Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beach bar wrocławskiego aquaparku przez pomyłkę sprzedawał lody bez VAT. Co za to grozi?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Beach Bar Port Węglowy sprzedawał lody z zerowym VAT-em.
Beach Bar Port Węglowy sprzedawał lody z zerowym VAT-em. Materiały prasowe
Działający od 31 maja Beach Bar Port Węglowy zarządzany przez spółkę Wrocławski Park Wodny (Aquapark) przyznał się do błędnego naliczenia VAT-u za lody gałkowe. Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu wyjaśniła, co może za to grozić.

Beach Bar Port Węglowy sprzedawał lody ze złą stawką VAT

W artykule opublikowanym 12 czerwca na portalu Gazetawrocławska.pl informowaliśmy o kontrowersji związanej z działalnością spółki Wrocławski Park Wodny w otwartym niedawno beach barze. Zarządzający obiektem naliczali niewłaściwą stawkę VAT na paragonach za lody gałkowe. Zamiast 8 procent, paragony były wystawiane na zerowym podatku, co doprowadziło do strat dla Skarbu Państwa. Niektórzy przedsiębiorcy, którzy prowadzą podobną działalność, mówili wprost o nieuczciwej konkurencji.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Aquapark przeprosił i przyznał się do błędu

Spółka publicznie przeprosiła za ten incydent, przyznając się do popełnionego błędu. Oświadczenie wydane przez biuro prasowe Wrocławskiego Parku Wodnego jasno wskazało, że zdarzenie było wynikiem nieumyślnego działania, a nie celowego oszustwa. Miasto zapewnia, że podejmie odpowiednie kroki, aby wyjaśnić sprawę i zabezpieczyć system podatkowy przed takimi przypadkami w przyszłości.

- Popełniliśmy błąd, za który przepraszamy. Faktycznie, zgodnie z obowiązującym prawem 0-procentowa stawka VAT jest na lody w folii czy papierku, które w Beach Bar Port Węglowy sprzedajemy z lodówki. Natomiast lody gałkowe powinny być zakwalifikowane jako usługa i jako taka powinna być opodatkowana 8-procentowym VAT-em. Pracownik, wprowadzając pozycję do systemu, wszystkie lody potraktował tak samo, co jest błędem - mówi Tomasz Sikora.

Błędnie obliczony VAT dotyczący lodów został już skorygowany, a cena lodów nie uległa zmianie.

Co grozi spółce za błędy na niekorzyść Państwa?

Wśród głównych sankcji, które wymieniają specjaliści ds. podatku VAT, znalazła się głównie kara finansowa. Zdarza się to, jeśli osoba lub firma celowo zaniża stawkę na paragonie. Jest wówczas obciążona wysoką karą, a jej wysokość jest proporcjonalna do wartości podatku.

Bywa i tak, że zaniżenie stawki VAT spowoduje częstsze kontrole podatkowe ze strony odpowiednich organów, np. urząd skarbowy. Nieco mniej bezpośrednią formą sankcji jest utrata zaufania i reputacji wśród opinii publicznej.

Przedsiębiorca może złożyć czynny żal

- Jeżeli przedsiębiorca zorientuje się, że zaniżył kwoty podatku należnego i przed sporządzeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy zdąży prawidłowo wykazać w ewidencji sprzedaży JPK (Jednolity Plik Kontrolny) za dany miesiąc oraz w deklaracji kwoty podatku należnego, to nie powstanie zaległość podatkowa - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Aquapark może też złożyć "czynny żal", czyli dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa, informując o istotnych okolicznościach popełnienia czynu, w tym przypadku zaniżenia kwoty podatku. Czynny żal doręcza się naczelnikowi urzędu skarbowego lub naczelnikowi urzędu celno-skarbowego.

- Przedsiębiorca nie może skorzystać z czynnego żalu, jeśli został wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego - dodaje kierowniczka Referatu Komunikacji w IAS.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska