Wciąż czekają na obwodnicę

  Wciąż czekają na obwodnicę

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przymusowy postój dla TIR-ów to w Kłodzku rozwiązanie doraźne.
  Rocznie na rondzie przy ul. Lutyckiej w Kłodzku dochodzi do 5-6 poważnych wypadków. Rozpędzone na prawie dwukilometrowym stromym zjeździe ciężarówki, którym zawodzą hamulce, taranują wszystko, co znajduje się na ich drodze. Zginęły tu już cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych.

  Problem rozwiązałaby obwodnica miasta. Niestety, na razie nie ma jej w wykazie inwestycji krajowych na lata 2007-2015. Mieszkańcy i władze zabiegają w związku z tym o rozwiązanie doraźne, które poprawiłoby bezpieczeństwo na rondzie przy ul. Lutyckiej.
  Chodzi o budowę parkingu przed wjazdem do Kłodzka. Na plac miałby wjeżdżać wszystkie samochody ciężarowe. Kierowcy TIR-ów, (a dziennie przejeżdża przez centrum miasta ponad tysiąc ciężarówek) mogliby przed stromym zjazdem sprawdzić hamulce, które dotychczas były najczęstszą przyczyną groźnych wypadków. Docelowo na parkingu Inspekcja Transportu Drogowego mogłaby ważyć samochody i sprawdzać ich stan techniczny.

  - Mamy przyrzeczenie, że parking zostanie wybudowany w przyszłym roku. Jednak nie zadowala nas to do końca - mówi Tadeusz Kmiecik, mieszkaniec centrum Kłodzka, który uczestniczył w dwóch blokadach ronda. - Te protesty dały połowiczny efekt. Wciąż nie uzyskaliśmy tego, na co czekamy: wpisania budowy obwodnicy Kłodzka do wykazu rządowych inwestycji na lata 2007-2015.

  O obwodnicę walczą nie tylko mieszańcy miasta, ale także samorządowcy i parlamentarzyści.
  - I jest szansa, że przełomowy w tej walce będzie rok 2009 - zapowiada Jakub Szulc, poseł Platformy Obywatelskiej z Kłodzka. - Ma wtedy powstać dokumentacja projektowa, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpocznie wykupywanie ziemi pod budowę wyczekiwanej szosy. Cały czas monitorujemy sprawę.

  Tadeusz Kmiecik zapowiada jednak, że jeśli szybko nie zapadną konkretne decyzje o budowie obwodnicy, ludzie znowu wyjdą na rondo i będą je blokować.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama