Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi S3 zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Lubina, Legnicy, Polkowic czy Głogowa

Katarzyna Gęsiarz
Budowa drogi S3 zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Lubina, Legnicy, Polkowic czy Głogowa Droga S3 połączy północ z południem kraju
Budowa drogi S3 zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Lubina, Legnicy, Polkowic czy Głogowa Droga S3 połączy północ z południem kraju MARIUSZ KAPALA
Szansą na dalszy rozwój stref ekonomicznych położonych w zachodniej części Polski jest kompleksowa budowa drogi ekspresowej S3. Dlatego przygotowując się do momentu, gdy S3 połączy północ z południem kraju, specjalne strefy ekonomiczne, Ministerstwo Gospodarki oraz samorządy Polski zachodniej już teraz łączą siły na rzecz projektu gospodarczego „S3 – Droga Wielkich Możliwości”.Głównym celem podpisanego porozumienia jest stworzenie obszaru aktywności inwestycyjnej wzdłuż drogi ekspresowej S3. To zwiększy atrakcyjność m.in. gmin zagłębia miedziowego.

– Energia regionów i centralne wsparcie to klucz do sukcesu projektu. Aby najlepiej przygotować się do tego projektu przeprowadziliśmy setki rozmów z przedstawicielami samorządów i dziś wiemy, że jesteśmy w stanie stworzyć wspólną oś inwestycyjną wokół drogi S3 – mówi Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. – Jednak nie chcemy czekać na jej powstanie. Bierzemy się do pracy i już dziś przygotowujemy kompleksową ofertę dla inwestorów – dodaje Ilona Antoniszyn-Klik.
Droga S3 ma być synonimem inwestycji budującej pozytywny klimat gospodarczy Polski Zachodniej. Liderem projektu jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
– Nasz pomysł na obszar wzdłuż drogi S3 to przede wszystkim atrakcyjne działki, najwyższe standardy obsługi inwestorów, konkurencyjność i dostęp do wykwalifikowa-nych kadr – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE.Zadaniem stref ekonomicznych w zachodniej części kraju będzie przygotowanie atrakcyjnych działek inwestycyjnych, na których powstaną m.in. gotowe hale pod wynajem dla małych i średnich firm.
Dodatkowo, wspólnie z samorządami lokalnymi, strefy zadbają o infrastrukturę towarzyszącą (w tym drogi, uzbrojenie, sieci). Aby zwiększyć atrakcyjność oferty partnerów porozumienia i zachęcić do inwestowania wzdłuż drogi S3, Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych przeprowadzi kampanię promocyjną skierowaną do inwestorów zagranicznych.
Atrakcyjne gminy
– Polska zachodnia potrzebuje nowej wizji – tłumaczy Sławomir Majman, prezes PAIiIZ. – Inwestorzy, których pozyskujemy w pierwszej kolejności, zwracają uwagę na skomunikowanie terenu, na którym chcą rozwijać swój biznes – dodaje Sławomir Majman.
Budowa drogi S3 i wytyczanie w jej rejonie terenów inwestycyjnych zdecydowanie zwiększy atrakcyjność gmin, przede wszystkim dla nowych przedsiębiorców, ale i samych mieszkańców.
– Na planowanej trasie drogi ekspresowej w Lubinie mamy – to nie przesada – najlepszy teren inwestycyjny w Polsce – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Lubinie.
Czterysta hektarów pól, wokół których w promieniu 50 km mieszka pół miliona osób. Dookoła tego terenu są wszystkie sieci wysokoenergetyczne, gazowe itp. Pracowników do strefy dowiezie bezpłatna miejska i gminna komunikacja autobusowa.
Przy granicy tej strefy przemysłowej zaprojektowany został węzeł zjazdowy z S3.
– W porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki zgłosiliśmy ten teren pod dużą inwestycję. W ministerstwie zdradzono nam tylko, że jest nią zainteresowany duży podmiot, chcący właśnie 400 ha na równym terenie z dostępem do dużego rynku pracy – wyjaśnia Jacek Mamiński. – Wypełniliśmy wszelkie wymagane dokumenty i czekamy na odpowiedź – dodaje rzecznik.
Wszystko to daje szansę jakiej nie było na tym terenie od dziesiątków lat. W Lubinie dość prężnie rozwija się sektor usługowy i budowlany. Oprócz branży górniczej prężnie rozwija się także handel. Ponadto, od kilku lat tworzy się nowe osiedle Zalesie. Każdego roku powstają tam dziesiątki nowych nieruchomości. Podczas ich budowy i wyposażania znajduje zatrudnienie wiele osób.
Dobry klimat dla biznesu
Co więcej, na nowym osiedlu powstało kilka supermarketów i hipermarketów.
– Pesymiści mówili o śmierci małego handlu w pobliżu – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Lu-binie. – Stało się jednak odwrotnie, dookoła powstały wręcz pasaże handlowe drobnych przedsiębiorców, którzy uzupełniają ofertę dużych, mając stały ruch klientów z całego regionu – dodaje rzecznik.
Na budowę trasy S3 czekają także mieszkańcy Polkowic.
– Polkowicka podstrefa utworzona w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej szybko zdobyła inwestorów stając się najbardziej prężną pod-strefą w ramach LSSE – wyjaśnia Ewa Szczecińska-Zielińska, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Polkowicach. – Dzięki temu zatrudnienie znalazło około 5 tysięcy osób.
W obszarze podstrefy działają tacy potentaci, jak Volkswagen, Sitech, CCC czy Sanden. Budowa drogi S3 i wytyczanie w jej rejonie terenów inwestycyjnych była mocno wyczekiwana. Wielu pracowników podstrefy dojeżdża do pracy, dlatego nowa droga będzie dla nich dużym udogodnieniem.
– Klimat dla rozwoju biznesu na naszym terenie jest naprawdę bardzo dobry i potwierdzają to sami inwestorzy – tłumaczy Ewa Szczecińska-Zielińska. – Między innymi także dlatego, że aby ułatwić zdobycie zatrudnienia, stworzyliśmy bazę danych osób bezrobotnych. W budowie jest utworzenie gminnego banku kadr, gdzie zarejestrowane będą nie tylko osoby poszukujące pracę, lecz także te, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i zmienić pracę – dodaje Ewa Szczecińska-Zielińska.

Lubin dla mieszkańców

Lubin ma wszystkie zalety
dużego miasta, zaś nie ma jego wad. Oto kilka przykładów potwierdzających tę opinię.

  •  Mieszkańcy nie płacą:

– podatku od nieruchomości (osoby prywatne)
– za bilety w komunikacji autobusowej

  •  Dla dzieci

Przy każdej szkole w mieście znajduje się obiekt sportowy o standardzie minimum orlika. Wybudowano także wiele placów zabaw, a stare są stale modernizowane. Znajdują się na nich nie tylko huśtawki, lecz także minizoo z ku-cykami, kózkami, ptakami, świnkami.

  •  Dla dorosłych

Mogą trenować: szermierkę na nowoczesnych planszach, grać w amatorskiej lidze piłkarskiej, jeździć na łyżwach na lodowisku, jeździć na torze do jazdy szybkiej, trenować wspinaczkę na najwyższej w Polsce otwartej wieży wspinaczkowej lub spróbować szybownictwa w aeroklubie.

  •  Dla kierowców

To jedyne na Dolnym Śląsku miasto otoczone w 100 proc. obwodnicą. Nie płaci się tam także za parkowanie.

  •  Dla seniorów

Mogą uczestniczyć w darmowych zajęciach nauki języków obcych oraz sportowych.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska