GPK Sita otworzyła prosektorium

  GPK Sita otworzyła prosektorium

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na zapleczu kaplicy cmentarnej na Brzostowie działa prosektorium. Obsługuje je zakład pogrzebowy należący do GPK-SITA Głogów.
  Cmentarna kaplica na Brzostowie

  Cmentarna kaplica na Brzostowie ©Piotr Krzyżanowski

  Od 1 lutego firma świadczy usługę polegającą na odbiorze i przewozie osób zmarłych w Głogowskim Szpitalu Powiatowym. Tym samym, po wielu latach, działalność ta ponownie jest realizowana przez spółkę. Sam budynek prosektorium nie znajduje się już na terenie szpitala, ale na zapleczu kaplicy na cmentarzu brzostowskim.

  - Szpital musi mieć taką firmę, a zgodnie z zarządzeniem, przechowywanie zwłok nie powinno się znajdować na terenie szpitala - mówi Zbigniew Rybka, prezes GKP Sita.

  A przez trzy ostatnie lata tak właśnie było, ponieważ przedsiębiorstwo pogrzebowe „Arka”, które wybrało wówczas przetarg, przechowywało zwłoki w starym budynku prosektorium przy ul.
  Kościuszki. Trzyletnia umowa kończyła się w 2015 roku, dlatego w grudniu szpital ogłosił przetarg na wykonywanie usługi przez dwa lata, stawiając warunek, by zakład posiadał chłodnie na terenie miasta, a nie placówki. - Nie ukrywam, że osobiście o to zabiegałem, bez względu na to kto, wygra - mówi Zbigniew Rybka.

  Oprócz GKP Sita, ofertę na wykonywanie usługi złożyło kilka firm, a wygrał zakład z Żagania, który dał najniższą cenę. Jednak okazało się, że nie spełnia on warunków, bo nie ma chłodni w naszym mieście i przetarg unieważniono. Szpital zwrócił się więc do GPK Sita, które dało drugą pod względem ceny ofertę, by przygotowało nową propozycję.

  - Złożyliśmy szpitalowi ofertę, która ostatecznie została przyjęta i podpisaliśmy umowę - wyjaśnia prezes GPK Sita. -Dysponujemy i sprzętem i ludźmi i doświadczeniem, by spełnić oczekiwania szpitala.

  Według szacunków przygotowanych na potrzeby umowy, do prosektorium trafia rocznie około 400 zwłok, zarówno ze szpitala jak i z Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego przy ul. Kościuszki. Prezes GPK Sita przyznaje, że prosektorium przy kaplicy cmentarnej jest na to przygotowane, ale aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność, spółka podpisała umowę z firmą Cremering na korzystanie z chłodni.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama