Pilne
Płot już nie straszy przy Świdnickiej. Co dalej?

Płot już nie straszy przy Świdnickiej. Co dalej?

Weronika Skupin

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Płot już nie straszy przy Świdnickiej. Co dalej?
1/5
przejdź do galerii

©Paweł Relikowski

Po kilkunastu latach zniknęło szpetne ogrodzenie placyku przy ul. Świdnickiej 19, tuż obok dawnego przejścia Świdnickiego. Czy to oznacza, że na działce coś zacznie się dziać? Nie. Teren należy do hiszpańskiego banku, który nie jest zainteresowany żadnymi inwestycjami we Wrocławiu. A usunięcie płotów na prośbę miasta wyegzekwował nadzór budowlany.
Na działce przy ul. Świdnickiej 19 stoi budynek w kształcie litery L (z wejściem od strony Świdnickiej przy księgarni i z nieczynnym wejściem od Kazimierza Wielkiego) z wewnętrznym dziedzińcem. Teren na rogu Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego stoi pusty. Kiedyś planowano tam budowę biurowca. Ale jedynie ogrodzono teren. Inwestycja nigdy nie ruszyła/

Przez lata teren ten należał do firmy Ideco z siedzibą przy Świdnickiej. Działka miała zostać przez nią zabudowana. Widać nawet tablicę budowy powieszoną na ścianie. Mówi ona o "przebudowie budynku biurowo-handlowego".
Ale przebudowa w rzeczywistości nigdy się nie rozpoczęła.

Kilkanaście lat temu działkę kupiła hiszpańska firma Ureta y Asociados. Planowała tam wartą 22 mln zł budowę sześciokondygnacyjnego przeszklonego biurowca z wklęsłą fasadą. Ta inwestycja także nigdy nie wystartowała. Ureta y Asociados ogłosiła upadłość (taki zapis widnieje w KRS), a upadłą firmę za długi przejął hiszpański bank, Banco Popular.

Jak mówi architekt miejski Piotr Fokczyński, to miasto postarało się, by zniknęło ogrodzenie działki. Prawnicy urzędu miasta analizowali, czy da się zmusić właściciela do jego usunięcia. – Płot był szpecący i ogradzał teren budowy, której nie było. Wyglądało to fatalnie – mówi Piotr Fokczyński.

W sprawę został zaangażowany Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Postępowanie nadal się toczy. – W trakcie postępowania przedstawiciel inwestora, czyli hiszpańskiego banku, był informowany o jego przebiegu. Sam zadecydował o usunięciu płotu. Wobec tego dalsze postępowanie będzie bezpodstawne i zmierza do umorzenia – mówi Przemysław Samocki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Co teraz będzie z tą działką? Na razie Banco Popular musi ją sprzedać (teoretycznie może coś tam zbudować, ale to mało prawdopodobne). – Nie mam sygnałów, by się tam coś budowało. Wiedziałbym o tym – mówi Piotr Fokczyński. Architekt miejski wylicza, co mogłoby się tam znaleźć zgodnie z miejscowym planem: biurowiec, obiekt użyteczności publicznej, obiekt przeznaczony pod handel detaliczny – możliwości są. Zabudowa wolnej działki musi pasować do sąsiadującej kamienicy.

W budynku przy Świdnickiej było kiedyś nawet kilkudziesięciu najemców, z których zostało tylko kilku: na parterze od strony Świdnickiej jest księgarnia, działa tam także szkoła tańca, a swoje biuro budowy ma Pro-Tra Building wykonująca remont przejścia Świdnickiego.

Kamienica w środku ma piękne drewniane kasetony na klatkach schodowych, dużo wolnej przestrzeni i wiele atrakcyjnych lokali pod najem. To łakomy kąsek dla inwestorów.

Komentarze (18)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oooo

Andrzej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Pan Piotr Fokczynski mówi. ... chyba movie. Z samego artykułu widać jak się zaangażował nasz Architekt Miejski. Tylko tuba i mikrofony, miejscy prawnicy, a wystarczyło jak pinb z właścicielem...rozwiń całość

Pan Piotr Fokczynski mówi. ... chyba movie. Z samego artykułu widać jak się zaangażował nasz Architekt Miejski. Tylko tuba i mikrofony, miejscy prawnicy, a wystarczyło jak pinb z właścicielem porozmawiał. I sam rozebrał ogrodzenie. ... Chciałbym mieć taki dar perswazji. Panie Miejski Architekcie, uczyć się - nie chwalić. Przy urunie wyborczej sobie przypomnę o Panu Architekcie, magistracie.....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co dalej ????

KON (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Co ma byc dalej ? Nie ma we Wroclawiu innych zmartwien ? Zajäc sie odszczurzaniem,brudami,pijanymi kierowcami,pozamykac burdele i szezyc kulture.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlaczego tam straszy pustką?

wef (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BĘDZIE GDZIE PARKOWAĆ!!!!

janusz_z_domaszczyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

bo już chodników mało ostatnio a przecież nie bede pod ziemię wjeżdzał i chodził jak debil


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dzisiaj swojego starego dizla postawiłem

roman_z_kielczowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

achh, jakie to uczucie gdy olej kapie na czysty, dziewiczy jeszcze chodnik...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sciany nawet bez płotu

artysta malarz pokojowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

są ohydne tak jak ten szczyt chamstwa czyli sciana na rogu Kazia Wlk i Ruskiej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
spostrzeżenie

ta cała ulica Kazimierza Wielkiego wygląda na opuszczona. niby wyremontowane kamienice juz od dawna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
płot

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16

Gratulacje! Ale chyba ten budynek nie powinien być wyburzony, tylko przebudowany i wyremontowany!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
płot

elżbieta kowalska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

Nareszcie!A myślałam,że będziemy świętowali 20 lecie tej ohydy.Wielki sukces urzędników miejskich.Gratuluje.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sie sprzeda

**-** (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

i sie wybuduje jakieś architektoniczne cudo pasujące do okolicy jak kwiatek do kożucha....... miasto się zgodzi a konserwator zabytków nie zauważy i będzie super

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
musi sprzedać?

MarMar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

Nic nie musi. Nie Wasza sprawa co tam zrobi. Może parking dla V.I.P. ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo