Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskany obraz powrócił do Wrocławia. Gdzie można zobaczyć "Madonnę z dzieciątkiem"?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Słynny obraz „Madonna z Dzieciątkiem”, który zaginął podczas II wojny światowej, po ponad 80 latach został odnaleziony na aukcji w Tokio w 2022 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Można oglądać go we Wrocławiu.

Obraz "Madonna z dzieciątkiem" zaginął podczas wojny. Odnalazł się w Japonii latem 2023 r. Dzieło pochodzi z kolekcji książąt Lubomirskich.

Na początku lipca 2023 r. obraz został uroczyście przekazany na Zamku Królewskim w Warszawie. Następnie powędrował do pałacu w Przeworsku, a obecnie pod opieką wrocławskiego Ossolineum. XVI-wieczny obraz zawisł na stałe w powstającym Muzeum Książąt Lubomirskich – oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu w ścisłym centrum miasta.

"Madonna z Dzieciątkiem" znaleziona w Japonii

Obraz została znaleziony na aukcji w Tokio przez pracownika departamentu restytucji dóbr kultury. Polscy eksperci przeprowadzili oględziny obrazu i potwierdzili jego autentyczność. Wówczas ministerstwo złożyło wniosek o restytucję, czyli o zwrot obrazu do Polski.

Historia niezwykłego obrazu

"Madonnę z Dzieciątkiem" namalował włoski artysta Alessandro Turchi pod koniec XVI lub na początku XVII wieku. Pierwszym potwierdzonym miejscem pobytu obrazu był pałac Henryka Lubomirskiego w Przeworsku. Prawdopodobnie Stanisław Kostka Potocki zakupił obraz w czasie jednej ze swoich licznych podróży do Włoch pomiędzy rokiem 1772 a 1797. W czasie II wojny światowej został wywieziony do Niemiec, gdzie ślad po nim zaginął. Pod koniec lat 90. XX wieku obraz sprzedano na aukcji w Nowym Jorku.

- W chwili wybuchu wojny obraz znajdował się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku, który był wówczas pod okupacją niemiecką. Obraz został zagrabiony około 1940 roku - mówi prof. Piotr Gliński.

Obraz zostanie na stałe we Wrocławiu

Od 9 marca 2024 w Ossolineum można oglądać nową wystawę "Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich". Oprócz odzyskanej "Madonny" znajdą się tam dzieła Breughla, Rembrandta, Dürera, a także prace współczesnych artystów.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska