Piłka nożna. Przedstawiciele Zagłębia Lubin odwiedzili...

  Piłka nożna. Przedstawiciele Zagłębia Lubin odwiedzili Rotterdam

  JG, RED.

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Krzysztof Paluszek (drugi z lewej) dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wraz z pracownikami Zagłębia mieli okazję obserwować jak funkcjonują kluby
  1/4
  przejdź do galerii

  Krzysztof Paluszek (drugi z lewej) dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wraz z pracownikami Zagłębia mieli okazję obserwować jak funkcjonują kluby sportowe w Rotterdamie ©fot. Zagłębie Lubin

  Przedstawiciele Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie w Rotterdamie obserwowali funkcjonowanie holenderskich ośrodków szkoleniowych Sparty i Feyenoordu. Wizyta była efektem współpracy z Richardem Grootscholtenem, byłym dyrektorem miedziowej Akademii.
  To szósty wyjazd przedstawicieli Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia do Holandii. Tym razem oprócz jej dyrektora Krzysztofa Paluszka oraz trenerów lubińskiej młodzieży wzięli w nim udział również pracownicy Zagłębia, odpowiedzialni m.in. za klubowe finanse, marketing czy stadionową infrastrukturę. Cztery dni przebywali w Rotterdamie, gdzie obserwowali, jak funkcjonują miejscowe kluby – Feyenoord i Sparta.


  - Zwiedziliśmy oba kluby, mieliśmy okazję m.in. zobaczyć, jak zorganizowana jest ich infrastruktura i jakimi zasadami kierują się w codziennej działalności. Przedstawiciele pionu sportowego obserwowali treningi, zaś pracownicy administracyjni spotkali się ze swoimi holenderskimi odpowiednikami, z którymi wymienili się doświadczeniami - mówi Krzysztof Paluszek. - Zostaliśmy również zaproszeni na mecz Sparty Rotterdam z RKC Waalwijk, w trakcie którego obserwowaliśmy, jak organizowane są spotkania w lidze holenderskiej - dodaje.

  Wybór Rotterdamu na miejsce kolejnej wizyty nie był przypadkowy. Zarówno Sparta, jak i Feyenoord należą do holenderskiej czołówki w zakresie szkolenia młodzieży. Autorem sukcesu sportowego i organizacyjnego akademii piłkarskiej Sparty jest Ritchard Grootscholten, były dyrektor lubińskiego ośrodka.

  - Akademie obu klubów były wielokrotnie nagradzane za najlepszą w Holandii pracę z młodymi piłkarzami. Ze szkółki Sparty wyszli tacy gracze jak pomocnik Romy Kevin Strootman czy wybitny przed laty zawodnik, a obecnie selekcjoner reprezentacji Oranje – Danny Blind. Z kolei Feyenoord to klub, który nie tylko doskonale szkoli młodzież, ale również może pochwalić się bardzo dużą liczbą wychowanków w kadrze pierwszego zespołu. To bardzo dobry wzór dla Zagłębia - wyjaśnia Richard Grootscholten.

  Były dyrektor akademii Zagłębia po odejściu z Lubina w dalszym ciągu doradza klubowi w sprawach szkolenia młodzieży. W tym czasie zorganizował dla trenerów i pracowników klubu sześć wizyt w czołowych klubach holenderskich, w trakcie których mogli podpatrywać najlepsze wzorce. Łącznie w ten sposób przeszkolono aż 50 osób.

  - Dzięki doświadczeniu i kontaktom Richarda nauczyliśmy się bardzo dużo. Już wdrażamy niektóre rozwiązania, które zauważyliśmy podczas naszych poprzednich wizyt w Holandii, związane m.in. z indywidualną oceną zawodników czy analizą ich treningu. Wyjazdem do Rotterdamu kończymy ten etap współpracy. Richard zrobił dla nas bardzo wiele i to w dużej mierze dzięki niemu nasza akademia stawiana jest obecnie za wzór wszystkim innym ośrodkom w Polsce. Nadal jednak chcemy się rozwijać i dokształcać na każdym możliwym polu - podkreśla Tomasz Dębicki, prezes klubu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama