Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie "Miasto Cudów". Turyści zachwycają się krajobrazami. Co jeszcze ich przyciąga? Ta miejscowość to turystyczny klejnot!

Alina Gierak
Alina Gierak
Na  zboczu góry Brony (402 m n.p.m.) powstał jeden z piękniejszych i najlepiej zagospodarowanych punktów widokowych w okolicy Barda – „Schöne Aussicht” ( „piękny widok”). Na przełomie XIX i XX w. mieścił się tu niewielki pawilon, w którym była kawiarnia.
Na zboczu góry Brony (402 m n.p.m.) powstał jeden z piękniejszych i najlepiej zagospodarowanych punktów widokowych w okolicy Barda – „Schöne Aussicht” ( „piękny widok”). Na przełomie XIX i XX w. mieścił się tu niewielki pawilon, w którym była kawiarnia. Bardo.pl
Bardo na Dolnym Śląsku już wcześniej nazywano "Miastem Cudów" za sprawą drewnianej figurki przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem. Najstarsza rzeźba religijna w Polsce, przetrwała wiele pożarów i wojen, co uważa się za cud. Ale nie tylko ona sprawiła, że w plebiscycie National Geographic Traveler „Cuda Polski 2023” Bardo zostało laureatem tegorocznej edycji. Spacer ulicami miasta nad Nysą Kłodzką sprawia, że co chwilę przystajemy z zachwytem. To świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z Wrocławia. Co warto zobaczyć?

Spis treści

Plebiscyt Travelera "Cuda Polski 2023"

O miano "cudów Polski" walczyło 48 lokalizacji z całego kraju. Internauci wybierali miejsca, które ich zachwyciły, pozostają w pamięci, nie są zadeptane przez turystów i chętnie do nich się wraca. Głosowali na laureatów z każdego województwa. Na Dolnym Śląsku zwyciężyło Bardo. Na dolnośląskiej liście były także Kopalnia Złota w Złotym Stoku oraz Stawy Milickie.

- Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków - podsumował konkurs Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler.

Bardo - cudna figurka Matki Bożej Bardzkiej

Po raz pierwszy świat usłyszał o cudach w Bardzie za sprawą niewielkiej (ok. 40 cm) drewnianej figurki, przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem. Rzeźba powstała w początkach XIII wieku i od tego czasu uznawano ją za cudowną. Przetrwała liczne pożary i grabieże miasta. Przez wieki przyciągała licznych pątników. Kult Matki Boskiej Bardzkiej był niezwykle silny i sprawił, że Bardo stało się centrum pielgrzymkowym.

Bardo - co jeszcze zachwyca turystów w "mieście cudów"?

Do Barda przyjeżdża się nie tylko pielgrzymować. To jedna z najpiękniej położonych miejscowości w Sudetach. Stare przewodniki nazywały ją kiedyś „Złotą bramą hrabstwa kłodzkiego”.

Fryderyk Skarbek, profesor ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, zdążając w 1826 roku na kurację do Dusznik-Zdroju, pisał o Bardzie, że zachwycają tu "najpiękniejsze położenie i prawdziwie malowne widoki”.

Dalsza część tekstu - pod zdjęciem

Przez Bardo przebiegał  główny szlak komunikacyjny, łączący stolicę Dolnego Śląska z czeską Pragą i Wiedniem. Przez most na Nysie Kłodzkiej przeprawiali
Przez Bardo przebiegał główny szlak komunikacyjny, łączący stolicę Dolnego Śląska z czeską Pragą i Wiedniem. Przez most na Nysie Kłodzkiej przeprawiali się kupcy, wojowie, królowie, pielgrzymi i liczni podróżnicy. Bardo.pl

Co warto zobaczyć w mieście nad Nysą Kłodzką?

  • Barokowy kościół Nawiedzenia NMP
  • Spacery średniowiecznymi uliczkami
  • Pocysterski barokowy klasztor i Muzeum Sztuki Sakralnej
  • Cudowne krajobrazy i punkty widokowe
  • Kalwaria Bardzka
  • Spływy kajakowe i pontonowe Nysą Kłodzką
  • Gospody i zajazdy bardzkie
  • Kamienny most na Nysie Kłodzkiej

Kliknijcie galerię, by dowiedzieć się więcej o tych atrakcjach dolnośląskiego "Miasta cudów".

Jak dojechać do Barda?

Wycieczka do Barda pozwoli wam na oderwanie się od miejskiego zgiełku. Z Wrocławia najlepiej dotrzeć tu pociągiem. Podróż trwa około 1,30 godz. Bilet kosztuje 30 złotych. Rozkład pociągów jest tak ułożony, że możecie spędzić w mieście kilka godzin i powrócić do domu koleją.

Samochodem dotrzecie trasą z Wrocławia do Kudowy -Zdroju, drogą krajową nr 8.

Na  zboczu góry Brony (402 m n.p.m.) powstał jeden z piękniejszych i najlepiej zagospodarowanych punktów widokowych w okolicy Barda – „Schöne Aussicht” ( „piękny widok”). Na przełomie XIX i XX w. mieścił się tu niewielki pawilon, w którym była kawiarnia.

Dolnośląskie "Miasto Cudów". Turyści zachwycają się krajobra...

Przeczytaj i innych ciekawych miejscach na Dolnym Śląsku

Obejrzyj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska