Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół garnizonowy we Wrocławiu przeszedł renowację. Obiekt przeżył wiele katastrof! Tak prezentuje się po remoncie. Zdjęcia z drona

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bazylika św. Elżbiety, zwana też kościołem garnizonowym, jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Wrocławia. Stojąca za jednym z rogów Rynku świątynia ma odnowioną elewację i nowy dach. Uzupełniono wszystkie ubytki, a cały budynek oczyszczono. Tak prezentuje się na zdjęciach z naszego drona. Zobacz!

Kościół garnizonowy - ważny budynek dla historii Wrocławia

Pierwszy kościół na placu pomiędzy ul. Kiełbaśniczą, Odrzańską, św. Mikołaja i św. Elżbiety powstał już mniej więcej 770 lat temu. W tym czasie zyskał swojego pierwszego patrona i pierwszą wieżę kościelną. W XVI wieku wieża miała bardziej szpiczasty kształt, a jej wysokość wynosiła 130 metrów i była najwyższą na Śląsku oraz jedną z najwyższych budowli ówczesnego świata.

Zobacz też: Bajeczne widoki! Tanie działki budowlane z widokiem na góry. Do kupienia na Dolnym Śląsku za mniej niż 150 tys. złotych. Oferty!

W 1529 roku w czasie wichury zawalił się drewniany hełm wieży. Zastąpiono go niższym, dlatego wieża mierzy dziś "zaledwie" 91 metrów. W 1598 podczas remontu dachu położono angobowaną dachówkę mnich-mniszka, tworzącą wzór czerwonej-zielonej szachownicy. Wzór ten został aż do dziś.

Tak świątynia wygląda na zdjęciach z drona!

Dolnośląscy kronikarze kilkanaście razy wymieniali kościół garnizonowy w swoich utworach, wielokrotnie relacjonując, co spotykało świątynie przez lata. Między 1529 a 1976 rokiem:

  • zawalił się iglicowy hełm,
  • zawaliła się więźba dachowa,
  • runął kamienny baldachim z figurami,
  • zawaliły się dwa filary nawy południowej,
  • spłonęła wieża,
  • spłonęła cała świątynia wraz z organami.
Kościół garnizonowy do XVI wieku miał o wiele wyższą wieżę. Wznosiła się wysoko ponad horyzont.
Kościół garnizonowy do XVI wieku miał o wiele wyższą wieżę. Wznosiła się wysoko ponad horyzont. fotopolska.eu

Najbardziej tragiczny w skutkach był pożar z 1976 roku. Ogień zniszczył nie tylko całą elewację kościoła, ale również jego wnętrze. Spłonęły zabytkowe organy, a całe sklepienie nawy głównej się zawaliło. Odbudowę rozpoczęto dopiero po pięciu latach, a wszystkie prace zakończyły się w okolicach 1991 roku.

Zobacz też:

Zakończył się kolejny remont. Obiekt ma nowy dach!

- W trakcie renowacji kościoła garnizonowego we Wrocławiu wymieniono pokrycie dachowe w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne, a przy tym dobrano nowe dachówki, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wizualnych. W trakcie prac na dachu usunięto także istniejące łaty i kontrłaty oraz zamontowano nowe - mówi Joanna Kuciel z firmy Good One PR.

Budynek jest teraz zabezpieczony przed ewentualną powtórką z 1976 roku. Materiał dachu ma europejską klasę ogniową B, a więc utrudnia rozprzestrzenianie się płomieni.

Tak świątynia wygląda na zdjęciach z drona!

– Zmiany wprowadzone w konstrukcji dachu Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu znacząco wzmocnią obiekt, dzięki czemu będzie on bardziej odporny na coraz intensywniejsze zdarzenia pogodowe oraz niszczące działanie słońca, wiatru i wody. – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Oprócz remontu dachu wykonano prace elewacyjne, wymiany rynien i rur spustowych oraz podjęto działania konserwatorskie i restauratorskie detali architektonicznych. Dzięki temu kościół został nie tylko przygotowany na kolejne dziesiątki lat eksploatacji, ale będzie też wyróżniał się wśród wrocławskich zabytków.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska