Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólny projekt Politechniki Wrocławskiej, Ministerstwa Cyfryzacji i gminy Miękinia. Nowa fabryka Intel to ogromna zmiana na Dolnym Śląsku

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Zawarcie porozumienia związane z planowaną budową fabryki firmy Intel zostało przypieczętowane podpisaniem listu intencyjnego w czwartek (12 października) w Kampusie Głównym Politechniki Wrocławskiej. Dokument podpisali: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini.

Prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz wspólne przedsięwzięcia edukacyjne to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez Politechniką Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji i władze gminy Miękinia.

Zawarcie porozumienia w związku planowanej budowy fabryki firmy Intel, która powstanie w dolnośląskiej gminie Miękinia. Będzie to największa inwestycja branży technologicznej w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski.

- Jeszcze 1,5 roku temu nikt nie marzył, że w Miękini powstanie tak wielka inwestycja. Po jej zatwierdzeniu otrzymaliśmy olbrzymie środki na rozbudowę infrastruktury, ale musimy też pamiętać o rozwoju projektów związanych z edukacją i kształceniem. Podpisany dziś list intencyjny stworzy podwaliny pod konkretne projekty z tym związane – mówił Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini.

Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji zaznaczył, że 60 proc. dzisiejszych uczniów w przyszłości będzie wykonywać zawody oparte na nowoczesnych technologiach.

– Dlatego chcielibyśmy, żeby kadry były kształcone na miejscu i mogły partycypować w budowaniu własności intelektualnej i w tworzeniu nowoczesnej techniki – podkreślił minister.

Ogromna inwestycja, która da studentom szansę na rozwój

Umowa zakłada m.in. opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych, nowych technologii i języków obcych, prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenia kadry oraz organizowaniu wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

– Tak wielkie projekty to dla nas ogromna szansa. Z jednej strony dysponujemy wielkim potencjałem, który został bardzo dobrze oceniony przez firmę Intel już na etapie negocjacji, ale wyobrażam sobie, że dzięki tej inwestycji i ze wsparciem władz nasza uczelnia bardzo się zmieni – mówi rektor Politechniki prof. Arkadiusz Wójs.

Nowa fabryka firmy Intel w Miękini

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Gigant technologiczny wybrał miejsce inwestycji m.in. ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. We wrześniu Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski powołał specjalny zespół ds. inwestycji firmy Intel. Zaangażował m.in. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wody Polskie, Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i Politechnikę Wrocławską.

– Być może nie wszyscy zdajemy sobie jeszcze sprawę z tego, jak wielka rzecz wydarzy się na Dolnym Śląsku. Politechnika Wrocławska radzi sobie znakomicie, a ta inwestycja może być dla uczelni dodatkowym wiatrem w żagle i przyspieszyć jej rozwój. Cały projekt jest niezwykle skomplikowany, dlatego dziękuję prof. Arkadiuszowi Wójsowi za przyjęcie zaproszenia do naszego zespołu – powiedział Jarosław Obremski.

Zakończeniu pierwszego etapu inwestycji firmy Intel planowane jest na 2027 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska