Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy najstarszą drewnianą rzeźbę w Polsce [ZOBACZ]

Magdalena Głaz
Cudowna figura Matki Boskiej Bardzkiej to najstarsza zachowana romańska rzeźba na Dolnym Śląsku, a jak się okazało podczas trwających przez kilka lat badań to także najstarsza drewniana rzeźba w Polsce.

Od wieków Bardo i figura Maryi stanowi cel licznych pielgrzymek. Rzeźba Matki Boskiej przechowywana w bardzkiej bazylice należy do typu „Madonn Tronujących”. Postać Marii została przedstawiona w pozycji siedzącej z Dzieciątkiem Jezus na kolanach.

Maryja trzyma w wyciągniętej prawej dłoni jabłko królewskie - symbol władzy. Dzieciątko Jezus jedną ręką podtrzymuje opartą na kolanie księgę, drugą zaś unosi w geście błogosławieństwa. Postacie spoglądają w dal, delikatnie się uśmiechając. Do obiegu naukowego weszły dwie teorie dotyczące daty pojawienia się figury w Bardzie. Pierwsza wiąże pojawienie się w Bardzie cudownego wizerunku z okresem kolonizacji niemieckiej, co na Śląsku zdecydowanie przypada na XIII wiek i związane jest ściśle z zakonem cystersów. Druga zakłada, iż rzeźba miała trafić do bardzkiego grodu za sprawą rycerskiego zakonu joannitów.

Część badaczy uważa, że powstanie rzeźby można datować na początek XII wieku, inni sugerują zaś wiek XIII.

Dziś rzeźba Matki Boskiej umiejscowiona jest w zwieńczeniu ołtarza głównego, wykonanego w 1715 roku.

W 1906 roku rzeźbę umieszczono na drewnianej podstawce, w której miała się znajdować cząstka Domu Loretańskiego. Z czasem do wspomnianej cząstki dołączono również relikwie świętych wywodzących ze zgromadzenia redemptorystów, tj. Alfonsa, Klemensa i Gerarda.

Prace konserwatorskie przy figurze Matki Bożej Bardzkiej prowadził w 2015 r. Marcin Ciba, konserwator i kustosz zbiorów artystycznych Klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie.

Wyniki badań pozwoliły ustalić, że rzeźba może pochodzić z ok. 1011 roku, z tolerancją błędu +/- 26 lat. Pamiętać należy, że data graniczna uzyskana w tej metodzie nie odnosi się bezpośrednio do momentu powstania obiektu, a do czasu pozyskania materiału (ścięcia drzewa). Biorąc jednak pod uwagę fakt marginesu błędu oraz potrzebę sezonowania drewna przed wykonaniem rzeźby, bezsprzecznie można uznać datę około 1060 roku jako pierwszą możliwą do zaakceptowania.

Oznaczać to może, że figura związana jest z przedcysterskim okresem historii Barda, a gdyby te przypuszczenia okazały się prawdziwe, mielibyśmy do czynienia z najstarszym przedstawieniem Maryjnym w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska