Jak dolnośląscy posłowie przestraszyli Tuska

Jak dolnośląscy posłowie przestraszyli Tuska

Magdalena Kozioł

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Takiego napięcia wśród posłów koalicji nie było od dawna. Ostatecznie 233 głosy za udzieleniem wotum zaufania dla premiera i jego rządu wystarczyły, by Donald Tusk nadal rządził Polską. Ale zanim nastąpiło piątkowe głosowanie, już w czwartek politycy Platformy Obywatelskiej zwierali szeregi. Nagle okazało się, że zniknął gdzieś Roman Kaczor poseł z Oławy. A po nim ubył jeszcze jeden: Norbert Wojnarowski, poseł z Lubina z wysoką gorączką trafił do warszawskiego szpitala.
Jak dolnośląscy posłowie przestraszyli Tuska

©Janusz Wójtowicz

Tymczasem koalicja PO - PSL ma w sumie 234 posłów - tylko o trzech więcej niż opozycja. Przy tak ważnym głosowaniu Kaczor i Wojnarowski byli dla PO na wagę złota. Ostatecznie na Wiejskiej pojawił się tylko ten drugi.

Roman Kaczor, jak dowiedziała się "Gazeta Wrocławska" był w tym czasie... we Włoszech. Czy na wczasach, w interesach, a może służbowo? - tego nie wiadomo. Od kilkudziesięciu godzin nie odbiera telefonu.

Mało rozmowna była także asystentka Romana Kaczora Anna Leszczyńska. - Nie jestem upoważniona do udzielania informacji o tym, gdzie jest poseł - poinformowała nas w piątek przed południem Leszczyńska.


Okazało się, że za granicę nie wyjechał sam, ale z małżonką Jadwigą Kaczor. W oławskim hotelu Jakub Sobieski, którego jest właścicielką, dowiedzieliśmy się, że do pracy pani Kaczor wróci dopiero w przyszłym tygodniu.

W Brzezimierzu przy autostradzie A4 , na stacji benzynowej należącej jeszcze niedawno do Kaczora, miejsce jego pobytu nie było już taką tajemnicą. Pracownicy stacji (inaczej niż koledzy posła z ław sejmowych) wiedzieli, że wyjechał on na południe Europy. Na Wiejskiej nie było to dla nikogo takie oczywiste.

40 stopni gorączki Norberta Wojnarowskiego również mogło sprawić, że Donald Tusk musiałby podać się do dymisji. Ale Wojnarowski stawił się na głosowanie. Spekulowano nawet, że z warszawskiego szpitala przywieziono go do Sejmu karetką. Wojnarowski takiej informacji wczoraj nie potwierdził. Tak jak i Roman Kaczor nie odbierał telefonu.

- To nie Wojnarowskiego, ale posła z Górnego Śląska przywieziono do Sejmu karetką po operacji - donosi tymczasem z Wiejskiej wrocławski poseł, który w kuluarach usłyszał też, że pod znakiem zapytania była również obecność posła PO Jacka Tomczaka z Poznania, bo miał problem z nogą.

Dwa lata temu parlamentarzyści z Dolnego Śląska również mieli poważny test polityczny. W sierpniu, po zalaniu Bogatyni, posłowie głosowali nad specustwami powodziowymi, dzięki którym poszkodowani mieszkańcy mieli dostać pomoc finansową. Wtedy był środek wakacji i nie wszyscy zrezygnowali z urlopów. Poseł Roman Kaczor wpadki wówczas nie zaliczył.

Wczasów nie przerwali za to Roman Brodniak z PO, Zbigniew Chlebowski (niezależny, wcześniej PO), Beata Kempa z PiS, Janusz Krasoń z SLD, Norbert Raba z PO i Ryszard Zbrzyzny z SLD. Na Wiejskiej nie stawiła się także Anna Zalewska z PiS. Jednak ją zwolnił z tego obowiązku klub, bo zajmowała się pomocą powodzianom z Bogatyni.

Po kolejnych wyborach parlamentarnych kilku rozliczyli wyborcy (oczywiście nie tylko za to). Z polityki już zniknął bezpowrotnie Chlebowski. Nie ma także Brodniaka, Raby i Krasonia.

Jaki los czeka teraz oławskiego posła Romana Kaczora? Czy władze partii wyciągną wobec niego jakieś konsekwencje - tego jeszcze nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że w czwartek jego koledzy z sejmowych ław nie bardzo wiedzieli, co się z nim dzieje. Popłoch zrobił się wówczas, gdy Tusk zapowiedział głosowanie nad wotum zaufania dla siebie i rządu.

Zanim 452 parlamentarzystów wyraziło swoją opinię w na temat Donalda Tuska i jego rządu, premier wygłosił drugie w tej kadencji exposé. Był to plan działania rządu na czas kryzysu gospodarczego.

Wrocławskiego posła Marka Łapińskiego (PO) ucieszyła w tym przemówieniu najbardziej informacja dotycząca budowy drogi ekspresowej S5 Wrocław - Poznań. Przetargi na tę inwestycję, jak zapowiedział w piątek z mównicy sejmowej premier Tusk, mają być rozpisane w latach 2014-2015. Bowiem S 5 jest wśród ważnych inwestycji drogowych, które za 43 mld zł obecny rząd chce zrealizować.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kochani

Zwykła baba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 46 / 27

Żadnego "Czas na lewicę". Żadnego mniejszego zła! Po prostu nie! Od kilkudziesięciu lat rządzą Polską ci sami ludzie. Ustrój się zmienił tylko z nazwy. Trzeba całkowicie przewietrzyć sejm, dopuścić...rozwiń całość

Żadnego "Czas na lewicę". Żadnego mniejszego zła! Po prostu nie! Od kilkudziesięciu lat rządzą Polską ci sami ludzie. Ustrój się zmienił tylko z nazwy. Trzeba całkowicie przewietrzyć sejm, dopuścić do władzy młodych nie upaćkanych w żaden sposób PRLem, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o ekonomii i wiedzą, że jak jest kryzys, to NIE PODNOSI SIĘ PODATKÓW!!! Oczywiście w chwili obecnej pojawiają się "nowe twarze" w polityce, ale to zawsze są "czyiś ludzie", "człowiek Schetyny", człowiek tego czy tamtego. Nie powiem na kogo głosować a na kogo nie. Proszę tylko o 2 rzeczy.
Po 1. Nie dajcie się omamić akcjom społecznym z cyklu "Idę głosować, bo to mój obywatelski obowiązek". Nie idźcie na wybory, jeśli nic nie wiecie o polityce, jeśli nie macie wyrobionego zdania. Głosujcie świadomie lub zostawcie to innym.
po 2. Jeżeli zobaczycie członków nowo powstałej partii o nazwie nikomu nie znanej, zbierających podpisy aby móc w ogóle wystartować w wyborach - złóżcie podpis niezależnie od tego czy zgadzacie się z ich programem politycznym czy nie. Po prostu dajcie im szansę, a innym wyborcom wybór. Bo do cholery nic się w tym kraju nie zmieni.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

takkkkk - wsyscy na pali...kotka

hehe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 46

a potem bedziemy sie wszyscy ze wszystkimi rżnąć, ćpać a na końcu usuwać wszystko co nam wyjdzie lub nie wyjdzie i jest niepotrzebne , a dziadków juz nie trzeba bedzie wysyłać na wycieczki w jedna...rozwiń całość

a potem bedziemy sie wszyscy ze wszystkimi rżnąć, ćpać a na końcu usuwać wszystko co nam wyjdzie lub nie wyjdzie i jest niepotrzebne , a dziadków juz nie trzeba bedzie wysyłać na wycieczki w jedna strone do holandii , bo bedziemy mieli to na miejscu - OTO POLSKA !!!!

nie bedę prorokowal ale sami jako naród dążymy w kierunku samounicestwienia - a od lat mocarstwa zachodu i wschodu niezmiernie nam w tym pomagają - jak nie wojenką najczęsciej na naszym terytorium to teraz idelanie gospodarczo nas inicestawiają - powolutku ale dokładnie do celu .....

zawierzyłem wyborach tuskow.i i na tym koniec .... mojego X na karcie głosowań nigdzie juz nie znajdziecie ..... w mojej gminie (Siechnice) to samo .... tylko mnie wybierzcie a potem mamy was w d**** .... byle d*** do stołka przykleić ..... przeciez to jest paranoja aby włodarze takiej małej gminy mieli pobory podobne do włodarzy wroclawia ..... gdzie budżety jednej gminy a drugiej są gigantycznie różne ..

JAK NAPISALEM - BYLE BYC U WŁADZY - kiedyś sie mówiło "władza sie zawsze wyżywi" ....

ehhhh
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PO to dno

ces (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 53 / 26

Jako były wyborca PO bardzo żałuję swego poparcia. Bardzo mnie zawiedli i oszukali. Nie zaufam już nigdy takim ludziom jak są w PO. Nie ma opcji powrotu do poparcia PO. PO to dno. PO to partia...rozwiń całość

Jako były wyborca PO bardzo żałuję swego poparcia. Bardzo mnie zawiedli i oszukali. Nie zaufam już nigdy takim ludziom jak są w PO. Nie ma opcji powrotu do poparcia PO. PO to dno. PO to partia aroganckich pełnych buty i bezczelności ludzi. Zamiast zajmować się problemami dotyczącymi kraju to zajmują się sprawami jak upodlić i wyniszczyć Naród. Ludzie tacy jak np. Neumann, Niesiołowski, Tusk, Rostowski powinni na zawsze zniknąć z polityki. Najlepiej z tego kraju.
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mam nadzieję że to już ich koniec...

amal (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

Słusznie zauważono ,że Raba znikną ze sceny i mam nadzieję ,że nigdy nie wróci .Ludzie z PO myślą tylko o sobie .Ces słusznie to opisałeś tacy są właśnie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wrocławianka

wroclawianka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 37

sam jesteś dno

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

to ja

alma (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 47

A cóż to za wyczyn, gdy się ma większość w sejmie?!! To raczej totalna porażka taka niby wygrana niemalże 50/50.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 41 / 29

to ja czekam teraz na ROCZNY URLOP MACIERZYŃSKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

żałosne

as (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 73 / 31

Gdybym był młodszy to sp... z tej PARAPolski

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w

w (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 58 / 49

na 100% rzad SLD z Palikotem by byl duzo lepszy. Kto postawil na Gowina, Muche ??? Tusk odejdz w koncu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anty po

anty po (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 29

brawo Romek

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A może czas na lewicę?...

wredniak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 58 / 58

Pomijając tzw. afery częściowo prawdziwe częściowo spreparowane jak ta Oleksego jako ruskiego szpiega i Rywina,który do SLD nigdy nie należał a SLD mu przypisano i wodzem uczyniono Milera...rozwiń całość

Pomijając tzw. afery częściowo prawdziwe częściowo spreparowane jak ta Oleksego jako ruskiego szpiega i Rywina,który do SLD nigdy nie należał a SLD mu przypisano i wodzem uczyniono Milera trzymającego władzę i choć dotąd niczego siepacze Źobry mu nie udowodnili,wszyscy ze wstrętem odwracają się od lewicy zapominając kto uratował finanse państwa po bankructwie rządów szefa Krzaklewskiego.No cóż krótka pamieć po niewczasie przykre obudzenie przyniesie. Precz z komuną.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

postpezetpeer

OloBolo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 51 / 33

Miller nie lepszy truteń od tych z PO, PiS i PSL. Młodym z SLD jakby zakazano inicjatywy. Dalej stare pierdziele rodem z aparatu PZPR rozdają tam karty.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kwaśniewski PREMIEREM !

Antoni (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 51 / 62

A Tusk do dymisji !.A wszystkich Kaczorów odciąć od polityki i tych z prawej strony i tych ze środka !.Może wówczas na naszej scenie politycznej zapanuje jakiś ład i porządek.Obie partie, które...rozwiń całość

A Tusk do dymisji !.A wszystkich Kaczorów odciąć od polityki i tych z prawej strony i tych ze środka !.Może wówczas na naszej scenie politycznej zapanuje jakiś ład i porządek.Obie partie, które DZISIAJ tak zaciekle się zwalczają mają swoje korzenie w ruchu "solidarnościowym " lat 80 tych ubiegłego wieku.Niegdyś szli razem ,aby zdeptać komune,a dziś nawzajem skaczą sobie do gardła Ot ku....ka POLACKOŚĆ ! Słów brakuje !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jedn

wer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 75

Jak podają inne media to jeden poseł z Lubina ze strachu do Warszawy pojechał karetką na sygnale.

1 3 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo