Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio odmieni życie niepełnosprawnych

Katarzyna Wilk
Stażystka Renata Kotowicz-Staręga (z lewej) uczy się dziennikarskiego fachu pod okiem Sylwi Lercher
Stażystka Renata Kotowicz-Staręga (z lewej) uczy się dziennikarskiego fachu pod okiem Sylwi Lercher Marcin Oliva Soto
Społeczne radio poinformuje o ofertach pracy. Nietypowa rozgłośnia ruszy w listopadzie.

W Jeleniej Górze powstaje radio dla niepełnosprawnych. Będzie można go posłuchać już na początku listopada w internecie. Odsłuchanie sygnału radia będzie możliwe przez winamp. Program zainstalujemy ze strony http://www.winamp.com/player. Radio uruchamiamy klikając na piktogram NTT.

Docelowo program ma być rozpowszechniany drogą naziemną. To pierwsza taka rozgłośnia w Polsce. Przedsięwzięcie jest pomysłem Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.
- Chodzi nam o to, aby dotrzeć z informacjami do niepełnosprawnych - tłumaczy Stanisław Schubert, prezes KSON. - Brak wiedzy często bywa powodem wykluczenia społecznego. Chcemy to zmienić - dodaje. Radio będzie donosić nie tylko o aktualnych wydarzeniach w regionie jeleniogórskim.
- Będą cykliczne audycje ze specjalistami od rehabilitacji i lekarzami. Poinformujemy o ofertach pracy i kursach, jakie można podjąć - zapowiada Sylwia Lercher, dziennikarka radia Niepełnosprawni Tu i Teraz.

Do studia będą zapraszani ludzie, którzy mimo swoich ułomności, nie poddali się i świetnie sobie radzą w życiu.
- Nic tak nie motywuje jak pokazanie, że komuś się udało - zauważa Sylwia Lercher.
Do współpracy zaproszone zostaną organizacje pozarządowe, zajmujące się problemami schorowanych ludzi.

Inicjatywa bardzo przypadła do gustu niepełnosprawnej jeleniogórzance Barbarze Czarneckiej.
- To fajny pomysł. Z miłą chęcią zasiądę przed komputerem i posłucham audycji - uśmiecha się kobieta. Przedsięwzięcie chwali także Teresa Żuk z Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

15 tys. osób niepełnosprawnych mieszka w Jeleniej Górze.

- Coraz więcej osób niepełnosprawnych ma dostęp do komputera. Myślę, że takie radio będzie dodatkowym oknem na świat i ułatwieniem w dotarciu do wiadomości - uważa Teresa Żuk.

KSON na uruchomienie rozgłośni zdobył 44 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ze swojej kasy dołożył 7 tys. zł. Za to kupiono m.in. sprzęt: komputery, mikrofony i miksery. Zorganizowano też kilkutygodniowy kurs dziennikarski, w którym bierze udział 15 osób, w tym czworo niepełno-sprawnych. Jeleniogórskie radio NTT kilka dni temu wyemitowało pierwszy sygnał nadawczy, aby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.
- Cieszymy się, że się powidło - nie kryje zadowolenia Sylwia Lercher.

Prezes Schubert zapowiada, że w przyszłym roku podjęte zostaną starania, aby z internetowego radio zmieniło się w sieciowe i docierało do jak największej liczby niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska