Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa dolnośląskiego apeluje: Walczmy wspólnie ze smogiem!

Redakcja
Mam nadzieję, że  przyjęcie uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego nastąpi pod koniec 2016 roku – mówi marszałek Cezary Przybylski
Mam nadzieję, że przyjęcie uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego nastąpi pod koniec 2016 roku – mówi marszałek Cezary Przybylski UMWD
Na walkę z zanieczyszczeniami powietrza Dolny Śląsk przeznaczy w najbliższych latach ponad 290 mln euro. Samorząd apeluje o wsparcie do rządu, gmin oraz mieszkańców

Główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza to nie tylko przemysł i transport. Na jakość powietrza, a w efekcie życia Dolnoślązaków znacząco wpływa tzw. „niska emisja”, czyli wytwarzanie szkodliwych pyłów i substancji podczas spalania węgla, drewna i odpadów w gospodarstwach domowych. To przyczynia się między innymi do powstawania substancji rakotwórczych, a ich wysokie stężenie powoduje, że polskie (w tym dolnośląskie) miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej.

Często w domowych piecach pali się różnego rodzaju śmieci i odpady – plastikowe butelki, lakierowane meble czy najniższej jakości węgiel o wysokiej zawartości siarki, chloru i popiołu. Prowadzi to, zwłaszcza zimą, do przekraczania dopuszczalnych norm jakości powietrza, szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach położonych w kotlinach górskich, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu przepływ powietrza jest utrudniony.

­– Mamy narzędzia, które pomagają podjąć walkę z tym zjawiskiem. Dzięki funduszom unijnym w najbliższych latach na ten cel przeznaczymy ponad 290 mln euro. Smog to problem globalny i mam nadzieję, że rząd wesprze nasze działania. Konieczna jest też współpraca gmin, które są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza ­– mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Tak naprawdę kluczowa jest zmiana świadomości ludzi. To od przysłowiowego Kowalskiego musi wyjść inicjatywa i chęć zmiany postępowania. Dopiero takie działania, wsparte odpowiednimi programami i pomocą, mają szansę dać wymierny efekt – dodaje marszałek.

W konsekwencji „niskiej emisji” mamy do czynienia z występowaniem wielu groźnych schorzeń, takich jak: choroby układu oddechowego, zawały serca, nadciśnienie tętnicze, problemy z pamięcią i koncentracją, podrażnienie oczu i wiele innych.

Według szacunków OECD i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera ok. 45 tys. osób. W samym Wrocławiu ok. 500 osób rocznie.

W marcu tego roku marszałek Cezary Przybylski powołał interdyscyplinarny zespół roboczy ds. jakości powietrza w województwie dolnośląskim. Jego najważniejszym zadaniem jest zarekomendowanie zarządowi województwa rozwiązań, dzięki którym poprawi się jakość powietrza w regionie. Rozwiązania te staną się obowiązującym prawem w wyniku uchwalenia przez Sejmik Województwa tzw. uchwały antysmogowej. Uchwała ta natomiast pozwala sejmikom województw na określenie norm jakości stosowanych paliw oraz norm emisyjnych dla kotłów na wskazanych obszarach – poszczególnych gmin, ich części, bądź całego województwa. W styczniu 2016 roku sejmik województwa małopolskiego przyjął pierwszą tego typu w Polsce uchwałę zakazującą palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa – od 1.09 2019 roku.

 

Apel o aktywność

Marszałek Województwa wraz z Dolnośląskim Alarmem Smogowym wystosował do wszystkich gmin województwa apel o wzmocnienie aktywności i współpracy przy walce ze smogiem.
Obecnie do wszystkich gmin województwa rozsyłane są ankiety z pytaniami dotyczącymi charakteru współpracy przy opracowywaniu uchwały antysmogowej oraz dotyczącymi inwentaryzacji źródeł zanieczyszczeń w poszczególnych gminach.
 – Badania te pozwolą na określenie rzeczywistego udziału poszczególnych źródeł zanieczyszczeń w emisji całkowitej w województwie, a tym samym efektywną walkę ze smogiem. Mam nadzieję, że przyjęcie uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego nastąpi pod koniec 2016 roku – mówi marszałek Przybylski.

 

mapka1

Rozkład stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 na terenie województwa dolnośląskiego (36. maksymalne stężenie 24-godzinne / percentyl 90,4 z rocznej serii stężeń 24-godzinnych) na podstawie wyników modelowania jakości powietrza za 2015 rok

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu

 

 

mapka2

 Rozkład stężeń średniorocznych benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 na terenie województwa dolnośląskiego na podstawie wyników modelowania jakości powietrzaza 2015 rok

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu

 

     

Przekroczenia normy dobowej pyłu zawieszonego

                 W 2011 roku liczba dni      W 2015 roku liczba dni
                       z przekroczeniami :            z przekroczeniami:    
Wrocław                  53                                               69
Legnica                   99                                               69
Nowa Ruda          139                                            113
Szczawno-Zdrój     70                                              40
Oława                      83                                              44
Polkowice               59                                              40
              

                                                                   Norma wynosi 35 dni

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska