Protest przeciw podwyżkom cen śmieci (ZDJĘCIA)

  Protest przeciw podwyżkom cen śmieci (ZDJĘCIA)

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Protest przeciw podwyżkom cen śmieci (ZDJĘCIA)
  1/27
  przejdź do galerii

  ©fot. Janusz Wójtowicz

  Pod wrocławskim ratuszem protestowali w piątek mieszkańcy reprezentujący 25 wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych. Na Rynek przyszło około 50 osób. Nie podobają im się podwyżki opłat za wywóz śmieci, które będą obowiązywać od nowego roku. "Za bubel prawny nie zapłacimy" oraz "Nie zapłacimy za monopol sejmiku" - napisali protestujący na transparentach. Po krótkiej pikiecie przed Ratuszem, w asyście straży miejskiej, weszli do Sukiennic na sesję rady miejskiej.
  - W przyszłym roku zapłacę za to ponad 50 zł miesięcznie. To bardzo dużo dla naszego budżetu domowego - irytował się Tadeusz Pieniak z Popowic. Mirosław Lach, szef rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej Wrocław-Południe, zwracał uwagę, że przygotowana przez Sejm ustawa śmieciowa to bubel prawny. Tak samo jak uchwała sejmiku dolnośląskiego, który nakazał Wrocławiowi wywóz odpadów do oddalonego o 80 km wysypiska w powiecie górowskim. Efekt jest taki, że już od stycznia stawki za wywóz śmieci ostro wzrosną.

  CZYTAJ TEŻ: Budżet Wrocławia na 2013 rok uchwalony

  Kolejny skok czeka nas już w lipcu. Cennik tych opłat ustalą wrocławscy radni.
  W piątek jeszcze tego nie zrobili. Datę podjęcia decyzji przeniesiono na początek przyszłego roku, prawdopodobnie na luty. Wrocławscy urzędnicy chcą, by najpierw poprawki śmieciowej ustawy przeszły przez Sejm#i uzyskały podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  - To, byśmy płacili za śmieci jak najmniej, jest naszą wspólną troską - mówił do radnych i pikietujących mieszkańców prezydent Rafał Dutkiewicz. - Miasto - przekonywał - nie będzie chciało zarobić na nowych opłatach, które odczujemy w lipcu.

  Obiecał, że będzie o tych stawkach rozmawiał z wrocławianami. W ratuszu przygotowano projekt, który zakłada, że od lipca za śmieci będziemy płacić od metra kwadratowego mieszkania lub od każdej osoby zamieszkującej pod danym adresem. Wszystko zależy od tego, ile osób mieszka w danym lokalu.

  Jeżeli na jednego mieszkańca nieruchomości przypada więcej niż 30 metrów kwadratowych powierzchni lokalu, opłata za śmieci zostanie ustalona na podstawie liczby osób zamieszkujących tę nieruchomość.

  To oznacza, że dwuosobowa rodzina płacić będzie "od głowy", jeśli jej mieszkanie ma więcej niż 60 metrów kwadratowych, a trzyosobowa - 90 metrów kwadratowych. Stawkę "od głowy" za śmieci posegregowane ustalono na 19 zł.

  Radni Platformy Obywatelskiej powiedzieli tym stawkom "nie". - Jest jeszcze czas na analizę. Chcemy, by mieszkańcy płacili mniej - mówiła Renata Granowska, szefowa klubu PO.
  Ile mniej? - Na przykład 12 zł. Najpierw sprawdźmy, jak to działa - proponował Sebastian Lorenc z Platformy.

  "Nie" dla wyższych opłat za śmieci powiedział też PiS. Mirosława Stachowiak-Różecka: - Najpierw uchwalamy stawki dla wrocławian, w potem ogłaszamy przetargi dla firm śmieciowych. Gdzie tu jest sens? Taniej przecież nie będzie.

  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieuczciwe.... śmieci cz.2

   Joanna z Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 169 / 125

   Czy ktoś mógłby mi napisać, gdzie można złożyć protest, do kogo napisać skargę, bo ja chętnie wezmę czynny udział w sprzeciwieniu się tej ustawy. Jak można wymyślać opłatę za śmieci od metra???? I...rozwiń całość

   Czy ktoś mógłby mi napisać, gdzie można złożyć protest, do kogo napisać skargę, bo ja chętnie wezmę czynny udział w sprzeciwieniu się tej ustawy. Jak można wymyślać opłatę za śmieci od metra???? I tak jak ktoś już niżej napisał, a co z tymi, którzy nieuczciwie wynajmują studentom mieszkania i jest ich pełno i co z nimi, z ich produkcją śmieci??? Ale narazie co ze mną???? To niesprawiedliwe!!!!!! Protestuję!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   www.smiecijakzloto.eu

   w_olny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 82

   www.smiecijakzloto.eu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieuczciwe ..... śmieci

   Joanna z Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 163 / 138

   Mieszkam w wysokim bloku na Starym Mieście, jestem samotną osobą i płacę teraz za śmieci 40zł, do grudnia płaciłam 19zł, podwyżka 100%. mam mieszkanie 62m2, 3 pokoje, jestem jedna. Natomiast inni w...rozwiń całość

   Mieszkam w wysokim bloku na Starym Mieście, jestem samotną osobą i płacę teraz za śmieci 40zł, do grudnia płaciłam 19zł, podwyżka 100%. mam mieszkanie 62m2, 3 pokoje, jestem jedna. Natomiast inni w moim bloku, np w mieszkaniu 2 pokojowym ale jest rodzina np 4 lub 5 osobowa płaci o wiele mniej, ponieważ ma mniejszy metraż. Ludzie! Jak tak można! Ja jedna płacę więcej za śmieci niż 4 5 osobowe rodziny,które na logikę produkują o wiele więcej śmieci niż ja, która w dodatku regularnie segreguje śmieci jak Pan Bóg przykazał. Nie zgadzam się na to !!!!!!! To jest bezprawie i złodziejstwo!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To kiedy wybory Pezydenta Wrocławia?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 142 / 139

   Efekt takiego postępowania powinien być jednoznaczny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli po OFE, PO nacjonalizuje wywóz śmieci

   michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 147 / 160

   Widać PO dąży w stronę gospodarki sterowanej centralnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak podstaw matematyki się kłania...

   ekonomista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 177 / 172

   Zawsze uczono mnie że istnieje coś takiego jak sprawiedliwość podatkowa, niestety do tego trzeba przyzwoitości władzy i znajomości matematyki - tu brak obu.

   Pierwsze pytanie jakie należy postawić...rozwiń całość

   Zawsze uczono mnie że istnieje coś takiego jak sprawiedliwość podatkowa, niestety do tego trzeba przyzwoitości władzy i znajomości matematyki - tu brak obu.

   Pierwsze pytanie jakie należy postawić to dlaczego tak a nie inaczej różnicuje się stawki ?
   Logicznego wytłumaczenia brak - 30m2 czemu?
   Bóg raczy wiedzieć.
   Ale załóżmy iż istnieją poważne podstawy takiej decyzji.
   Co zatem z niej wynika:
   1. przypadek pierwszy:jedna osoba na 29 lub 30 metrach (np. nie segreguje śmieci - ale to akurat broszka) 29*1,27=36,83 zł lub 1*28,5= 28,5zł czemu 1 m2 dobrobytu kosztuje aż 8,33zł (nota bene tyle dotychczas dana osoba płaciła u mnie w s-m)

   2. przypadek rodzina 3 osobowa na 89 i 90 metrach (te same warunki) 1,27*89=113,03zł lub 3*28,5=85,5 różnica 1 metra to aż 27,53 zł. (czyli 9,17 na osobę).

   3. Dla segregujących: 29*0,85=24,65 i 1*19zł=19zł (różnica 5,65zł), oraz 89*0,85=75,65 i 3*19=57 (18,65zł)

   Cisną się na usta słowa brzydkie...

   Stawka zryczałtowana "powyżej progu" tu czytaj metrażu powinna stanowić jednocześnie wielkość jaką zapłaciłby dany obywatel w momencie osiągnięcia progu.

   Rozwiązania są zatem dwa - albo przeliczamy ryczałt na metry i zmieniamy stawkę za 1 m2, albo za podstawę przyjmujemy stawki za metr i wyliczamy maksymalny ciężar według nich dla 30 m2/osobę.

   W przypadku miasta oznacza to iż:

   1. maksymalna stawka w przeliczeniu na osobę (liczona z 30 m2) wynosić może:
   przy zachowaniu stawek miasta(0,85 i 1,27) 0,85*30=25,5zł (segregowane) lub 1,27*30=38,1 zł

   2. stawki za metr wynoszą 19:30=0,67zł (segregowane) lub 28,5:30=0,95 zł i maksymalnie osiągają właśnie 19 i 28,5 zł

   Trudne?
   Moje dziecko z 5 klasy szkoły podstawowej zrozumiało...ale nie wymagajmy zbyt dużo od innych...

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmieci

   Krystyna z Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 182 / 144

   Podane wyżej przykłady zakłamują skalę podwyżek. Większość mieszkań we Wrocławiu to mieszkania po pięćdziesiąt parę metrów lub powyżej sześćdziesięciu metrów i przy proponowanej metodzie...rozwiń całość

   Podane wyżej przykłady zakłamują skalę podwyżek. Większość mieszkań we Wrocławiu to mieszkania po pięćdziesiąt parę metrów lub powyżej sześćdziesięciu metrów i przy proponowanej metodzie naliczania opłat dwuosobowa rodzina, lub dwóch emerytów zapłaci ponad pięćdziesiąt złotych od 2 osób zatem powyżej 25 złotych od osoby. To jest skandal. Po co wywozem śmieci ma zajmować się Gmina ,skoro jej usługi są droższe od prywatnych firm. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo tak uchwaliły POj**y od Tuska!!!

   wroclove (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 164 / 149

   PO=PZPR - w sensie postrzegania konkurencji na rynku wywozu śmieci i nie tylko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z sublokatorami ?

   karłowiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 162 / 160

   Może Straż Miejska sprawdzi ile osób mieszka w danym domu ? a nie ile jest zameldowanych czy od powierzchni .moi sąsiedzi wynajmują na czarno mają po 6 lokatorów i jeden kubeł na śmieci...rozwiń całość

   Może Straż Miejska sprawdzi ile osób mieszka w danym domu ? a nie ile jest zameldowanych czy od powierzchni .moi sąsiedzi wynajmują na czarno mają po 6 lokatorów i jeden kubeł na śmieci ,sublokatorzy w reklamówka podrzucają swoje śmieci po osiedlu i wszystko pasuje :(zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚMIECI

   KOZANÓW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 195 / 170

   Dlaczego jeżeli do końca nie jest jeszcze wszystko ustalone Spółdzielnia KOZANÓW IV usaliła nowe stawki od osoby od 01.01.213 z 8,60 na 15,24 od osoby powołując się na ustalenia Rady Gminy?Może...rozwiń całość

   Dlaczego jeżeli do końca nie jest jeszcze wszystko ustalone Spółdzielnia KOZANÓW IV usaliła nowe stawki od osoby od 01.01.213 z 8,60 na 15,24 od osoby powołując się na ustalenia Rady Gminy?Może bezprawnie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ano dlatego że firmy wywożące podniosły już opłaty o 150%

   jj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 165 / 184

   trzeba czytać całość, podwyżka jest w sumie dwukrotna - tyle że miasto swoje stawki wprowadzi od 1.7,


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SPECYFICZNY KOZANÓW 4

   Rozgoryczona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 155 / 167

   To dlaczego w uzasadnieniu podwyżki opłat za śmieci ZARZĄD powołuje się na uchwałę Sejmiku w której nie ma mowy o jakie kwoty chodzi, zamiast na podpisaną umowę z firmą wywożącą śmieci z osiedla ??...rozwiń całość

   To dlaczego w uzasadnieniu podwyżki opłat za śmieci ZARZĄD powołuje się na uchwałę Sejmiku w której nie ma mowy o jakie kwoty chodzi, zamiast na podpisaną umowę z firmą wywożącą śmieci z osiedla ?? Chciałabym wiedzieć, że faktycznie coś o tyle zdrożało ! Czemu Prezes nie wywiesi na tablicy ogloszeniowej kopii poprzedniej Umowy i nowopodpisanej ?? Dyplomiki za nie swoje zasługi to wie jak drukować na kolorowych drukarkach i gdzie je wywieszać ? Żałosna ta cała spółdzielnia ! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oddajcie nam Czumę

   Oddajcie nam Czumę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 147 / 150

   Oddajcie nam Czumę!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmieci etc.

   czyścioch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 167 / 150

   Dlaczego nie-rząd PO zrzucił na obywateli (spółdzielnie, wspólnoty, itd) koszty zakupu pojemników na śmieci, zamiast dzierżawy od firmy odbierającej śmieci? Zmieni się odbiorca, będzie miał inne...rozwiń całość

   Dlaczego nie-rząd PO zrzucił na obywateli (spółdzielnie, wspólnoty, itd) koszty zakupu pojemników na śmieci, zamiast dzierżawy od firmy odbierającej śmieci? Zmieni się odbiorca, będzie miał inne pojemniki, wymagania itp., i co, kupować nowe? Lobby kolesiów od produkcji kubłów na śmieci czy firm je odbierających?
   I na koniec. Absolutnie jestem za uporządkowaniem gospodarki śmieciami w Polsce. Syf po lasach, a zwłaszcza wokół wsi i nowych osiedli podmiejskich zaludnionych przez "nowopolskie dorobkiewiczostwo", a także w "kątach" wszystkich miast jest okropny i świadczy o poziomie społeczeństwa. Lecz także - o kosztach, na które ludzi często nie stać. Wprowadzona ustawa te koszty podnosi i to znacznie - więc lepiej nie będzie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama