Trzeba pomóc naszym łabędziom

  Trzeba pomóc naszym łabędziom

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zanim na wrocławskich ulicach pojawiły się krasnale, w kilku miejscach prężyły się dumnie łabędzie.
  Pływały w fontannie koło Dolmedu przy ul. Legnickiej, stały na terenie Hutmenu przy ul. Grabiszyńskiej czy udawały mozaiki na budynkach na Podwalu. Dziś większość z nich jest w opłakanym stanie - są zniszczone, zaniedbane lub zostały z nich same kikuty.

  Za ich ratowanie zabrała się Ewa Kaszewska z Galerii 2. Piętro, która zbiera pieniądze na odrestaurowanie rzeźb. Żeby zwrócić uwagę na sprawę, postanowiła zorganizować wystawę fotografii obiektów.

  - Para łabędzi z masy ceramicznej przed siedzibą wrocławskiego Dolmedu autorstwa prof. Jerzego Boronia czy łabędzica Jagusia z miedzianej blachy architekta Tadeusza Tellera, która jest pod Hutmenem, mają wartość historyczną i artystyczną. Od lat 50. są częścią miasta i warto przywrócić ich wygląd z dawnych lat - mówi Ewa Kaszewska.

  W latach 50. powstały ceramiczne mozaiki z Podwala, które stworzył znakomity malarz Józef Hałas.
  Kaszewska:
  - Akcja przywrócenia obiektom dawnej świetności przyszła mi do głowy podczas rowerowych wycieczek po mieście. Zgłosiła się już do mnie firma, która zadeklarowała, że da pieniądze na odbudowę rzeźb przy Dolmedzie. Mam nadzieję, że zgłoszą się dalsi sponsorzy. Planuję też założenie fundacji, dzięki której pieniądze będą mogli też wpłacać wrocławianie.

  W sprawę zaangażowała się też plastyk miejski Beata Urbanowicz. W odrestaurowaniu obiektów obiecali też pomóc pracownicy wrocławskiej ASP. Kaszewska ma nadzieję, że świetność łabędziom uda się przywrócić do wiosny.

  ***
  Wystawa "Hałas, Tellet, Boroń. Sztuka w mieście"
  Galeria 2.Piętro
  ul. Odrzańska 39/40
  Początek wernisażu we wtorek o g. 18.
  Wystawa potrwa do 4 listopada.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama