Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad dwumetrowe anioły, szklane osiołki, pasterze a nawet lalki Barbie obejrzycie w niepowtarzalnych szopkach na Dolnym Śląsku

Alina Gierak
Alina Gierak
W kościołach na Dolnym Śląsku można podziwiać szopki z figurami z drewna i szkła. Są także monumentalne anioły i karkonoskie szczyty. Kliknijcie w galerię i poznajcie najciekawsze dolnośląskie szopki betlejemskie.
W kościołach na Dolnym Śląsku można podziwiać szopki z figurami z drewna i szkła. Są także monumentalne anioły i karkonoskie szczyty. Kliknijcie w galerię i poznajcie najciekawsze dolnośląskie szopki betlejemskie. Janusz Wójtowicz/Polskapress
Do 2 lutego na Dolnym Śląsku w kościołach w Wambierzycach, Bardzie, Wrocławiu, Kudowie-Zdroju i innych miastach można podziwiać wyjątkowe szopki z rzeźbionymi przed wiekami figurami św. Józefa, aniołów, pasterzy i Świętej Rodziny. Charakterystyczne w naszym regionie są ruchome elementy szopek, nawiązujące do Dolnego Śląska i Karkonosze w tle.

Spis treści

Ruchoma szopka w Wambierzycach

To prawdopodobnie najstarsza ruchoma szopka w Polsce. Powstała w 2. połowie XIX wieku. Składa się z około 800 postaci, w tym 300 ruchomych. Szopka w Wambierzycach była wynikiem wieloletnich prac Longina i Hermanna Wittigów.

Ruchomą szopkę w Wambierzycach można zwiedzać przez cały rok. Godziny otwarcia 10.00 - 16.00 codziennie od października do kwietnia Nieczynne: 1 stycznia,
Ruchomą szopkę w Wambierzycach można zwiedzać przez cały rok. Godziny otwarcia 10.00 - 16.00 codziennie od października do kwietnia Nieczynne: 1 stycznia, Wielkanoc, 1 listopada, 25 grudnia. Od maja do września czynna jest od godz. 10.00 do 18.00. Wambierzyce.pl

Oprócz przedstawienia tradycyjnych scen z narodzin dzieciątka, są tu inne ewangeliczne wydarzenia z życia Jezusa, a także związane ze współczesnością, np. Objawienia Matki Bożej w Lourdes czy kopalnie węgla.

Jak dojechać do Wambierzyc, zobacz tutaj

Ruchoma szopka w Bardzie Śląskim

W podziemiach Bazyliki Mniejszej NNMP znajduje się ruchoma szopka ukończona w 1971 roku przez zakonników redemptorystów. Można w niej podziwiać nie tylko tradycyjne figury Rodziny Świętej, postacie biblijne, świętych, ale również nietypowe figurki lotników, marynarzy, starych samochodów, a nawet dinozaurów i postaci z bajek.

Szopka w Bardzie Śląskim otwarta od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 17.00, a w niedzielę w godz. 10.30 – 15.00.
Cena biletu 10 zł.

Ruchoma szopka w Czermnej

Unikalną szopkę można zobaczyć w Czermnej, dzielnicy Kudowy Zdroju. Stworzył ją w XIX wieku mieszkaniec czeskiego pochodzenia Frantisk Stepan, który już wieku 15 lat interesował się rzeźbiarstwem i za pomocą jedynie scyzoryka zaczął rzeźbić figurki.

Szopka prezentuje codzienne życie ówczesnej ludności Pogórza Sudeckiego – pracę pasterzy i mieszczan, budowle, uliczki czy warsztaty z tamtych lat. Święta Rodzina przedstawiona jest w nietypowy sposób, ponieważ osadzona jest w realiach końcówki XIX wieku.

Domem Frantiska, gdzie znajduje się szopka, zajmuje się jego prawnuczka wraz z mężem. Za dobrowolną opłatą można podziwiać to dzieło.

Szopka znajduje się przy ul. Kościuszki 101 w Kudowie - Zdroju. Z wizytą trzeba się umówić z właścicielami pod numerem telefonu 74 86 63 717. Szopkę można oglądać od godz. 9.00 do 18.00.

Sprawdź tutaj jak dojechać do szopki w Czermnej

Szopka w kościele św. Antoniego we Wrocławiu

Szopka betlejemska w kościele pw. św. Antoniego na Karłowicach we Wrocławiu jest jedną z większych na Dolnym Śląsku. Wielkie figury z szopki powstały w 1929 roku w zakładzie snycerskim w bawarskim Oberammergau.

Są figury

  • Maryi z Dzieciątkiem
  • świętego Józefa
  • pasterzy
  • anioła
  • trzech królów
  • są baranki, wół i osioł
  • na Trzech Króli wystawiana jest figura Jezusa, który już stoi, a Matka Boża go przytrzymuje.
W parafii św. Antoniego przy ul. Kasprowicza na Karłowicach we Wrocławiu figury szopki są naturalnej wielkości
W parafii św. Antoniego przy ul. Kasprowicza na Karłowicach we Wrocławiu figury szopki są naturalnej wielkości Polskapresse

Inne ciekawe wrocławskie szopki

  • w katedrze
  • kościele garnizonowym w kościele pw. św. Elżbiety
  • ruchoma szopka w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku
  • w kościele pw. św. Wojciecha

Szopka karkonoska w Szklarskiej Porębie

W parafii św. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie możecie oglądać karkonoską szopkę z motywami gór oraz budowlami pochodzące z Karkonoszy. Część figurek jest wykonana ze szkła z nieistniejących już hut w Czechach i Szklarskiej Porębie i one nawiązują do tradycji szklarskich miasta.

Szopka powstaje od 2001 r. i każdego roku jest większa. Odnajdziecie w niej Karkonosza z dzwonkiem, który zaprasza do szopki. Są makiety kościołów pw. Bożego Ciała i Matki Bożej Różańcowej ze Szklarskiej Poręby Dolnej, wodospad Szklarki z płynącą i szumiącą po kaskadach wodą. Ośnieżone dachy domów dają zimowy klimat.

Święta Rodzina umieszczona jest w skalnej grocie, w której można rozpoznać Krucze Skały.Nie brakuje innych lokalnych elementów. Na obrazie w tle szopki znajdują się: Śnieżne Kotły z przekaźnikiem radiowo-telewizyjnym świecącym się na czerwono, Szrenica, Wysoki Kamień z obecnym tam schroniskiem, Zakręt Śmierci i Wodospad Kamieńczyka.

W ruchomej szopce w kościele pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie są szklane figury. To nawiązanie do tradycji Szklarskich miasta
W ruchomej szopce w kościele pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie są szklane figury. To nawiązanie do tradycji Szklarskich miasta FB Franciszkanie Szklarska Poręba

Szopkę można oglądać przed i po mszach świętych, które odbywają się o godz. 8.00 i 17. 00 w dni powszednie, natomiast w niedziele o godz. 7.00, 10.00, 11.30, 15.00 i 17.00.

Szopka z drewna w Cieplicach Sląskich-Zdroju

Ponad 100 lat ma szopka, którą możecie podziwiać w cieplickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Stworzył ją Cirillo dell’Antonio w 1922 roku i stała się ona prototypem dla innych szopek bożonarodzeniowych wykonanych w specjalnym śląskim typie. Cirillo dell’Antonio był cenionym pedagogiem w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Z tą szkołą związał się na 36 lat. Jego specjalnością była rzeźba w drewnie. Tworzył również w kamieniu oraz odlewał w żeliwie i brązie.

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela szopkę z drewnianymi figurami stworzył ponad 100 lat temu znany artysta Cirillo dell’Antonio.
W kościele pw. św. Jana Chrzciciela szopkę z drewnianymi figurami stworzył ponad 100 lat temu znany artysta Cirillo dell’Antonio. Cieplice Pijarzy.pl

Cirillo tradycję szopek swojej południowo-tyrolskiej ojczyzny wzbogacił o współczesne śląskie typy. Szopki te, zgodnie z tradycją szkoły (Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach), wykonywane były wraz z całą klasą rzeźbiarską. Prototypem dla wszystkich innych była szopka z cieplickiego kościoła.

Tradycja szopek bożonarodzeniowych- skąd się wzięła?

Tradycja powstania szopek narodziła się 800 lat temu. W grudniu 1223 roku zapoczątkował ją św. Franciszek z Asyżu, który zorganizował pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową w Greccio. W grocie wypełnionej sianem, złożono drewnianą figurkę Jezusa, a obok niego stał żywy osioł i wół. Mieszkańcy Greccio odegrali role Świętej Rodziny.

W Polsce pierwsze szopki pojawiły się pod koniec XIII wieku, gdy franciszkanie osiedlili się na naszych terenach. Szopki bożonarodzeniowe podziwiać można niemal w każdym kościele. Różnią się one wielkością, pomysłem i wykonaniem.

Na Dolnym Śląsku nie brakuje wyjątkowych szopek, jakich nie znajdziecie w innych kościołach w Polsce.

Kliknijcie w galerię i poznajcie historię najpiękniejszych szopek dolnośląskich
Oglądaj także

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska