisko

Prelegenci konferencji naukowej przyznali, że troska o środowisko naturalne powinno nas wszystkich łączyć i jednoczyć, bez względu na światopogląd, czy sympatie polityczne.

- Po apelu abp. Kupnego jako archidiecezja przeszliśmy od słów do czynów. Media katolickie edukowały swoich odbiorców, katecheci także. Poczyniliśmy ogromne inwestycje w termomodernizację. Możemy powiedzieć, że powietrze na Ostrowie Tumskim już jest zdecydowanie lepsze, a mamy jeszcze kolejne plany, by zostawić następnym pokoleniom jeszcze czystsze otoczenie – zapowiedział rzecznik wrocławskiej kurii metropolitalnej.

Szeroka termomodernizacja zabytkowych budynków Ostrowa Tumskiego redukuje emisję szkodliwych gazów i pyłów, a zatem poprawia jakość powietrza atmosferycznego. Działania te spowodują zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej i redukcję emisji CO2, co przyniesie długotrwałe efekty środowiskowe, gospodarcze i społeczne.

Ks. Bartłomiej Kłos jako jeden z prelegentów przypomniał, że Kościół nie mówi o ekologii tylko ustami Franciszka. Także poprzedni papieże wypowiadali się i zabierali jasne stanowiska w sprawie ochrony środowiska.

- Już Paweł VI w encyklice Gaudium et Spes w 1965 roku o tym pisał. W latach 70. mówił wprost o zanieczyszczeniach powietrza i nie tylko: „Jeśli nic nie uczynimy, to wszyscy wyginiemy”. Także Jan Paweł II wielokrotnie zajmował stanowisko w dyskusji ekologicznej. Zauważał, że na eksploatacji zasobów naturalnych niektóre państwa czerpią złe korzyści, tworząc nierówności społeczne. Jedni się niezwykle bogacą, a innym niszczy się środowisko naturalne ich życia. Na zagrożenia wobec natury z powodu dużego skoku ekologicznego zwracał uwagę także Benedykt XVI – referował ks. Kłos.

Kościół formuje wiernych w duchu szacunku i troski o środowisko naturalne. Archidiecezja wrocławska przez różne projekty – np. termomodernizację budynków na Ostrowie Tumskim- zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne, przez to upowszechniając większą wrażliwość ekologiczną.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska