Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyk: Hala Stulecia, nie Ludowa. Internauci podzieleni

MAG
Hala Ludowa, a może Hala Stulecia?
Hala Ludowa, a może Hala Stulecia? fot. Tomasz Hołod
Nie milkną komentarze po tym, jak radny PiS Damian Mrozek zaapelował do władz miasta, by zdecydowały się na jedną nazwę wrocławskiej hali - Hala Ludowa, lub Hala Stulecia.

O apelu radnego pisaliśmy wczoraj (czytaj więcej na ten temat). Dziś hala ma dwie nazwy. Na tablicach i plakatach najczęściej pojawia się Hala Stulecia. Zarządzająca obiektem firma ciągle jednak nosi nazwę... Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa. Na
swojej stronie internetowej używa jednak nazwy... Hala Stulecia.

Prof. Grzegorz Strauchold, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, też jest zdania, że hala powinna mieć jedną nazwę. I wybiera: Hala Stulecia. - Gdyby była Adofla Hitlera, to denerwowałbym się, ale ten obiekt jest dziełem architektury. Nazwa Hala Ludowa pachnie mi socjalizmem w takim enerdowskim wydaniu - mówi prof. Grzegorz Strauchold.

Na razie jednak władze Wrocławia pozostają nieugięte. - Wrocławianie używają obu nazw i nie chcemy zastępować zwyczaju. Nie jest to żaden problem - twierdzi Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego w magistracie.

Na temat nazwy hali dyskutują jednak nasi internauci. - Całe życie, a mam trochę lat, mówiło się Hala Ludowa i niech tak zostanie. Był pomysł nazywać inaczej Most Grunwaldzki i niech ręka boska broni aby to zmieniać. Komu to przeszkadza - pyta Unbro.

- Czy we Wrocławiu mamy obchodzić pruskie rocznice? Hala została nazwana Halą Stulecia na pamiątkę bitwy pod Lipskiem w 1813 r, gdzie pobito Napoleona, który był nadzieją Polaków na niepodległość - przypomina adfx. - Wolę Ludową niż Stulecia. Nie będę stawiał pomników na chwalę pruskiego oręża. Chyba po coś wygraliśmy wojnę - dorzuca edi.

Równie wiele jest jednak odmiennych opinii. - Wrocław przez wiele lat był miastem niemieckim. Również Hala została wybudowana przez Niemców. Dziś jest tu Polska, ale historia pozostaje niezmienna. Należy ją zaakceptować a nie walczyć z nią. To jest Hala Stulecia, nawet jeśli postawiono ją w stulecie mało dla nas szczęśliwego wydarzenia - pisze Święty.
- Tylko i wyłącznie Hala Stulecia. To jest jej pierwsza ii właściwa nazwa. W końcu powstała dla upamiętnienia stulecia wojen prusko-napoleońskich. Hala Ludowa to nazwa PRL-owska mająca na celu zerwanie jakichkolwiek związków z niemiecką historią Wrocławia. Wrocławianie powinni znać historię swojego miasta! - apeluje z kolei Jurek.

Poczytaj więcej komentarzy internautów

Skąd te nazwy?

Hala Stulecia - to tłumaczenie oryginalnej, niemieckiej nazwy hali (Jahrhunderthalle). Nadano ją z okazji setnej rocznicy wydania w 1813 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III odezwy "Do mojego ludu" (An Mein Volk), wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi. Przeciwnikom nazwy kojarzy się ona z setną rocznicą bitwy narodów pod Lipskiem, śmiercią ks. Józefa Poniatowskiego i najcięższą klęską Napoleona. Pod tą nazwą hala wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hala Ludowa - nadana została w 1945 roku przez polskie władze. Do dziś oficjalnie funkcjonuje też w nazwie zarządcy obiektu (Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa). Pod taką nazwą także w 1962 roku hala została wpisana do rejestru zabytków. Gdy w 1977 roku
pod ochronę dostał się nie tylko sam obiekt, ale całe jego otoczenie, z kolumnadą, pergolą i iglicą był to zespół Hali Ludowej. Przeciwnikom nazwa ta kojarzy się z Polską Ludową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska