Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmienił się plac Strzegomski we Wrocławiu. Kiedyś górował nad nim piękny kościół

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Plac Strzegomski we Wrocławiu zmienił się nie do poznania, na przestrzeni ostatnich stu lat. Mało kto pamięta już o pozostałościach, które przypominały o jego dawnym charakterze. Przed wojną nad placem dominował ewangelicki kościół św. Pawła, który wznosił się na wysokość 65 metrów. Przetrwał zaledwie 32 lata, Niemcy sami go wysadzili, bo przeszkadzał w obronie Wrocławia.

Dawny luterański kościół św. Pawła we Wrocławiu stał przy placu Strzegomskim. Wybudowano go w latach 1911-1913. Była to neorenesansowa budowla, którą zaprojektował architekt Arthur Kickton. Zainaugurowanie działalności świątyni przypadło w setną rocznicę wydania we Wrocławiu odezwy króla pruskiego „Do mego ludu” (An Mein Volk).

Kościół był jedną z największych świątyń we Wrocławiu. Składał się z trzech naw. W środku znajdowało się 1400 miejsc siedzących. Charakterystycznym elementem kościoła była podwójna wieża o wysokości 65 metrów, a dokładnie to była jedna szeroka wieża, zwieńczona dwiema kopułami.

ZOBACZ TAKŻE:

Przy kościele znajdował się duży dom parafialny z aulą i ogrodem. Te stanowiły centrum życia kulturalnego dla lokalnych mieszkańców z tej części Wrocławia. Byli to głównie robotnicy, którzy pracowali w fabryce Linke-Hofmann Werke (późniejszy Pafawag). Kulturalny charakter kościoła miał zapobiec rozpowszechnianiu się ideologii bolszewickiej.

W latach 30. i 40. kościół i parafia były głównym ośrodkiem oporu przeciwko władzy nazistowskiej we Wrocławiu. Tutejszy pastor Kurt Bornitz (1899–1945) był działaczem Kościoła Wyznającego, czyli nurtu protestantyzmu, który walczył z ideologią narodowosocjalistyczną. Z tego powodu pastor został rozstrzelany z rozkazu Gestapo w styczniu 1945 roku; tuż przed rozpoczęciem oblężenia Wrocławia.

W czasie II wojny światowej kościół św. Pawła został zmieniony na strażnicę (wieżę obserwacyjną). Jednak 65 metrowa budowla, tuż przy bunkrze szybko okazała się przeszkodą w walkach obronnych o miasto. Zwłaszcza dla niemieckiej artylerii przeciwpiechotnej. A dla wojsk sowieckich, kościół był także dobrym punktem naprowadzającym ich działa na centrum miasta.
Przez co, zanim Armia Czerwona domknęła pierścień oblężniczy wokół Wrocławia, Wehrmacht wysadził świątynię w powietrze. Większość zabudowań parafialnych wysadzono pod koniec oblężenia Festung Breslau, na rozkaz gauleitera Hanke.

Silnie uszkodzony podczas wojny budynek kościoła - oceniony wówczas jako obiekt bez wartości zabytkowej - został ostatecznie wyburzony w latach 60. XX wieku. Świątynia działała tylko przez 32 lata. A w latach 70. XX wieku w miejscu kościoła wybudowano Dolmed, który osobiście otworzył Edward Gierek.

Kościół św. Pawła dominował nad placem Strzegomskim, ale to nie tylko z tego powodu, ta część Wrocławia wyglądała zupełnie inaczej. Przy okolicznych ulicach stało wiele kamienic czynszowych, które stworzyły w tym miejscu proletariacką dzielnicę. Zobacz na archiwalnych zdjęciach jak wyglądał plac Strzegomski około 100 lat temu.

Plac Strzegomski we Wrocławiu zmienił się nie do poznania na przestrzeni ostatnich stu lat

Tak zmienił się plac Strzegomski we Wrocławiu. Kiedyś górowa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska