Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikony z Podlasia we Wrocławiu. Zobacz prace Leona Tarasewicza

Błażej Organisty
Błażej Organisty
W budynku Piekarni trwa do końca kwietnia wystawa "Wysiedlenie" Leona Tarasewicza – uznawanego za jednego z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych.

Warto przypomnieć, że w cywilizacji chrześcijańskiej pierwszymi uchodźcami była Święta Rodzina. Św. Józef wyruszył z Betlejem do Egiptu prowadząc osiołka, na którym siedziała Matka Boska trzymająca w ramionach Jezusa Chrystusa.

— Leon Tarasewicz

Leon Tarasewicz, polski malarz białoruskiego pochodzenia, profesor sztuk plastycznych, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, takich jak: nagroda im. Jana Cybisa, Paszport “Polityki” i srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego dzieła są częścią wielu ważnych kolekcji polskich, jak również zagranicznych (muzeum sztuki nowoczesnej w Sztokholmie, muzeum sztuki współczesnej w Seulu, galeria w Bostonie).

Tarasewicz to obecnie jedno z najbardziej znanych nazwisk sztuki współczesnej. Rozgłos zdobył już na studiach, ponieważ jego obrazy wyróżniały się na tle malarstwa ekspresyjnego uprawianego przez jego rówieśników. Już wtedy uważał, że obraz powinien bronić się malarstwem i tylko malarstwem, a nie treścią dodaną.

Trwająca wystawa “Wysiedlenie” w 66P (budynek Piekarni przy ul. Księcia Witolda 62-67) to jedna z niewielu okazji, by zobaczyć jego prace we Wrocławiu. Ekspozycja składa się głownie z ikon, a więc w tym przypadku duże znaczenie ma sens i kontekst. Jej częścią są zdjęcia, które w zestawieniu z ikonami nawiązują do tematu wysiedlenia, teraz bardzo aktualnego.

“Jej kanwą [wystawy-red.] są historie różnych społeczności, których członkowie zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów w wyniku wojen, czystek na tle narodowościowym, etniczno-wyznaniowym, deportacji i powojennych traktatów o wymianie ludności”. — Czytamy w opisie wystawy.

Niekonwencjonalna jest forma prezentacji ikon i zdjęć. Ogląda się je z wnętrza domu przewróconego na dach i pozbawionego podłogi. Czytamy dalej w opisie: “Utrata domu zawsze wiąże się z traumą odciskającą trwałe piętno w zbiorowej świadomości i pamięci historycznej każdej dotkniętej nią grupy. Przenoszone z pokolenia na pokolenie brzemię doświadczenia przemocy, strachu i krzywdy budzi podświadomą potrzebę ocalenia domu i jego mieszkańców przez wyższe moce. W życiu codziennym symbolizują je święte obrazy, legendy, rytuały i semantyka kolorów. W niemal wszystkich kulturach świata w kontaktach z bóstwem pośredniczy kolor.”

“Wysiedlenie” prezentowane jest do 30 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny. Ikony pochodzą ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Supraśl to miasto leżące na Podlasiu - historycznej krainie, gdzie w roku 1957 urodził się Leon Tarasewicz, dokładniej: we wsi Waliły-Stacja na Białostocczyźnie.

  • Kurator: Artur Ulrich
  • Realizacja: Anna Grześ, Michał Grześ, Dariusz Sadurski, Andrzej Cybulski
  • Organizatorzy wystawy: Studio IART, 66P
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska