Mój Reporter: Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

  Mój Reporter: Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

  MH

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Odpady wielkogabarytowe również są problemem

  Odpady wielkogabarytowe również są problemem ©MArcin Hołubowicz

  Nasza Czytelniczka, Wanda Elżbieta Stefaniak, dopytuje: Co zrobić z odpadem wielkogabarytowym. W jaki sposób można się go pozbyć? Odpowiedzi szukał Marcin Hołubowicz.
  Odpady wielkogabarytowe również są problemem

  Odpady wielkogabarytowe również są problemem ©MArcin Hołubowicz

  Bałagan ze śmieciami we Wrocławiu rozpoczął się wraz ze zmianą obowiązujących przepisów dotyczących segregacji odpadów. Obowiązek wywożenia śmieci spadł na gminy, te zaś nie zawsze radzą sobie z nowym zadaniem. Pod śmietnikami rosną hałdy odpadów, w tym różnych mebli, dywanów czy łóżek. Pracownicy firmy Ekosystem informują, że duże śmieci, które nie mieszczą się do zwykłych pojemników można będzie jednak wrzucać, tak jak dotychczas, do dużych kontenerów, które mają być ustawiane na poszczególnych osiedlach.

  - Odpady wielkogabarytowe od właścicieli nieruchomości jednorodzinnych będą odbierane co najmniej raz na sześć miesięcy. Gabaryty od właścicieli budynków wielolokalowych będą odbierane co najmniej raz na dwa miesiące – czytamy na stronie Ekosystemu. Kontenery mogą się jednak pojawiać częściej na wniosek np. zarządcy budynku lub mieszkańców. Terminy ustawiania pojemników na duże odpady będą się pojawiać na stronach internetowych spółki Ekosystem , WPO ALBA i Chemeko-System. Dodatkowo informacje mają być również wywieszane w formie papierowej na tablicach ogłoszeniowych poszczególnych bloków czy kamienic.

  Dodatkową opcją pozbycia się "gabarytów" może być też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. We Wrocławiu funkcjonują dwa PSZOK-i: na ul. Michalczyka 9 (czynny od pon. do pt. w godz. 8.00-17.00, w sob. w godz. od 8.00-16.00) i na ul. Janowskiej 51 (czynny od pon. do pt w godz. 7.00-15.00). Możemy tam bezpłatnie oddać takie odpady jak: opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła, drewna, metalu oraz opakowania wielomateriałowe; odpady zielone (w szczególności gałęzie, liście, skoszona trawa); odpady wielkogabarytowe; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale; zużyte baterie i akumulatory; przeterminowane leki; zużyte opony; gruz, odpady budowlane i rozbiórkowe.

  Problemem może się jednak okazać transport naszych mebli czy lodówek, a nawet zwykłe zniesienie ich do kontenera na podwórku. Gdy krewni, znajomi i sąsiedzi zawiodą, z pomocą przyjdą nam liczne prywatne firmy zajmujące się wywozem starych gratów. Jednak za ich usługę trzeba będzie zapłacić.

  Zobacz LISTĘ FIRM, KTÓRE WYWOŻĄ ODPADY WIELKOGABARYTOWE

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marudzić marudzić...

  jestem za a nawet przeciw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  a ja znalazłem takie coś
  https://www.youtube.com/watch?v=7WgZIpgTUCM
  Pozdrawiam panów którzy wywożą śmieci mimo chaosu starają się ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  godziny otwarcia

  anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

  dla kogo te godziny otwarcia PSZOK-ów? pracuję od 7 do 15, w domu jestem o 16, jak mam zdążyć odstawić śmieci do PSZOK-u?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po raz kolejny durniów z ludzi robia ! Urzędasy tylko chcą kasy !

  Almin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  Tapczan i kilka szafek leży od miesiąca pod bramą .Dawniej podjechała ekipa/raz w tygodniu w piątek/ samochodem i chłopaki wrzucili stare meble i było po sprawie.Teraz ciekawe kto te graty...rozwiń całość

  Tapczan i kilka szafek leży od miesiąca pod bramą .Dawniej podjechała ekipa/raz w tygodniu w piątek/ samochodem i chłopaki wrzucili stare meble i było po sprawie.Teraz ciekawe kto te graty zabierze.Albo będzie to kolejny pomnik rewolucji śmieciowej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo dawniej był w miarę wolny rynek w tej branży

  gg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

  a teraz zwykłą komunę nam Donald zorganizował.Taki z niego liberał...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  złoty interes!

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 13

  Będziemy więcej płacić za to, że sami posegregujemy i do tego ze strachem będziemy pilnować kubłów, żeby nikt nam niczego nie dorzucił albo nie pomieszał, bo wtedy zapłacimy jeszcze więcej.
  No i...rozwiń całość

  Będziemy więcej płacić za to, że sami posegregujemy i do tego ze strachem będziemy pilnować kubłów, żeby nikt nam niczego nie dorzucił albo nie pomieszał, bo wtedy zapłacimy jeszcze więcej.
  No i jaka łaska może nas spotkać - takie już posegregowane śmieci możemy nawet sami na własny koszt zawieźć pod wskazany adres, żeby łatwiej było zarobić na recyklingu. I nawet możemy w tym celu za kolejną opłatą wynająć wyspecjalizowaną w wywozie śmieci firmę.
  Po prostu miód, bo w większości gmin nie chodzi o samą segregację, a o to, że na tej segregacyjnej rewolucji można nieźle zarobić.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo